SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?

Lebo nebudú. Lebo sa im to oplatí.

ALO diamondsALO diamonds

Keď v lete oznámila austrálska baňa v Argyle, že ukončí ťažbu v roku 2020, médiá zaradili tému ružových diamantov do pomyselnej prvej desiatky aktuálnych investičných príležitostí.

Ružové diamanty sa stávajú vysoko žiadaným artiklom, čo dokazuje aj ich cena, ktorá za posledných 20 rokov stúpla o 500 percent. Prítomnosť farby v ružových diamantoch ostáva záhadou, je však isté, že nie je odvodená od prevažujúceho stopového prvku alebo nečistoty. Medzi známejšie a žiadané farebné kategórie ružových diamantov patriafancy light, fancy, fancy intense a fancy vivid. Kategória diamantov fancy vivid má najväčšiu možnú koncentráciu farby, a práve preto je natoľko žiadaná.

„V ostatných rokoch stúpa záujem o farebné diamanty v šperkoch. Ružové diamanty osádzame s klasickými bielymi diamantmi, keďže kombinácia bielej a ružovej farby podčiarkuje výnimočnú farbu kameňov,“ hovorí Ivo Weber zo spoločnostiALO diamonds. „Situácia na trhu posilňuje záujem o investičné šperky, kde sa nachádzajú zriedkavé drahokamy. Môžem potvrdiť, že aj medzi našimi klientmi rastie záujem o ružové diamanty, najmä ak kupujú šperky na výnimočné príležitosti alebo ako dedičné šperky.“

Ružové diamanty ako investičná príležitosť

Zatvorením bane preslávenej kvalitou ružových diamantov zanikne 90 percent ich svetovej produkcie. Diamantový priemysel predpokladá po roku 2020 explóziu cien farebných diamantov.

Austrálska baňa Argyle vlastnená spoločnosťou Rio Tinto patrí medzi najväčšie diamantové bane v objeme produkcie. V roku 2018 vyprodukovala 14,1 milióna karátov, pričom ročne iba 1 percento z produkcie tvoria farebné diamanty. Z hľadiska celosvetovej produkcie diamantov je iba 0,1 percenta diamantov farebných. V júli spoločnosť Rio Tinto ohlásila jeden z posledných tendrov exkluzívneho predaja ružových diamantov. Do tendra, ktorý bude uzatvorený v októbri 2019, uviedla spoločnosť 64 diamantov v celkovej váhe 56,28 karátu.

PodľaFancy Color Diamond Indexu už v prvom kvartáli roku 2019 stúpli ceny ružových diamantov vo všetkých saturáciách a veľkostiach. Na čele boli trojkarátové a päťkarátové diamanty z kategórie fancy vivid pink, ktorých cena vzrástla v priemere o 3,1 percenta. Za posledných desať rokov stúpli ceny ružových diamantov štvornásobne, a tým vzbudili značný záujem kupujúcich.

Výnimočnosť a cennosť ružových diamantov je markantná aj počas dražieb v aukčných sieňach. V roku 2017 bol vydražený najdrahší drahokam na svete veľkosti 59,60 karátu s názvomPink Star. Nový majiteľ za drahokam zaplatil 71,2 milióna amerických dolárov. Ďalším dôkazom výnimočnosti je ružový diamant Fancy Vivid Pink s váhou 18,96 karátu s názvom Pink Legacy, ktorý bol v roku 2018 vydražený za 50 miliónov amerických dolárov.

Záujem o šperky rastie celosvetovo od roku 2016, čo koreluje s ekonomickou situáciou. Slovenský trh kopíruje túto krivku a za ostatných päť rokov zaznamenáva ALO diamonds záujem najmä o investičné šperky. „O investičnom šperku hovoríme, ak je kameň veľkosti aspoň jeden karát,“ vysvetľuje Ivo Weber zALO diamonds. Segment investičných šperkov vzrástol v medziročnom porovnaní v roku 2018 na Slovensku o 18 percent.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov

Nevzdávajte sa predstavy o letnej dovolenke pri mori. Vyberte sa do Chorvátska.

Tlačové správy

Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu

MiddleCap Help pokračuje v realizácii podporného programu spojeného s koronavírusom na Slovensku.

Tlačové správy

Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji

Matej Beňuš a Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli.