Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu

Jedovatý vzduch doma často nezacítite.

Keďže v interiéri štatisticky trávime 80 až 90 percent času, prakticky neustále dýchame interiérový vzduch. Niet pochýb, že je pre naše zdravie alfou a omegou.

„Ak chceme byť zdraví, môžeme odísť na víkend za lepším vzduchom z mesta do prírody, ale nestačí to. Čo najlepšie parametre musí mať aj náš interiérový vzduch,“ hovorí manažér kvality v spoločnosti Baumit Tibor Blaško.

„Každý z nás denne spotrebuje okolo desaťtisíc litrov vzduchu, preto záleží na tom, aký vzduch dýchame,“ dodáva.

Telo funguje zdravo len v zdravom prostredí

Ľudské telo je prispôsobené na to, aby sa vyrovnalo aj s nie práve ideálnym životným prostredím. Má prirodzené ochrany na zachytávanie prachových častí, dokáže si dokonca poradiť aj s likvidáciou toxínov.

„Pre udržanie zdravia majú rozhodujúcu úlohu prirodzené bariéry medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi človeka. Bariérami sú hlavne koža, výstelka dýchacieho a tráviaceho aparátu. Tie ako prvé bránia vstupu choroboplodných zárodkov alebo iných zdraviu škodlivých látok do tela a ich následnému negatívnemu pôsobeniu,“ hovorí Eva Mocová, detská lekárka a detská imunoalergologička zo spoločnosti Medicínske zariadenie Mlynská Dolina.

Naše obranné mechanizmy, vrátane imunitného systému však fungujú dobre len vtedy, ak majú na svoju činnosť vhodné životné podmienky.

„Zásadný význam pre zdravie aj ochrannú funkciu prirodzených bariér má udržiavanie správnej hladiny relatívnej vlhkosti vzduchu v dome a na pracovisku. Jeho nedostatočná aj nadmerná hodnota totiž spôsobujú problémy,“ hovorí Mocová.

Preto ak chcete nastaviť správne životné podmienky v interiéri, ako prvé je potrebné odmerať, či vlhkosť neprekračuje zdravé hodnoty. Optimálna vlhkosť v interiéri by mala byť okolo 55 percent. Hranice sú stanovené od 40 do 60 percent.

Vlhkosť v interiéri si zmeriate napríklad vlhkomerom a ak nie je správna, je potrebné tento problém riešiť ako prvý.

Choroby z vlhkého vzduchu

Problémom nesprávnej vlhkosti v interiéri je, že jej negatívny vplyv sa na ľudský organizmus neprejaví okamžite. Nevyvolá rýchlu reakciu imunitného systému ako napríklad horúčku, kašeľ či náhlu bolesť hrdla. O to zákernejšie pôsobí.

„Vyššia vlhkosť v interiéri nad 60 percent s teplotou interiéru nad 22 stupňov prakticky vždy vedú k rastu plesní. Okrem plesní sa vo vlhkom a teplom prostredí darí aj baktériám a roztočom. Spolu s plesňami zvyšujú riziko rozvoja alergie a alergickej astmy,“ vysvetľuje Mocová.

„Dlhodobý pobyt v príliš vlhkom prostredí atakuje imunitný systém a vedie k poruchám jeho funkcie. Tieto poruchy sa prejavujú opakovanými infekciami dýchacích ciest, opakovanými zápalmi nosovej sliznice, prinosových dutín, spojoviek, upchatým nosom, sťaženým dýchaním alebo dráždivým kašľom. Môžu sa vyskytovať aj bolesti hlavy, bolesti hrdla, únava a svrbivá vyrážka,“ dodáva.

Zvýšená vlhkosť vzduchu vyvoláva symptómy a ochorenia, s ktorými môžete chodiť k lekárovi celý život bez toho, aby ste našli ich príčinu. Pritom možno všetko začína pri zlej koncentrácii vlhkosti. Stačí ju odmerať, odstrániť a zdravotné problémy môžu rýchlo odísť.

Deti sú najohrozenejšie

Nesprávna vlhkosť v interiéri škodí aj dospelým, ale omnoho viac deťom. Tie začnú na ochorenia z nezdravej klímy v byte trpieť ako prvé aj kvôli tomu, že ich imunitný systém ešte nie je tak silný.

Preto sa negatívny vplyv neprimeranej vlhkosti vzduchu kriticky prejavuje hlavne u dojčiat a malých detí.

„V úzkych, krátkych dýchacích cestách môže vznikajúci opuch sliznice rýchlo viesť k závažnému stavu s dusením sa. Na detskej, ešte nezrelej, koži je oproti dospelým zvýšené riziko vzniku chronických zmien,“ prezrádza Mocová.

Ak tieto symptómy u detí spozorujete, je čas, aby ste spravili generálnu rekonštrukciu detskej izby, najlepšie celého domu či bytu.

Čo robiť s vysokou vlhkosťou v interiéri?

Ak vlhkomer v domácnosti ukáže nezdravé hodnoty, je potrebné okamžite nasadiť prvú pomoc. Celý priestor najskôr poriadne vyvetrajte.

„Pravidelným vetraním je možné optimálne regulovať vlhkosť, čerstvosť a kvalitu vzduchu. Vetrať nestačí ráno a večer, ale aj priebežne. Iba tak je možné udržať vlhkosť vzduchu na zdravej hodnote,“ upozorňuje architekt František Lehocký.

Vetraním znižujeme objem vodných pár, ktoré produkujeme dýchaním, varením a sprchovaním. Rovnako znižujeme aj množstvo suchého vzduchu, ktoré vzniká ako následok kúrenia či použitia klimatizácie.

„V prípade vyššej vlhkosti v byte je nutné prestať sušiť bielizeň v byte a v rámci finančných možností urobiť potrebné stavebné úpravy,“ radí Mocová.

Vlhkosť totiž môžeme regulovať aj stavebnými materiálmi a najlepšie priamo omietkou na stene.

„Priemerná plocha rodinného domu, čo sa týka omietok, je približne 250 metrov štvorcových. Ide o obrovskú plochu, ktorá značne ovplyvňuje prostredie interiéru,“ hovorí Blaško.

Ak vás však doma trápi opačný extrém, príliš suchý vzduch, môže byť napríklad sušenie bielizne v domácnosti prospešné. Aj tu však treba zachovať pár zásad, aby domov ostal zdravým. Omietka je však pri suchom aj vlhkom vzduchu dokonalých regulátorom vnútorného prostredia.

Pri riešení vnútornej klímy je dôležité zvážiť nielen správny výber omietky, ale aj jej hrúbku.

Súvisiaci článokNa hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú Čítajte 

„V našom výskumnom parku Viva vo Wopfingu neustále analyzujeme dopad omietok na vnútorné prostredie. Na základe dlhodobých štúdií bolo dokázané, že najlepšie vnútorné prostredie dokáže zabezpečiť omietka s hrúbkou približne dva centimetre. Ak je príliš tenká, má príliš malé absorpčné schopnosti a nedokáže tak ovplyvňovať klímu v miestnosti,“ hovorí o ideálnej hrúbke omietky pre interiér Blaško.

„Klima omietky sú schopné samy regulovať vlhkosť. Pri zvýšenej produkcii vlhkosti absorbujú omietky vlhkosť tak, aby sa nevyšplhala nad 60 percent a následne, v prípade suchého vzduchu, ju postupne uvoľňujú späť. Vlhkosť vzduchu v interiéri tak zostáva v optimálnom rozmedzí 40 – 60 percent“ vysvetľuje princíp fungovania Klima omietok Blaško.

Riziko plesní zníži aj vápenná omietka

Teplo, vlhko a nedostatočné prúdenie vzduchu. Kombinácia, ktorá nám v interiéri vypestuje jedného z najväčších nepriateľov zdravia. Plesne.

Rozmnožujú sa spórami, ktoré sa šíria vzduchom na veľké vzdialenosti. Na to, aby mohli vzniknúť a množiť sa, potrebujú vlhký, neprúdiaci stojatý vzduch.

„Treba si uvedomiť, že sme pod tlakom šetrenia energie. Tým sa stáva, že dom sa neustále utesňuje. Výsledkom je málo odvetrávaný interiér. Plesniam to len nahráva,“ konštatuje Blaško.

Problematické pritom nie sú len samotné plesne, ale práve ich spóry, ktoré spôsobujú najzávažnejšie ochorenia.

„Klinické prejavy alergickej reakcie na spóry plesní majú rôznu formu, vyskytujú sa ako chronická nádcha s trvalo upchatým nosom často bez výtoku, opakovaný kašeľ, opakované infekcie dýchacích ciest až astma. V prípade priameho kontaktu aj ako ochorenia kože, najčastejšie ekzémy,“ hovorí Mocová.

Plesne však môžu spôsobovať celý rad závažných chronických zdravotných problémov aj niektorých druhov rakoviny. Preto je nutné príčinu ich vzniku najskôr identifikovať a odstrániť.

Okrem znižovania vlhkosti môže pomôcť, ak majú plesne na omietkach nepriaznivé podmienky pre život.

„Vápenné omietky bránia tomu, aby sa začali tvoriť plesne, huby a infekcie,“ vysvetľuje Blaško.

Vďaka vysokému podielu vápna a zásaditému charakteru majú vápenné omietky prirodzene dezinfekčné účinky a pôsobia ako prirodzená prekážka pre život plesní v interiéri.

Voľba omietky na vápennej báze a v dostatočnej hrúbke tak môže v mnohých prípadoch skoncovať aj s chronickými ochoreniami, udrží vnútorné prostredie v zdravých hodnotách a redukuje vznik spór a plesní. Správnou omietkou ošetrené domáce prostredie teda umožňuje žiť zdravší, lepší a dlhší život.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 150
          2. Každý piaty zomrie 8 852
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
          4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 188
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 799
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 731
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 896

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative