SME
Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela
INZERCIA

Sucho v záhrade?

Ani toto leto sa nezaobišlo bez sucha.. Čo urobiť, aby ste vo svojej záhradke čo najviac ušetrili vodu a zároveň vám nič neuschlo?

Prinášame vám niekoľko rád, ako sa vysporiadať so suchom vo vašej záhrade, ako hospodáriť v vodou a aké rastliny sú najvhodnejšie na pestovanie v záhrade, ktorú trápia dlhé obdobia sucha.

Dlhé obdobia sucha sa opakujú čoraz častejšie, preto je dobré sa na nich dopredu pripraviť. Skúste napríklad namiesto anglického trávnika vyžadujúceho pravidelnú závlahu na záhrade vysadiť kvetinovú lúku. Je pestrá, nevyžaduje pravidelné polievanie, je premenlivá po celú sezónu a radosť urobíte aj hmyzím obyvateľom vašej záhrady, napríklad motýľom alebo užitočným včelám. Osievajte semenami, ktoré zvýšia koreňovú hĺbku substrátu a vytvoria v zemi vrstvu, ktorá bude zadržovať vlahu ako špongia.

Klimatickým podmienkam je dobré prispôsobiť aj zvyšok pestovaných rastlín, preferujte tie, ktoré si s poriadia s domácou klímou ale aj s vysokými teplotami a suchom. Vytvorte záhony so suchomilnými rastlinami. Vysaďte do nich letničky alebo trvalky. Vhodná je tiež kombinácie trvaliek s niektorými okrasnými drevinami alebo bylinkami. Krásna, voňavá a liečivá voľba je napríklad levanduľa. Inšpiráciou môže byť aj stredomorský záhon. Na slnečnom a suchom mieste môžete vytvoriť výberom rastlín aj imitáciu púšte. Použite napríklad mrazuvzdorné kaktusy, juky, bylinky (tymián), či nízke trávy.

Základom je naučiť sa efektívne využívať každú kvapku vody, ktorú môže vaša záhrada potrebovať.

Zachytávajte dažďovú vodu. Nenechávajte odtekať dažďovú vodu z odkvapov do kanála. Napojte odkvapy na barely na vodu, sudy alebo repasované kontajnery (pozor, využívajte iba nádoby, v ktorých neboli uskladnené chemikálie). Jeden dážď vám takýmto spôsobom zaleje záhradu dvakrát. Jedenkrát z oblakov a druhýkrát zo sudu. Nádoba na vodu môže byť umiestnená voľne vonku pod odkvapom alebo zakopaná do zeme. Voda v nádobe v zemi sa nekazí, netopia sa v nej vtáci a hlavne nezaberá miesto.

Berte vodu z potoku alebo rieky.

Máte pri záhrade potom alebo rybník? Potom si môžete pomôcť v najväčších obdobiach sucha a vo vedrách si doniesť vodu do záhrady. Ak by ste na odber vody chceli použiť motorové čerpadlo, musíte o povolenie požiadať vodohospodára, bez ohľadu na množstvo odobranej vody.

Dostatočné množstvo vody môžete ušetriť tým, keď zvolíte na zalievanie vhodnú dobu počas dňa. Zalievajte skoro ráno alebo neskôr večer. Ak zalievate záhradu cez deň počas najväčších horúčav, voda sa z pôdy rýchlo odparí a vaše rastliny stihnú spotrebovať iba malé množstvo vlahy. Silné slnečné lúče môžu cez deň rastliny kvapkami vody aj spáliť. Podľa odborníkov zalievaním ráno alebo večer ušetríte až 30% vody, čo sa rozhodne oplatí.

Zabezpečte si pokryv pôdy

Vhodný materiál na pokrytie pôdy je napríklad mulč alebo kompost. Mulč bráni rastu buriny. Prirodzene zadržiava vlhkosť dlhšiu dobu, je to ochranná vrstva medzi pôdou a pražiacim slnkom. Kompost je vrstva organického humusu, ktorá zadržiava vodu oveľa lepšie ako ílovitá alebo piesočnatá zem. Tou voda iba pretečie a pôda ostáva takmer okamžite suchá. Rovnako dochádza na takýchto pôdach po dopade dažďovej vody k vysokému odparu, keďže piesok výrazne akumuluje teplo.

Zalievajte motykou.

Hoci to znie zvláštne, motyky a trocha práce vedia pomôcť. Správne nakyprená pôda udrží viac vlahy ako utlačená. Pri daždi alebo zalievaní do nej voda vsiakne a nestečie po povrchu.

Vysaďte si stromy do záhrady, alebo sa dobre starajte o tie, ktoré tam už máte.

Stromy nám zvyšujú vlhkosť a poskytujú tieň, ochladzujú a čistia okolie od prachu, spomaľujú nepríjemné prúdenie vetra a slúžia ako akustická bariéra. Zároveň sú úplne obyčajne a jednoducho krásne.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo

Miesto ako stvorené na strávenie príjemných chvíľ s rodinou a vychutnanie si kvalitných domácich gastronomických produktov.

Koliba Expo
Tlačové správy

Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?

Mnoho ľudí prípravu svojej nehnuteľnosti podceňuje. Dnes na zaujatie budúceho kupujúceho nestačí len rýchlo odfotená fotka mobilom

Tlačové správy

Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu

Už 9. septembra sa návštevníci môžu tešiť na slávnostné otvorenie supermarketu Lidl, nové priestory Datart a moderný food court