SME

Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou

Opatrovateľské kurzy, cudzie jazyky, IT zručnosti, aj osobnostný rozvoj. To všetko sa chcú ľudia naučiť.

Eva Kováčová pracuje v Michalovciach na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny už 24 rokov. Stretla sa so stovkami osudov a videla, ako možno padnúť na dno aj ako sa z neho dostať. Vyštudovala andragogiku, ostatných päť rokov pôsobí aj ako odborníčka na kariérne poradenstvo. „Vzdelávanie znamená pre človeka nádej. Dáva človeku šancu, že sa lepšie uplatní. Zvyšuje jeho sebavedomie a tiež kvalitu jeho života,“ tvrdí po rokoch skúseností v ťažko skúšanom regióne.

„V jednej rovine predstavuje vzdelávanie potreby spoločnosti, druhá rovina je osobnostná – čo potrebuje človek. Individuálna potreba vzdelávať sa môže súvisieť s naplnením života, potrebou udržať si vzťahy, uplatniť sa na trhu práce, zabezpečiť si dôstojné živobytie,“ tvrdí Eva Kováčová a dodáva: „Osobnostná rovina sa dostáva do popredia, keď zistíme, že nezvládame tempo v práci, že sa nám rozpadajú vzťahy.“

Investujme do svojej budúcnosti

Na Slovensku je podľa Evy Kováčovej problémom obrovský rozdiel medzi jednotlivými regiónmi. V západnej časti Slovenska je smer ďalšieho vzdelávania zreteľnejší, je tu sústredných viac záujmových združení v tejto oblasti. Na východe sú takéto aktivity viac roztrúsené, príležitostí je menej a aj dostupnosť je horšia. Trápi ju aj paradox, že človek. ktorý pracuje za minimálnu mzdu a chce si rozšíriť alebo zmeniť kvalifikáciu, nemá postačujúce finančné zdroje.

Takže za významnú bariéru, ktorá bráni v záujme o celoživotné vzdelávanie, považuje financie. „Buď si človek vzdelávanie hradí celé sám, alebo to má bezplatné, stredná cesta je málokedy.“ Riešením by bola napríklad možnosť znížiť si základ dane o investície do vzdelávania – na podobnom princípe ako dobrovoľné dôchodkové sporenie alebo sociálne fondy. „Je to predsa služba pre domáci trh práce, takže by som mala mať možnosť znížiť si dane, keď som sa išla vzdelávať.“

Treba sa poradiť

A aká motivácia funguje najlepšie? Motivácia úzko prepojená s nádejami. „Nedá sa povedať, čo zaberie na všetkých, je to individuálne. Niekto si pod vyššou kvalitou života predstaví zdravie, niekto iný dôchodok, cestovanie, dostatok financií. Pre niekoho je to nádej, že kvalitne dožije, že si zabezpečí živobytie a starobu. Niekedy je to aj otázka statusu: za niečo ma majú, keď sa vzdelávam. A u niekoho sa prejavuje ctižiadostivosť vedieť viac. Nedá sa to paušalizovať, preto je dôležité zmapovať individuálne potreby záujemcov.“

Žena v domácnosti sa napríklad chce vzdelávať v gastronómii alebo v oblasti osobnostného rozvoja, no treba zistiť, čo je pre ňu prínosné. Aj preto Eva Kováčová pôsobí ako dobrovoľníčka v kariérnom poradenstve – ľudia v zrelšom veku často nevedia, kde sa dostanú k informáciám a aké majú možnosti. Podľa jej skúseností sú najpopulárnejšie opatrovateľské kurzy, po nich nasledujú cudzie jazyky, IT zručnosti aj osobnostný rozvoj.

Učíme sa pre život

„Výskum ukazuje, že ľudia s nižším stupňom vzdelania sú presvedčení, že už všetko pre život vedia. Na druhej strane, ľudia so stupňujúcim vzdelaním zisťujú, že stále vedia pre život málo,“ hovorí Eva Kováčová z michalovského úradu práce.

A čo Evu teší? „Keď sa mi podarí pomôcť klientovi, navigovať ho, aby bol spokojný so sebou. Keď sa vráti povedať mi, ako sa mu darí. Vždy poprosím klientov, aby mi dávali spätnú väzbu, pre nich je to dobrovoľné a pre mňa je to dôležité. Robím si sebahodnotenie, aby som sa aj ja stále posúvala vpred a pracovala sama na sebe.“

A dodáva jednoduché krédo, v ktorom je obsiahnutý zmysel celoživotného vzdelávania: „Učíme sa pre život.“

Mesiac vzdelávania

Ponuka kurzov

Akreditované vzdelávacie programy

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu