Dáta sa nemýlia. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie

Zariaďujete si bývanie? Tento článok je pre vás.

(Zdroj: Jaroslav Novák)

Možno ste si niekedy všimli, že vás v práci zvykne škrabať v krku, ale keď prídete domov, ste v poriadku. Alebo ste si uvedomili, že z niektorých bytov sa pach takmer ani nedá vyvetrať, kým v iných to je raz-dva.

Ani jeden z týchto scenárov nie je náhodný. V každom hrá svoju úlohu prostredie, niekedy je to hrúbka stien, inokedy kvalita omietky alebo zateplenie. Aj tieto pomerne nesúvisiace veci môžu za to, ako sa cítite na nových miestach alebo tam, kde to dôverne poznáte.

V rakúskom Wopfingu vytvorili dedinku, kde sa to rozhodli otestovať.

Viva Park. Výskumná dedinka v údolí

Uprostred kopcov asi pol hodinu južne od Viedne sa nachádza dedinka Wopfing. Hlavným zdrojom práce pre asi dve tretiny miestnych je závod na spracovanie vápenca a výrobu omietkových zmesí, ktorého súčasťou je i výskumné centrum. Vysoké industriálne budovy dominujú v údolí, ktoré je inak obohnané listnatými lesmi.

Výskumnú dedinku postavili hneď vedľa závodu na slnečnej strane kopca. Pôvodným plánom bolo, že v nej budú bývať študenti. Avšak výskumníci z univerzít boli proti, nakoľko by individuálne ľudské správanie výrazne ovplyvnilo výsledky meraní.

Predsa len, hlavným zámerom bolo zistiť, raz a navždy, aký typ stien, omietky a náterov poskytuje ľuďom najväčší komfort. Už dva roky meraní stačilo na to, aby získali jednoznačnú odpoveď.

„Našou filozofiou je, že sa neustále snažíme zisťovať, ako urobiť bývanie čo najzdravšie a najpríjemnejšie,“ hovorí Robert Schmid, majiteľ Schmid Industrie Holding-u, pod ktorý spadá aj firma Baumit.

Jedným z hlavných dôvodov odštartovania projektu bol aj fakt, že až 90 percent času trávime v interiéri. Dýchame teda vnútorný vzduch, no doteraz mu nikto poriadne nevenoval pozornosť.

„Kvalita vnútorného vzduchu je často horšia ako vzduchu v centrách miest,“ hovorí Christian Vondrus, zodpovedný za projekt výskumného parku Viva.

V rámci projektu postavili 14 domčekov, každý s identickými betónovými základmi a strechou. Pri každom z nich použili inú kombináciu vonkajšej a vnútornej omietky, obvodových stien a zateplenia.

Vlhkosť a teplota vzduchu rozhodujú o zdraví

Ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri sa pohybuje na úrovni od 40 do 60 percent. Keď je vlhkosť nižšia, vzduch je príliš suchý a môže dráždiť sliznice. Výsledkom je kašeľ. Na druhú stranu, ak je vo vzduchu príliš veľa vlhkosti, začnú sa tvoriť plesne a to je ideálne prostredie na šírenie chorôb. Správna omietka v tom zohráva zásadnú úlohu.

„Ak sa sprchujete alebo varíte, je potrebné, aby omietka túto vlhkosť pohltila,“ dopĺňa Vondrus.

Hovorí tiež, že problémom budúcnosti bude teplota. V súvislosti s klimatickou zmenou sa očakáva, že sa mestá budú čoraz viac prehrievať. Bude preto dôležité, aby mal každý dom schopnosť efektívne regulovať teplotu a zabrániť tak prehrievaniu interiéru.

Práve teplota a vlhkosť vzduchu tvoria základ meraní v každom zo 14 domčekov vo výskumnom parku Viva, meraných veličín je však omnoho viac.

Súvisiaci článokKedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?Čítajte 

Domčeky obývané meračmi

V rámci prehliadky sme navštívili tri vybrané domčeky, aby sme dokázali porovnať, aký rozdiel dokáže vytvoriť použitie odlišných stavebných materiálov.

Prvý z nich mal steny z masívnej borovice. Aj keď sa v ňom vďaka počítačovému programu pravidelne vetrá, vôňa dreva bola extrémne intenzívna. Po pár minútach priam neznesiteľná.

Výhodou masívneho dreva je schopnosť udržiavať stabilnú vlhkosť, okrem toho má výborné akustické vlastnosti. Na druhú stranu však až desať percent ľudí považuje vôňu za natoľko silnú, že v takomto obydlí vydrží iba s ťažkosťami.

Druhý domček bol montovaná drevostavba, v interiéri bol použitý sadrokartón a disperzné farby. Teplotu v ňom meralo niekoľko termometrov a boli v ňom aj merače vlhkosti, akustiky a niekoľko ďalších. Výsledok merania? V interiéri sa držala vlhkosť. Dlhodobé merania poukázali aj na jej veľké výkyvy, kvôli čomu bolo v dome buď príliš sucho, alebo príliš vlhko.

„Až 20 percent súčasných novostavieb vo Viedni je postavených presne takto. Všetci hovoria, že majú problém s plesňami,“ povedal Vondrus.

Dáta sa nemýlia. Takto sa býva najzdravšie

Tretí a posledný domček, do ktorého sme nazreli, mal interiér najpríjemnejší a podľa výsledkov meraní aj najzdravší. Vzduch nepáchol vlhkosťou, vôňou bol skôr neutrálny. Aj keď vonku pieklo septembrové slnko, vnútri bolo príjemne.

V čom sa tento domček líšil od predchádzajúcich? Vonkajšie zateplenie ukrývalo tehlové steny a v interiéri použili najmodernejšiu omietku Baumit KlimaWhite.

Rozdiel bol priepastný. Aj výsledky dát jasne hovoria, že táto kombinácia poskytuje najväčší komfort, je energeticky najmenej náročná a zároveň podporuje zdravú interiérovú klímu. A to nielen podľa meraní, ale najpozitívnejší bol aj subjektívny pocit.

Ak práve staviate alebo rekonštruujete svoje bývanie, je správne položiť si nasledujúcu otázku: „Bude moje bývanie zdravé, keď ho postavím takto?“

Nemusíte to testovať na vlastnej koži ani sa spoliehať na názor stavbárov alebo obchodníkov. Dáta nemajú názor, jednoducho sú. Tie z výskumného parku Viva vo Wopfingu hovoria jasnou rečou.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Peter Nagy pre Baumit

Neprehliadnite tiež

Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


SME Creative

Riešenie je len jedno.


SME Creative

O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


SME Creative
Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


SME Creative