SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Máte cukrovku? Zhoršenie zraku rozhodne nepodceňujte

Cukrovka a problémy so zrakom idú, takpovediac, ruka v ruke.

Žiadne očné ťažkosti pri nej netreba podceňovať, pretože ani neviete ako a môžete prísť o zrak. Pozrite sa, ktoré očné ochorenia ohrozujú cukrovkárov najviac.

Cukrovka, odborne nazývaná diabetes mellitus, je závažné ochorenie, pri ktorom v ľudskom tele zlyháva funkcia inzulínu. Príčin môže byť niekoľko, a preto sa rozoznáva viacero typov tohto ochorenia.

Cukrovka 1. typu sa objavuje už v ranom veku človeka alebo v mladosti do 35 rokov, pričom jej príčinou sú najmä autoimunitné problémy postihnutého. Cukrovka 2. typu sa objavuje najmä u obéznych ľudí, pričom náchylnejší na jej vznik sú predovšetkým ľudia s vyšším vekom či vysokým krvným tlakom. A existuje aj gestačná, čiže tehotenská cukrovka. Vplyv na vznik cukrovky však nemajú len zdravotné faktory, ale aj genetika.

Zaujímavosťou pritom je, že „niekedy pacient vôbec nemusí pociťovať žiadne príznaky a inokedy to môže prebiehať dramaticky, respektíve to môže začínať ako úplne iné ochorenie,“ varuje MUDr. Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Nie je teda ničím výnimočným, že u neliečených ľudí sa časom objavia problémy so zrakom. Pacienti tak najskôr vyhľadajú očného lekára a až ten zistí, že majú cukrovku, pričom dovtedy o tom ani len netušili.

Problémy so zrakom

Z uvedeného teda vyplýva, že diabetes sa často spája aj so zhoršením zraku. Cukrovkárov najčastejšie trápi takzvaná diabetická retinopatia, keď je poškodený povrch sietnice s cievami, čo sa prejavuje zvýšenou citlivosťou na svetlo. Dôsledkom retinopatie však neraz býva aj diabetický edém makuly (DEM), čo je vlastne opuch žltej škvrny, ktorý sa prejavuje najmä hmlistým videním a napokon môže vyústiť až v slepotou.

Diabetická retinopatia však môže spôsobiť aj vznik sekundárneho glaukómu, čo je vlastne zelený zákal. Spomínané cievy na sietnici sú totiž pre oko veľmi dôležité, lebo za normálnych okolností ho vyživujú. Keď sa poničia, oko si prirodzene vytvorí nové cievy, aby mohlo aj naďalej fungovať, no tieto cievy sú abnormálne a spolu s tými poničenými fungujú skôr ako akýsi blok. Vnútroočná tekutina tak z oka nemôže prirodzene odtekať, v dôsledku čoho stúpa vnútroočný tlak a rastie aj šanca na vznik zeleného zákalu.

To však nie je ani zďaleka všetko. Cukrovkári majú tiež dvojnásobne väčšiu šancu, že ich postihne aj katarakta, ľudovo známa ako šedý zákal. Diabetes je v takomto prípade sprevádzaný závažnými metabolickými zmenami, ktoré postupne zakaľujú očnú šošovku, až napokon môžu postihnutého pripraviť úplne o zrak. Netreba teda podceňovať ani sivý zákal.

Pravidelná prehliadka

Ak vám diagnostikovali cukrovku, mali by ste aspoň raz ročne povinne absolvovať aj prehliadku u očného lekára, nakoľko pacienti s diabetom sú náchylnejší na poškodenie zraku. Keď však došlo k spomínaným zmenám zraku, návšteva očného lekára raz za rok vám stačiť nebude a jeho ordináciu by ste mali navštevovať pravidelne.

Vhodne zvolenými liečebnými metódami môžete nielen zastaviť progres ochorenia a stabilizovať ho, ale vaše zrakové funkcie sa môžu aj výrazne zlepšiť alebo dokonca úplne vyliečiť. Ako cukrovkár by ste teda akékoľvek zmeny na svojom zraku nemali podceňovať a včas vyhľadať pomoc nielen u diabetológa, ale aj u oftalmológa.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dôsledky pandémie koronavírusu COVID-19 pocítila spoločnosť vo viacerých ohľadoch. Každý ich však pocíti na svojich financiách.


3 h

Ceny energií ešte porastú: ako ušetriť desiatky eur ročne?


INZERCIA 3 h

Objavte nový spôsob cestovania, ktorému patrí budúcnosť.


INZERCIA 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu