SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Vo Veľkom Grobe športujú aj hasiči

Dobrovoľní hasiči sú podporou pre profesionálov. Pripravujú sa tak na zásah a zároveň zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii.

Autorom fotografie je Martin Fridner - renomovaný slovenský reklamný fotograf. Fotenie sa uskutočnilo na tréningovom ihrisku hasičov v obci Veľký Grob v septembri 2019.Autorom fotografie je Martin Fridner - renomovaný slovenský reklamný fotograf. Fotenie sa uskutočnilo na tréningovom ihrisku hasičov v obci Veľký Grob v septembri 2019.

V obci Reca horelo, keď sa Zuzana Lukáčová vracala domov. Zastavila. Uvedomila si však, že dokáže len zavolať na číslo 112, hoci je už tretí rok hospodárkou Dobrovoľného hasičského zboru vo vedľajšej obci Veľký Grob. Vtedy sa rozhodla, že čo najskôr absolvuje základný hasičský výcvik.

Hasičský šport je prípravou na zásah

Zuzana je špecialistka pre validáciu modelov na riadenie rizík v ČSOB Poisťovni. Pred tromi rokmi ju oslovil nápad obnoviť po 30 rokoch fungovanie miestneho dobrovoľného hasičského zboru. Jeho história siaha až do prvej dekády 20. storočia. „Je to o kamarátoch, o tom, že chceme niečo dobré urobiť a baví nás to,“ hovorí Zuzana, prečo sa aj jej tri deti stali dobrovoľnými hasičmi. Ich zbor má dnes 30 členov, plus 15 detí a 5 mladých čakateľov. Ak sa čakateľ osvedčí, po roku sa stane členom. „Chceme, aby boli medzi nami len takí, ktorí to naozaj chcú robiť,“ objasňuje Zuzana.

Hasiči sa vo Veľkom Grobe venujú aj hasičskému športu. Spája prvky športu, najmä atletiky, s prácou hasičov. Zmysel aktivít dobrovoľných hasičov vyjadruje podľa Rudolfa Ženiša, tajomníka miestnych hasičov a miestneho poslanca, tradičné heslo dobrovoľných hasičov: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“. Sú podporou profesionálnym záchranárom pri zásahoch akými sú požiare, nehody na cestách, odstraňovanie následkov živelných pohrôm. Neraz sú prvými, ktorí zasahujú. Pomáhajú aj komunite. V obci robia aj protipožiarnu prevenciu, keď chodia kontrolovať vykurovacie telesá v domoch.

Vybavenie nie je lacné

Hasičský šport je dôležitý najmä pre deti. „Ukazujeme im, že život je aj o inom, nielen o mobile,“ hovorí Rudolf. Deti sa nielen hýbu, ale učia sa aj spolupráci. „Je to tímový šport, kde ide o stotiny sekundy. Ak jeden zlyhá, nemusí sa požiarny útok podariť,“ prízvukuje Rudolf. Požiarny šport sa skladá zo štyroch disciplín, dvoch tímových a dvoch individuálnych. Pre jeho zvládnutie je nutné spojiť rýchlosť a obratnosť, nebáť sa prekážok, ani ohňa, ani výšok.

Deti i dospelí chodia na hasičské súťaže organizované okolitými hasičskými zbormi. Ich cieľom je hasičská liga. Potrebujú však kvalitné vybavenie, ktoré nie je lacné. Viac ako 90-tisíc dobrovoľných hasičov na Slovensku podporuje aj štát. Vo Veľkom Grobe tak dostali požiarne vozidlo i protipovodňový vozík. Ročný príspevok od štátu na ich prevádzku a údržbu ale nestačí. „Potrebujeme ďalšie zásahové odevy a vybavenie, k nemu aj príslušné školenia,“ vysvetľuje Zuzana Lukáčová.

Peniaze na dobrú vec

Zuzana sa preto aj v uplynulom ročníku zapojila do Zamestnaneckého grantového programu ČSOB nadácie. „Baví ma zháňať peniaze na dobrú vec.“ ČSOB nadácia ich projekt podporila sumou 3000 €, z ktorej nakúpili hadice, terče, dresy, prúdnice či ďalšie prilby. Na Zamestnaneckom grantovom programe oceňuje nielen to, že ČSOB takýmto spôsobom pomáha svojim zamestnancom, ale aj to, že ČSOB ako spoločnosť podporuje dobrovoľníctvo. Aj vďaka tomuto programu sa vo Veľkom Grobe rozbehlo množstvo aktivít, ktoré rozprúdili v obci život.

ČSOB nadácia od roku 2010 podporuje projekty, ktoré prinášajú pozitívnu zmenu v spoločnosti a posilňujú jej základné hodnoty. Cieľom nadácie je aktívne zapájať verejnosť do verejnoprospešných a dobrovoľníckych aktivít, realizovať projekty z oblasti zdravia a aktívneho životného štýlu, ako aj vzdelávania. V rámci Zamestnaneckého grantového programu podporila ČSOB nadácia v ročníku 2018/2019 sumou 198 286,88 € až 60 projektov z celého Slovenska. V aktuálnom ročníku 2019/2020 sa výškou finančnej podpory 230 000 € radí medzi najväčšie grantové programy firiem na Slovensku.

„Baví ma zháňať peniaze na dobrú vec,“ konštatuje Zuzana Lukáčová, poistná matematička ČSOB Poisťovne, ktorej projekt podporila v Zamestnaneckom grantovom programe ČSOB nadácia.


Hasičský šport

Na Slovensku sa hasičský šport riadi Pravidlami hasičského športu vydanými rozkazom prezidenta Hasičského a záchranného zboru z 21. apríla 2017. Podľa nich sa súťaž v hasičskom športe môže organizovať ako súťaž jednotlivcov alebo družstiev v nasledovných disciplínach:

  1. beh na 100 m s prekážkami - súťažiaci prekoná 2 m bariéru; potom beží s dvomi hadicami cez kladinu (dlhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1,2 m); následne hadice spojí a napojí na rozdeľovač a prebehne cieľom,
  2. výstup do 4. podlažia cvičnej veže pomocou 8,5 kg hákového rebríka,
  3. štafeta 4 x 100 m s prekážkami - súťažiaci musia prekonať rôzne prekážky na trati a uhasiť skutočný oheň; štafetovým kolíkom je hasičská prúdnica,
  4. požiarny útok - družstvo musí v čo najkratšom čase prepojiť nádrž s vodou, motorovú striekačku, hadice, rozdeľovač a prúdnice, dobehnúť k dvom terčom vzdialeným 75 metrov a trafiť do nich prúdom vody.

Súťaž jednotlivcov sa hodnotí v disciplínach beh, výstup na vežu a v dvojboji jednotlivcov. Výsledok dvojboja je súčtom najlepších časov dosiahnutých v oboch disciplínach na jednej súťaži. Víťazom je súťažiaci, ktorý prebehne danú trať v najkratšom čase.

Súťaž družstiev pozostáva zo štyroch disciplín. Celkové hodnotenie tvorí súčet umiestnení dosiahnutých v jednotlivých disciplínach na jednej súťaži. Družstvo môže mať najviac desať členov, z nich:

a) osem členov v disciplínach beh a výstup na vežu, pričom družstvo je hodnotené na základe šiestich najlepších výkonov,
b) dve štvorčlenné štafetové družstvá v disciplíne štafeta, pričom žiadny člen družstva nesmie bežať v oboch štafetových družstvách,
c) sedem členov družstva v disciplíne požiarny útok.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu

Staré spotrebiče vám zadarmo odvezieme z adresy vášho bydliska.

Tlačové správy

Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie

Rastie v stovkách percent ročne.

Tlačové správy

V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?

Kedysi sme mlieko vyvážali, teraz je to naopak.