Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia

Život s intoleranciou možno zvládnuť bez bolestí.

Diagnostikovať potravinovú intoleranciu nie je jednoduché, keďže jej príznaky sú totožné s množstvom iných ochorení. Aj preto môžu mať pacienti relatívne dlho zhoršenú kvalitu života.

Hoci sa jej častokrát nedá zbaviť úplne, správnymi návykmi možno prežiť plnohodnotný život bez bolestí aj s ňou.

Intolerancia nie je alergia

„Odhaliť intoleranciu je v porovnaní s alergiou omnoho náročnejšie, keďže je tichá. Jednak sa neprejaví hneď, navyše človek začína byť chorý postupne,“ hovorí prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity Pavel Malovič.

Pri intolerancii, na rozdiel od alergie, nejde o reakciu imunitného systému, ale telu obvykle chýba niektorý tráviaci enzým. Preto sa môže intolerancia vyskytnúť aj v súvislosti s ochorením či prirodzeným starnutím organizmu. Zároveň môže byť podmienená aj geneticky.

„Zásadný rozdiel je v tom, že neznášanlivosťou niektorej potraviny trpí až 45 percent obyvateľstva, kým alergiou len päť až osem percent detí a dve až štyri percentá dospelých,“ konštatuje Malovič.

Svoje vie o prejavoch intolerancie aj projektový manažér Dávid.

„Mal som chronický kašeľ, pokašliaval som počas celého dňa. Navyše som na môj vek trpel neprimeranou únavou. Často som nevládal nič robiť už po obede a musel som chodiť spať o ôsmej. Problémy trvali dlho a neustupovali,“ opisuje svoj život s potravinovou intoleranciou.

„Nakoniec ma lekár poslal na testy a gastroskopické vyšetrenie. Zistili, že mám histamínovú intoleranciu, celiakiu a intoleranciu na živočíšnu bielkovinu,“ pokračuje.

Takýchto prípadov, keď sa intolerancia skrýva za príznaky, ktoré s trávením zdanlivo nesúvisia, je mnoho.

„Najjednoduchšie a najrýchlejšie sa diagnostikuje laktózová intolerancia. Často sú ju schopní vysledovať aj samotní pacienti. Zistia, že im je po mlieku ťažko, nechutí im alebo majú tráviace ťažkosti,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová.

Nie všetci však majú také šťastie, že problém objavia sami.

„Sú zákernejšie intolerancie ako na laktózu, na ktoré pacient ani nemusí prísť. Opakujúce sa bolesti hlavy nemusí vôbec dať do súvislosti s jedlom. Ľuďom skôr napadne, že majú mozgový nádor, ako to, že majú intoleranciu,“ hovorí Bendová.

Ľudia tak často žijú dlhý čas v strese, že je to s nimi vážne. Pritom riešenie môže byť pomerne jednoduché.

Preto Kaufland rozšíril svoj sortiment potravín, aby si dokázali plnohodnotne nakúpiť aj osoby s potravinovou intoleranciou. Nie je treba chodiť do špecializovaného obchodu, vhodné potraviny sa dajú nakúpiť aj v hypermarkete so 67 predajňami na Slovensku.

Príznaky od nafukovania až po depresiu

Mnoho príznakov, ktoré môžu mať príčinu v rôznych ochoreniach, sú dôvodom, prečo sa na intoleranciu nie vždy myslí. Ľudia začnú uvažovať o neznášanlivosti nejakej potraviny až vtedy, keď sa im prejavia prvé tráviace ťažkosti. Je to však len jeden z prejavov, navyše sa u niekoho ani nemusí vyskytnúť.

„Aj lekári často najprv vylúčia iné príčiny, až potom sa testuje intolerancia,“ hovorí Bendová.

Ani pre samotných lekárov preto nie je jednoduché intoleranciu identifikovať.

„Po určitom čase sa môžu rozvinúť aj závažnejšie príznaky intolerancie. Môže sa objaviť akné, vyrážky, bolesti hlavy, svrbenie pokožky, nevoľnosť, gynekologické problémy či problémy s močením. Výnimkou nie sú ani depresie, melanchólia či zlá nálada,“ vymenúva Malovič.

Príznakov, ktoré môže spôsobovať intolerancia, je celý rad. Preto je vhodné odsledovať, po akých jedlách a v akom odstupe ťažkosti nastávajú.

Úprava stravy zbaví všetkých problémov

„Mám mnoho pacientov, ktorí sa podvedome vyhýbajú nejakej potravine, mlieku, vajíčkam. Pritom nevedia prečo. Nakoniec sa na danú potravinu často zistí intolerancia. Preto je veľmi dôležité citlivo počúvať svoje telo, vie nám samé naznačiť, čo mu prospieva a čo vhodné nie je,“ hovorí Bendová.

Počúvať svoje telo sa naučil aj Dávid.

„Pozoroval som, čo je pre mňa najhoršie. Je to mlieko a živočíšna bielkovina. Týmto jedlám sa prirodzene vyhýbam. Prejavilo sa to aj na zdraví, keďže zrazu bývam menej unavený. Síce som sa nevyliečil, ale príznaky sa zlepšili,“ hovorí.

Obyčajné mlieko začal nahrádzať mandľovým či kokosovým, v kaviarni si namiesto klasickej smotany pýta rastlinné mlieko. Nie je to však len otázka kaviarní. Podobné náhrady musel hľadať aj pri ostatných potravinách v domácnosti.

Okrem zmeny jedálnička sú vhodným doplnkom aj probiotiká, avšak len tie správne zvolené.

„Ak má celiatik vyrážky alebo akné, existujú probiotiká, ktoré pôsobia na tento druh postihnutia tráviaceho traktu. Iné zas pomáhajú pri gynekologických problémoch. Takisto existujú probiotické kultúry, ktoré vplývajú na črevo tak, aby sa zlepšila nálada,“ prezrádza Malovič.

Diétu si neordinujte sami

O potravinových intoleranciách sa hovorí stále viac a všíma si to vo svojej ambulancii aj lekárka Bendová.

„Tým, že sa o tom viac hovorí, ľudia sa v ťažkostiach viac spoznajú. Netreba to však prehnať. Niekedy bezdôvodne dodržiavajú bezlepkovú diétu a myslia si, že je zdravšia,“ vysvetľuje Bendová.

„S diétou netreba začínať za každú cenu, pretože ak vyradíte chlieb a pečivo, bude náročné dokazovať intoleranciu. Ak telo nemá kontakt s potravinou, prestane vyrábať protilátky,“ dodáva.

Na druhej strane je vždy lepšie odhaliť intoleranciu skôr ako neskoro. Pri problémoch s trávením alebo dlhotrvajúcich opakujúcich sa ťažkostiach je nutné zájsť k všeobecnému lekárovi. Ten pacienta zvyčajne pošle ku gastroenterológovi, ktorý už pomocou špeciálneho gastroskopického alebo dychového vyšetrenia určí, či intoleranciu má a akú.

Existujú aj testy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni, no nikdy nie sú stopercentne smerodajné. Navyše človeka neoprávňujú, aby mu celiatické potraviny hradila zdravotná poisťovňa. Je to možné len vďaka lekársky potvrdenému vyšetreniu.

„Ak sa intolerancia potvrdí, základom je dodržiavať diétu. Výnimkou je laktóza, pri ktorej sa dá užívať enzým, ktorý človeku chýba. Znamená to, že ak si dá enzým spolu s mliekom, telo ho strávi,“ radí Bendová.

Pri dodržaní správnych stravovacích návykov sa dá prežiť plnohodnotný život aj s potravinovou intoleranciou. Dnes už je na trhu celá škála výrobkov, kde sú zložky spôsobujúce intoleranciu nahradené, a to takmer bez vplyvu na chuť či nutričnú hodnotu.

Základný rad bezlaktózových a bezlepkových výrobkov nájdete pod značkou K-free aj v predajniach Kaufland. Vyvinuté boli spoločne s odborníkmi a vybranými dodávateľmi a rozpoznať ich môžete ľahko vďaka farebným obalom.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší