Koľko ovocia a zeleniny potrebuje detský organizmus?

Treba ovocie a zeleninu každý deň?

Denná konzumácia ovocia a zeleniny je jedným zo základných stavebných pilierov zdravej výživy. Často na tento fakt zabúdame rovnako ako na potrebu pohybu, správneho pitného režimu či dostatočnej dávky spánku.

Ako to je v prípade detí a ako vplýva nedostatočné množstvo ovocia a zeleniny na ich ďalší život?

Tri jablká a päť mrkiev

Mnoho rodičov nevie, koľko ovocia a zeleniny deťom dať. Výsledkom je, že ho zďaleka nekonzumujú toľko, koľko by potrebovali.

„Z prieskumu stravovacích návykov, ktorý sa realizoval na školách u žiakov rôznych vekových skupín, vyplynulo, že do 50 percent detí konzumuje ovocie denne a okolo päť percent respondentov uviedlo viac ako trikrát denne. Zeleninu konzumovalo mierne nižšie percento zapojených,“ uvádza Jana Hamadeová z odboru hygieny detí a mládeže a podpory zdravia obyvateľstva Úradu verejného zdravotníctva.

Takto nízke čísla môžu mať na zdravie detí nepriaznivý vplyv najmä v prípade, ak je ich výživový štandard nastavený v úplne iných hodnotách. Základom dennej konzumácie by preto mali byť ovocie a zelenina ako súčasť každého hlavného jedla.

„Odporúča sa konzumácia piatich porcií zeleniny a troch porcií ovocia denne. Pokiaľ ide o ovocie, jedna porcia by mala predstavovať gramáž približne 100 až 150 gramov. Môže to byť jeden kus jablka, hrušky či broskyne. Jedna porcia zeleniny zodpovedá zhruba 50 gramom v prípade, ak sa konzumuje surová,“ hovorí Hamadeová o tom, ako by malo vyzerať zdravé stravovanie detí.

Priemerné výživové hodnoty v 100 g jednotlivých druhov ovocia a zeleniny:

Najprv zelenina, potom ovocie

Podľa zdravotných noriem a výživových odporúčaní je u detí vhodné zaraďovať do jedálnička zeleninu už od konca piateho mesiaca, najlepšie vo forme pyré. Ovocie by malo pribudnúť neskôr kvôli jeho sladkej chuti.

U predškolákov a školákov sa odporúča tri až päť porcií zeleniny denne a tri porcie ovocia. Ideálne ráno, na desiatu a olovrant, prípadne k obedu.

„Ovocie a zeleninu je vhodné obmieňať, aby dieťa nemalo jednotvárny jedálniček. Niektoré druhy ovocia by sa mali konzumovať samotné, napríklad jahody, kôstkové ovocie, citrusové plody či melón. Jablká a banány je zas vhodné konzumovať s obilninami, pretože sa ľahko trávia a predstavujú dobrý tip na raňajky. Zeleninu môžeme servírovať formou šalátov a kombinovať jej rôzne druhy,“ radí Hamadeová.

Vitamínové cukríky nenahradia ovocie a zeleninu

Doplnky výživy nikdy nenahradia čerstvú a pestrú stravu ani ovocie a zeleninu v surovom stave. Často však rodičia narážajú na problém, že deti nechcú ovocie a zeleninu a radšej siahnu po vitamínových cukríkoch, ktoré sú atraktívnejšie, mnohokrát chutnejšie, zaujímavejšie a pre dieťa lákavejšie. Myslia si, že tak dieťaťu dodajú aspoň nejaké vitamíny.

Vtedy však nastáva zásadný problém. Kúpou vitamínových cukríkov rodičia deťom nepomáhajú, môžu im dokonca uškodiť.

„Multivitamíny a rôzne sladkosti s obsahom vitamínov obsahujú tieto látky v umelej forme a často sú používané iba ako náhrada čerstvého ovocia a zeleniny. Pri dlhodobej konzumácii rôznych multivitamínov alebo sladkostí organizmus postupne stratí schopnosť využívať vitamíny z prirodzených zdrojov, akými sú ovocie a zelenina,“ hovorí Hamadeová.

Potom už ide skutočne o závažný zdravotný problém. Najviac výživových látok je pritom v ovocí a zelenine bez tepelnej úpravy. Preto je najvhodnejšie zeleninu len očistiť a umyť a rovno konzumovať. Každou úpravou ovocia a zeleniny dochádza k stratám obsahu dôležitých látok.

Ako však deti motivovať k tomu, aby si zeleninu a ovocie obľúbili?

Po inšpiráciu sme sa vydali do Základnej školy Za kasárňou v Bratislave. Zapojila sa do projektu Čerstvé hlavičky, v rámci ktorého každý utorok dostávajú od Kauflandu ovocie alebo zeleninu pre každého žiaka na škole.

Dvesto gramov na žiaka

Na Základnej škole Za kasárňou sa deti na ovocie aj zeleninu tešia, čakajú na ňu a neplytvajú ňou, dokonca si ju spoločne vychutnávajú. Ako to robia, zisťujeme v triede 1. C, kde počas našej návštevy učiteľka rozdáva žiakom ringloty.

„Deti, čo je to za ovocie?“ pýta sa učiteľka Tatiana Hanicová a dvíha do vzduchu ringlotu. Niektoré deti mlčia, iné kričia slivka a občas zaznie aj ringlota.

„Takto si s deťmi ovocie vždy predstavíme a porozprávame sa o ňom. Poviem im, o aké ovocie ide, ako sa pestuje alebo kde rastie. Je to pre ne zážitok. Zrazu ovocie spoznávajú nielen z obrázkov, ale skutočne si ho ohmatajú, chytia a ochutnajú. Vďaka tomu k nemu aj inak pristupujú,“ hovorí Hanicová.

Deti získajú vzťah k samotnej konzumácii ovocia a majú postarané aj o príjemný zážitok. Zrazu sa na ovocie tešia a samé si ho pýtajú.

„Deti sa na utorky tešia a čakajú, čo dnes bude za ovocie,“ usmieva sa Hanicová, keď pomaly opúšťame triedu plnú detí.

„Ovocie a zeleninu distribuujeme deťom do tried už počas prvej hodiny, aby si na ňom mohli pochutiť v priebehu dopoludňajších hodín. Uvítali to aj rodičia a niektorí chodia v utorky brať debničky ovocia alebo zeleniny do Kauflandu. Dovezú ich do školy a my ich následne podelíme medzi deti,“ hovorí Hana Mokošová, zástupkyňa riaditeľa Základnej školy Za kasárňou.

Odkedy sa škola zapojila do projektu Čerstvé hlavičky, Kaufland im pravidelne pripravuje 200-gramový balíček ovocia a zeleniny na každého žiaka. Viac ako 800 detí v 32 triedach tak dostáva chutnú a zdravú desiatu.

Ako vyzerá správna desiata do školy?

Na desiatu by mali rodičia myslieť ešte pred tým, ako vypravia deti do školy. Najhoršou možnou alternatívou je dať dieťaťu peniaze, aby si kúpilo, na čo bude mať chuť. Obvykle to nebude ovocie ani zelenina.

„U detí preferujeme pestré, výživovo hodnotné a zdravé desiate. Mali by pozostávať z celozrnného pečiva, nátierky alebo syra, porcie zeleniny a ovocia a hodnotného nesladeného nápoja,“ hovorí Hamadeová.

Všetko to predstavuje zložky potravy, ktoré dodajú organizmu optimálne množstvo výživných látok, vitamínov aj minerálnych látok.

Neoddeliteľnou súčasťou desiatej je aj správny nápoj. Nedostatočný pitný režim sa v tomto veku môže prejaviť bolesťami hlavy, únavou, zápchou a ťažkosťami s obličkami.

„Najzdravšie sú bylinkové čaje, pitná voda alebo riedené ovocné šťavy. Nevhodné sú sladké limonády a sýtené sladené nápoje, ktoré obsahujú priveľa jednoduchých cukrov a zbytočne zvyšujú príjem energie, čo vedie ku vzniku nadhmotnosti a obezity. Tieto zásady pre desiate sú rovnaké pre všetky vekové skupiny detí,“ dodáva Hamadeová.

K ovociu a zelenine pristupujú inak

„Rodičia projekt prijali s nadšením. Chceme ním deti viesť k zdravej výžive, zároveň bojujeme proti obezite,“ hovorí Petra Kicková, zástupkyňa pre školský klub detí Základnej školy Za kasárňou.

„Všetky deti majú rovnaké ovocie, čo je aj istá forma motivácie, že si ho dajú spoločne,“ dodáva Kicková.

Keď náhodou nejaké ovocie doobeda neminú, zjedia ho popoludní v školskom klube. Navyše to má ešte jeden rozmer.

Deti začali ovocie vnímať inak. Vďaka tomu, že sa dozvedajú, ako im pomáha a že telo robí silnejším, viac si ho vážia.

„Projekt má okrem zdravotného prínosu aj výchovný. Deti zrazu vidia, že ak niečo dostanú, nie je to úplne zadarmo. Ovocie musí niekto priniesť, chodia preň rodičia a my ho triedime, navyše ho niekto vypestoval a pozbieral. Aj o tom sa s nimi rozprávame, vďaka čomu to vnímajú intenzívnejšie a ovocie aj zeleninu si viac vážia,“ dopĺňa Kicková.

Základná škola Za kasárňou je jedna zo 62 základných škôl na Slovensku, ktoré sa zapojili do projektu Čerstvé hlavičky. Vďaka Kauflandu tak deti dostávajú každý deň čerstvú porciu ovocia a zeleniny.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší