SME

Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť

Nový poznávací zájazd vás vezme na raketovú základňu, do Kyjeva aj Černobyľu.

Ukrajina ako turistická destinácia bola rokmi akousi zabudnutou krajinou. Posledné mesiace sa prebúdza k životu a odrazu je to miesto, ktoré začalo lákať svojich návštevníkov. Karty zamiešal Černobyľ a jeho príbeh, no nielen on je magnetom, pretože Ukrajina v sebe skrýva ďaleko viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vezmite si taký Kyjev, jedno z najpríjemnejších hlavných miest Európy a ako bonus si viete odskočiť aj na mimoriadne zaujímavú raketovú základňu. To už stojí za to, aby ste dali Ukrajine šancu, no nie?

Opojenie Kyjevom

Ak by ste si na Ukrajine mali vybrať len jedno jediné miesto, ktoré si pozrieť, bude to ťažký výber, pretože krajina je naplnená nepoznanou krásnou, no napokon skôr či neskôr skončíte v Kyjeve.

Slávny Majdan s Hotelom Ukrajina Slávny Majdan s Hotelom Ukrajina (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hlavné mesto má v sebe príťažlivosť, ktorá sa ťažko opisuje, no ak ju raz ochutnáte, budete presne vedieť, že je to ona. Kyjev je pretkaný zaujímavými miestami a ak ste v meste po prvý krát niektoré body obísť nemôžete.

Vyberte sa ráno na slávny bulvár Chreščatyk a sledujte ako sa prebúdza a plní domácimi. Môžete sem skočiť do bistra na chutné raňajky, zájsť na tržnicu alebo sa len tak potulovať a hľadať krásne fasády starých domov.

Bulvár Chreščatyk v centre KyjevaBulvár Chreščatyk v centre Kyjeva (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Pamiatky tu v Kyjeve ani nemusíte hľadať. Túlate sa mestom a odrazu natrafíte na Zlatú bránu so sochou Jaroslava Múdreho, ktorý spravil pre Kyjev viac než dosť.

Zlatá bránaZlatá brána (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Napokon sa ocitnete na námestí s okázalou Volodimirskou katedrálou. Patrí medzi najznámejšie svätostánky Kyjeva a postavili ju v 19. storočí ako spomienku na 900. výročie krstu celej Kyjevskej Rusi. Snúbi sa v nej krása farieb a dôležitosť histórie. Stačí vojsť dnu a do nosa sa vám dostane príjemná vôňa medových sviečok, ktoré stoja zapichnuté pod ikonami a v dokonalom tichu ich počuť jemne praskať. Perličkou je, že počas tvrdého boľševizmu bola katedrála pretvorená na Protináboženské múzeum. Rozum zvíťazil a dnes sa opäť teší veriacim hľadajúcim svoj kúsok ticha.

Nielen Volodimirska katedrála patrí k symbolom Kyjevu. V meste na vás čaká aj dôležitý Chrám sv. Sofie a Chrám sv. Michala. Stoja neďaleko od seba a každý z nich v sebe skrýva iný príbeh.

Chrám sv. SofieChrám sv. Sofie (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Svätá Sofia zapustila do mesta korene už v 11. storočí a tak patrí medzi najstaršie chrámy mesta. Svätý Michal sa narodil neskôr, no jeho niť života preťali v 20. storočí, kedy sa rozhodli zrovnať ho so zemou. Až na konci storočia vstal z popola ako bájny fénix a dnes je už neoddeliteľnou súčasťou hlavného mesta.

Oba chrámy sú krásne miesta, kde viete uniknúť uponáhľaným uliciam a na chvíľku si odpočinúť.

Matriošky, pelmeni aj mnísi

Kyjev nie je len o pamiatkach, ktoré si vyškrtáte, ale to, čo sa vám na ňom bude najviac páčiť bude práve jeho atmosféra. Tú stretnete v jeho zelených parkoch, na námestiach či trhoviskách, alebo v obyčajných podnikoch.

Parkov je v Kyjeve nespočetne veľaParkov je v Kyjeve nespočetne veľa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ochutnávať Ukrajinu je niečo, čo si budete dlho pamätať. Skúste typické pelmeni plnené mäsom, dokonalý boršč, sladké vareniki alebo zemiakové placky deruni. Na zapitie kvas, vodku alebo ak neholdujete alkoholu, dajte si pohár kompótu.

Miestom, ktorému sa nedá uprieť atmosféra je aj okolie Chrámu sv. Andreja, v ktorom sa rozlieva známa ulička Andrijevskij Spusk. Mnohým sa toto miesto spája s romantikou, iným s trhoviskom.

Chrám sv. AndrejaChrám sv. Andreja (zdroj: Illia Cherednychenko, unsplash.com)

Uličky v okolí majú aj svoje romantické zákutia a vďaka tomu, že si ich obľúbili umelci sa tejto často mesta niekedy hovorí „kyjevský Montmartre“.

Ak má Kyjev svoju TOP pamiatku, tak Kyjevskopečorská Lavra je presne ona. Kyjevskopečorská Lavra našla svoj domov na pahorku neďaleko mohutnej rieky Dneper. Dnes je súborom viacerých kláštorov a unikátnych jaskynných chodieb. Práve tie sú najväčším ťahákom komplexu a prví mnísi ich začali stavať už v polovici 11. storočia. Voľným okom sú neviditeľné a ak o nich neviete, prejdete sa pomedzi kostoly či kláštory a nikdy sa v nich neobjavíte.

Areál Kyjevskopečorskej LavryAreál Kyjevskopečorskej Lavry (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Vonku na vás vrhá tieň Uspenský chrám, Kostol svätej trojice či vysokánska zvonica, ktorej do výšky sto metrov chýbajú len štyri. Až keď objavíte tieto stavby, ponoríte sa pod zem do tajomných jaskýň. Vezmite si so sebou sviečku, nielen kvôli svetlu, ale aj kvôli atmosfére, ktoré mihotajúci sa plamienok vie vyčarovať na tomto magickom mieste. Kráčate, okolo vás visia ikony a sem tam sa objaví truhla do ktorej pochovali svätých mníchov, pri ktorej sa modlí hlúčik pútnikov.

Najsmutnejšie miesto Ukrajiny

Posledné mesiace sa vďaka seriálu Černobyľ celý svet „dozvedel“, čo sa na tomto mieste stalo a odrazu začal príbeh katastrofy ľudí priťahovať a zaujímať. Samozrejme, státisíce ľudí poznali Černobyľ aj bez toho, aby sa o ňom muselo dnes nahlas rozprávať.

Černobyľ nie je miesto, kam idete za pamiatkami. Nie je to miesto, kam by ste si mali užiť výlet plný krás, ale je to miesto, ktoré vás naučí viac, než si myslíte.

PripiaťPripiať (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Mesto duchov zvané Pripiať leží cca 110 kilometrov od Kyjevu, a tak ste za dve hodinky na mieste. Práve tu začnite vaše putovanie černobyľskou tragédiou. Ak by sa v osudný aprílový deň roku 1986 nič nestalo, Pripiať by bolo ukážkovým socialistickým mestom s mnohými výdobytkami vtedajšej doby. Zostalo by jedno z mnohých, anonymných miest, o ktoré by ste zrejme len sem tam zavadili očami na mape. Všetko sa však zmenilo a dnes je symbolom toho, že človek nie je dokonalý.

Pripravte si dozimetre a vyberte sa do zóny, kde nestretnete život, no bude na vás mrazivo dýchať. Netreba sa však báť, že by návšteva Černobyľu bola nebezpečná, pretože sprievodcovia vás vezmú len overenými trasami, kde je žiarenie minimálne a rovná sa niekoľkým hodinám medzikontinentálneho letu.

Sarkofág, pod ktorým sa skrýva vybuchnutý reaktorSarkofág, pod ktorým sa skrýva vybuchnutý reaktor (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Práve sprievodca je studnica príbehov, faktov aj mýtov a bez neho by ste sa len pozerali na prázdne a opustené miesto. Pri prechádzke tu na vás čakajú známe a fotogenické miesta od opustených budov, cez zábavný park so známym ruským kolom, školu bez detí, nemocnicu, prázdnu plaváreň z ktorej sa olupuje farba a napokon uvidíte na vlastné oči aj azda najslávnejšiu atómovú elektráreň sveta. Viete tu prežiť dokonalý deň plný zážitkov, ktoré budete doma neraz rozprávať.

Boli ste už na raketovej základni?

Okolie ukrajinského Kyjeva v sebe skrýva viacero prekvapení a mnohé z nich sú naozaj nečakané. Hovorí vám niečo miesto zvané Pervomajsk? Práve tam sa totiž nachádza unikátne miesto, ktoré bude podobne ako Černobyľ mimoriadnym zážitkom, avšak bez davov.

Pervomajsk leží necelé tri hodiny cesty z ukrajinského hlavného mesta a keď sem dorazíte, ocitnete sa v neskutočnom Múzeu strategických raketových jednotiek. Raketová základňa je symbolom studenej vojny, kedy sa svet zmietal v napätí z toho, čo všetko by sa mohlo stať, ak by lídrom Sovietskeho zväzu a USA v jeden okamih rupli nervy.

Raketová základňaRaketová základňa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Sovieti nenechávali nič na náhodu a rozhodli sa postaviť niekoľko strategických základní od Kazachstanu cez Rusko, Bielorusko až po ukrajinský Pervomajsk. Prečo je práve táto základňa tak unikátna? Mnohé z nich ešte dodnes fungujú a ak sa chcete na vlastné oči pozrieť, ako takáto tajná základňa vyzerala, Pervomajsk je jediná svojho druhu, kam sa viete vybrať.

Raketová základňaRaketová základňa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Základňa dnes slúži ako múzeum a pre svojich návštevníkov ponúka prehliadky počas, ktorých sa dozviete nielen čo to z tajnej histórie, ale ukáže vám aj to, ako blízko bol svet k totálnej deštrukcii, kedy stačilo stlačiť jedno tlačidlo a mohla sa začať 3. svetová vojna. Až tu si uvedomíte, aké krehké bolo obdobie studenej vojny a ako málo stačilo na to, aby sa svet navždy zmenil. Strategické rakety boli namierené na USA aj na Európu a len v roku 1999 sa zistilo, kam presne smerovali.

Raketová základňaRaketová základňa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Vedeli ste, že toto tlačidlo bolo šedej farby? Múzeum vám ukáže aj ďalšie exponáty, no čo je dôležitejšie dozviete sa príbehy, ktoré ste nikdy a nikde nemali kde počuť. Presne preto predsa cestujete, no nie?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 177
  2. Každý piaty zomrie 9 040
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 022
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 806
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 774
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 491
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 677
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 452
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 862
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu