Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im možno škodíte

Biobavlna má oproti tej bežnej veľa výhod.

Želatína v bielom jogurte nie je v poriadku, ale krátke tričko s elastanom áno? Pozerať sa na zloženie pri kúpe oblečenia síce nie je tak bežné ako v prípade nákupu potravín, no mohlo by byť. Možno by ste predišli viacerým kožným problémom.

Platí to aj v prípade bavlny, pri ktorej máte na výber. Konvenčne pestovaná alebo organická. Možno sa vám bude ľahšie rozhodovať po informácii, že pri konvenčnom pestovaní bavlny sa spotrebuje takmer 16 percent z celkovej svetovej produkcie insekticídov.

Ako je to v prípade biobavlny a čomu sa treba vyhnúť pri oblečení, radí dermatologička Regina Paulinyová z kožnej ambulancie BeneDerma.

1. Nebezpečné farby

Keby ste si museli vybrať len jednu možnosť, ktorú by ste zvolili? Vyzerať pekne alebo cítiť sa dobre? V zásade platí, že čím tmavšia farba, tým horšie. A to nielen kvôli horúčavám.

„U citlivých osôb, čiže u detí a ľudí s kožnými ochoreniami ako atopický ekzém, neodporúčam dlhodobé nosenie oblečenia z tmavých farieb ako čierna a tmavomodrá. Spotením sa totiž môže nekvalitné farbivo dostať do pokožky,“ hovorí dermatologička Regina Paulinyová s viac ako 18-ročnou praxou.

2. Farbenie bielou

Môže to znieť zvláštne, ale niektoré látky treba farbiť bielou, aby boli biele. Preto je dôležité, aké tieto farbivá sú.

V prípade biobavlny sa na povrchovú úpravu používajú výhradne prírodné oleje a farbí sa ílom, bylinami alebo šetrnými syntetickými farbivami. Vďaka tomu dokážu vyniknúť pôvodné farby bavlny od smotanovo bielej až po jemne hnedú.

3. Škodlivé pranie

Môžete mať tie najprírodnejšie materiály, a predsa sa objaví kožný problém. Nemôže za to však oblečenie, ale starostlivosť oň.

„Je veľmi dôležité, v čom a ako sa perie. Ak zostane v odeve príliš veľa prášku na pranie alebo aviváže, môže jedincov s vnímavou a citlivou pokožkou začať dráždiť. Nestačí preto myslieť na materiál, treba sa oň vedieť aj starať,“ vysvetľuje dermatologička.

4. Príroda nadovšetko

V prípade obliekania existuje jednoduchý vzorec. Čím bližšie k prírode, tým lepšie.

„Platí to obzvlášť u detí. Oblečenie by mali mať len z prírodných materiálov, ideálne z biobavlny. Jednak nie je chemicky ošetrovaná, navyše je v nej minimalizovaný obsah škodlivých látok,“ radí Paulinyová.

V opačnom prípade si spolu s konvenčne pestovanou bavlnou kúpite aj chemický kokteil, keďže sa pri jej pestovaní používa množstvo pesticídov a škodlivých hnojív. Vymierajú kvôli tomu včelstvá a ľuďom hrozí rakovina či neplodnosť.

V prípade organickej bavlny sa burina odstraňuje výhradne mechanicky, rukami a motykami, a vďaka embargu na používanie chemických látok je šetrnejšia aj k ľudskej pokožke.

„Organicky pestovaná bavlna je dobrá aj v tom, že sa chemické látky minimalizujú už pri pestovaní a rovnaké to je pri oberaní, spracovaní a šití,“ dodáva vyhľadávaná dermatologička.

5. Bio verzus nebio

Ekologické spracovanie bavlnených vlákien zabezpečuje vyššiu nasiakavosť materiálov, keďže nie sú ošetrované formaldehydom.

Čistota materiálu a správna starostlivosť minimalizuje riziko začervenania, bolestivosti či akejkoľvek inej reakcie, čo ocenia predovšetkým osoby bojujúce s alergiami alebo ekzémami.

„Deti k nám veľmi často prichádzajú s prejavmi atopického ekzému alebo iných kožných reakcií v súvislosti s dráždením pokožky, či už po spotení, alebo zaparení v teplých letných dňoch. Biobavlna je pre ne najvhodnejšia, keďže je ako stvorená pre osoby s tenkou a veľmi citlivou pleťou,“ hovorí Paulinyová.

V prípade detí však platí, že samé si pomôcť nedokážu. Práve rodič rozhoduje, ako rýchlo a úspešne sa dieťa vylieči.

„Ak má dieťa kožný problém, je veľmi dôležité, aby mu s tým vedel poradiť rodič v spolupráci s lekárom. Keď rodič spolupracuje a dieťa ošetruje, zlepšenie vidieť pomerne rýchlo,“ dodáva Paulinyová.

Kaufland pre takéto prípady vyvinul detské oblečenie Kuniboo, ktoré zohľadňuje potreby detí a bábätiek.

Je vyrábané prevažne z prírodných vláken označených certifikátom GOTS (globálne organické textilné štandardy) a vďaka otvorom na baleniach sa materiál dá okúsiť ešte pred samotnou kúpou. Rozdiel medzi bežnou bavlnou a biobavlnou tak poznať už pri dotyku v predajni.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: SME Creative pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší