SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Menopauza v 30-ke či poškodené spermie, plodnosť v ohrození

„Dieťa zo skúmavky? V žiadnom prípade!“ Odborníci varujú, problém s otehotnením už má každý šiesty pár a bude to horšie.

Nie je pritom rozhodujúce či ide o muža alebo ženu – problémy s plodnosťou majú obe pohlavia. Vedúci lekár Sanatória Helios Košice MUDr. Peter Hladký hovorí, že mužom rapídne klesá kvalita spermií.

„Po tom, čo sme v našom centre zaviedli vyšetrenie spermiogramu zadarmo, nás začali vyhľadávať chlapi, ktorí si len chceli potvrdiť, že tam dolu majú všetko v poriadku. Mnohí odchádzajú zdesení keď zistíme, že ich spermie majú zlý tvar, sú málo pohyblivé a ich počet je prinízky. Niekoľkokrát sa nám stalo, že muž, ktorý k nám prišiel darovať spermie pre iné neplodné páry, odchádzal so zvesenou hlavou a zistením, že ak bude chcieť vlastné deti, bez pomoci špecialistov a pokročilých metód asistovanej reprodukcie to nepôjde,“ vysvetľuje odborník.

Najlepšie na tom nie sú ani ženy. Najväčším nepriateľom ich plodnosti je vek, preto je podľa neho dôležité, aby sa do rúk odborníka zverili čo najskôr.

Najčastejšie príčiny u žien

Najčastejším dôvodom prečo ženy nemôžu otehotnieť sú hormonálne poruchy, polycystické vaječníky, endometrióza alebo novodobý fenomén – predčasná menopauza.

„V našom centre sa s predčasným ovariálnym zlyhávaním stretávam čím ďalej tým častejšie. A čo je horšie, aj u úplne mladých žien, ktoré majú ku tridsiatke ešte ďaleko. Aj tu však hráme o čas! Predčasnej menopauze predchádza ovariálne zlyhávanie – vtedy jej ešte vieme pomôcť, aj keď výsledok je otázny –žena má totiž zníženú šancu na otehotnenie aj technikou umelého oplodnenia. Žena v predčasnej menopauze už nemá vôbec menštruáciu a nemôže ani otehotnieť. Jedine z vajíčok od anonymnej darkyne,“ vysvetľuje MUDr. Peter Hladký zo Sanatória Helios Košice, podľa ktorého sa riziko tohto scenára dá odhaliť jednoduchým testom u obvodného gynekológa.

Prečo neplodnosť narastá?

Jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo to s našou plodnosťou ide dole vodou, nám nedá nikto. Všetci sa však zhodujú, že spúšťačom je náš životný štýl – neustály stres, málo (alebo priveľa) pohybu.

Ak máte problém otehotnieť, nepodceňujte to! Čím skôr ho začnete riešiť, tým máte väčšiu šancu, že sa stanete rodičmi.

„Začnite u svojho gynekológa, ktorý by vám mal urobiť prvotné vyšetrenia – hormonálny profil a folikulometriu,“ odporúča lekár.

Ak je už potrebné navštíviť špecializovanú kliniku, nepotrebujete žiadny výmenný lístok. Stačí sa objednať.

Za značkou Sanatórium Helios stojí celý rad odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj z Brna a Austrálie. Odtiaľ totiž pochádzajú pokrokové patentované technológie, ktoré by ste inde na Slovensku len ťažko hľadali. Áno, to sú všetky technické zariadenia ukryté v laboratóriách Sanatória Helios.

„Ako príklad uvediem miniinkubátor GERI, v ktorom počas piatich dní rastú embryá. Kým z iných inkubátorov ich počas tohto času embryológ musí vybrať a pozorovať ich správny rast pod mikroskopom, v miniinkubátore GERI to nie je potrebné. Prístroj má v sebe ukrytú kameru, ktorá monitoruje ich rast bez potreby ich vyberania z prostredia, ktoré dokonale imituje prostredie v maternici. Vďaka tomu získame viac embryí vhodných na vkladanie,“ uzatvára vedúci lekár Sanatória Helios Košice MUDr. Peter Hladký.

Kedy vyhľadať odborníka? Rozhoduje vek ženy!

Do 35. roku veku ženy – po roku neúspešného snaženia.

Po 35-ke – po pol roku snaženia pri nechránenom pohlavnom styku

A po 37-mych narodeninách – čakať netreba a je dobré prísť hneď.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


5 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


20 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


21 h
SkryťZatvoriť reklamu