SME

Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky

Pozerajte a učte sa.

Existujú rôzne nápady, ako vyskúšať kapacitu vozidiel. Napríklad do starej Volgy sa dokázalo natlačiť 17 pasažierov a do legendárnej bratislavskej 39-tky zas 359.

39-tka je autobus, ktorý spája bratislavskú hlavnú stanicu s internátnym mestečkom v Mlynskej doline. Niet preto divu, že je často plný študentov. Dokonca natoľko, že o ňom vznikli viaceré vtipy.

„Koľko študentov sa vojde do tridsaťdeviny?“ „Ešte jeden.“

Alebo.

„Zrazia sa dve linky 39 a na mieste je dvetisíc obetí. Ako je to možné?“ „Jeden bus bol prázdny.“

Vytváranie rekordov však nie je len o tom, ako do autobusu natlačiť čo najviac študentov, výzvou môže byť aj snaha umiestniť do auta viac ako dve autosedačky. Že sa to nedá?

Vyskúšali sme si to na novom FORD-e S-MAX.

Tri autosedačky v jednom aute

Len čo sa človeku narodí dieťa, ukážu sa výhody aj nedostatky jeho auta. Je v ňom jazda bezpečná? Dá sa doň vôbec pripevniť autosedačka? Môžem si pustiť ľubovoľné pesničky? Aj Mira Jaroša?

Kritériá „baby friendly“ auta sa navyše zvyšujú s počtom detí. A to exponenciálne. Jedno zvládne väčšina, s dvomi je to už horšie, ale skúste autom bezpečne odviezť tri malé deti a oboch rodičov. Väčšina zodvihne bielu vlajku na znak kapitulácie. Jednoducho to nezvládnu.

Takmer v každom aute sa dajú umiestniť najviac dve autosedačky, rekordér ich však pojme tri vedľa seba.

Avšak ani veľké auto a tri ISOFIXy na zadných sedadlách nezaručujú, že sa vám to podarí. Dôležitá je postupnosť. Ak totiž neviete, ako ich v aute prichytiť a ktorú dať prvú a ktorú poslednú, detí zostanú na parkovisku.

Ako upevniť detské autosedačky?

1. Uvoľnite miesto, prichádza autosedačka

Jednými z mála áut, do ktorých sa dajú umiestniť tri autosedačky, sú Ford Galaxy a S-Max. Majú tri rady sedadiel a sú sedemmiestne. Ak ich chcete dostať dnu, najskôr treba na sedadlách uvoľniť miesto a nenechať tam žiadnu zbytočnú prekážku.

Potom si treba premyslieť, v ktorom smere budete autosedačky upevňovať, keďže je to možné v smere jazdy aj v protismere. Každá z možností je vhodná inokedy. Začneme protismerom a novorodencami.

2. V protismere jazdy

Umiestniť autosedačku, v tomto prípade vajíčko, v protismere jazdy je zrejme najjednoduchšie. Položíte ho na ktorékoľvek sedadlo v aute, nemusí mať ISOFIX, a spravíte pár rýchlych ťahov.

Najskôr prevlečiete bezpečnostný pás ponad vajíčko v jeho spodnej časti a pracku zasuniete do zámku. Potom natiahnete hornú časť bezpečnostného pásu a prevlečiete ho naokolo a vrchom vajíčka tak, ako sa pripútavate vy sami. Predstaviť si to môžete na sebe, keď pás v spodnej časti vajíčka akoby obopínal vaše stehná a ten naokolo cez vrchnú časť zas vašu hruď s bruchom.

Jazda v protismere je vhodná hlavne v prípade novorodencov, ktorí nemajú krčné svaly dostatočne vyvinuté na to, aby nimi ustrážili pohyb hlavy v prípade nárazu alebo náhleho brzdenia.

V protismere jazdy treba umiestniť autosedačky pre deti od narodenia po 12 mesiacov života. Znížite tým riziko zranenia pri čelnom náraze oproti klasickým autosedačkám až o 80 percent. Okrem toho je telo v protismere vystavené zaťaženiu na najmenšej možnej ploche.

Vajíčka sa dajú pripútať dopredu aj dozadu, vpredu však treba na sedadle spolujazdca deaktivovať airbag. Ak to nie je možné, je dobré zakúpiť si špeciálne spätné zrkadlo, vďaka ktorému budete vidieť na dieťa vzadu v sedačke. V prípade Fordu Galaxy a S-Max je len na vás, či sedačku umiestnite vedľa vodiča alebo dozadu.

3. V smere jazdy

Len čo dieťa dosiahne jeden rok života a je dostatočne vyvinuté, prestáva cestovať v protismere a namiesto bezpečnostných pásov sa autosedačka pripevňuje o ISOFIXy. Väčšina detských sedačiek od hmotnostnej hranice deväť kilogramov sa už totiž umiestňuje v smere jazdy.

Treba si však dať pozor, či je sedačka prichytená bezpečne, pretože podľa prieskumu českého Ústredného automotoklubu je každá štrnásta autosedačka upevnená nesprávne alebo je v nej zle zaistené samotné dieťa.

Ako teda správne pripútať deti v aute? Ford Galaxy a S-Max majú ISOFIXy na každom sedadle v druhom rade a či už idete k svokrovcom, alebo niekam na dovolenku, môžete cestovať s tromi deťmi naraz.

ISOFIXy však nie sú voľne viditeľné, ako ste možno zvyknutí pri staršom aute, ale kvôli krajšiemu vzhľadu sú zasunuté v sedadlách.

V prvom rade ich treba nahmatať, potom odsunúť poťah operadla a nakoniec k ISOFIXu pevne zatlačiť rameno sedačky, aby sa oň pripevnilo. Ak aj máte dojem, že sa detskú sedačku podarilo prichytiť na prvý raz, pokúste sa ju potiahnuť späť, či naozaj drží.

Môže sa totiž ľahko stať, že sa sedačka o ISOFIX celkom nezachytila a pokus treba opakovať. V prípade nárazu alebo silného brzdenia je totiž na detskej sedačke výrazne väčšie preťaženie, ako dokážete urobiť voľným potiahnutím sedačky.

Stačí teda nahodiť strednú autosedačku ako prvú a po nej pokračovať zvyšnými. A či to bude formou bezpečnostných pásov alebo ISOFIXov, závisí od veku detí. Využiť sa dá jeden aj druhý variant samostatne, nielen ich kombinácia.

Potom už môžete do auta nasadať a začať riešiť, či vás vráti do jazdného pruhu alebo či sa dá pustiť aj Mira Jaroša. Vďaka bluetooth spojeniu s autorádiom a systému varovania neúmyselného opustenia jazdného pruhu sú oboje na Fordoch Galaxy a S-Max možné. Stačí teda už len spárovať telefón s autom a venovať sa samotnej ceste.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 3 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 3 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu