Žijú v núdzi, zázrak je aj kilo cestovín. Boli sme na potravinovej zbierke s Červeným krížom

Ako prebiehala zbierka a kto dostal potravinové balíky?

(Zdroj: Kaufland)

Počuli ste už niekoho ospravedlňovať sa za to, že daruje málo, lebo má pred dôchodkom, alebo ste už niekoho videli nakúpiť plný nákupný vozík a nechať ho len tak pri pokladni? Tak to ste ešte neboli v Kauflande.

Vo štvrtok 17. októbra organizoval Slovenský Červený kríž s Kauflandom po celom Slovensku šiesty ročník zbierky Pomáhame potravinami, v rámci ktorej zbierali trvanlivé potraviny pre ľudí v núdzi.

V 67 Kauflandoch na Slovensku sa zapojilo 16-tisíc ľudí a darovali rekordných 60 ton potravín, pričom ďalšími dvanástimi tonami prispel Kaufland. Pomohli tak 3400 osamelým seniorom, mnohopočetným rodinám a sociálne slabším jednotlivcom. Celé sa to však začalo už omnoho skôr, keď si generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža sadla k počítaču.

Viac ako 800 dobrovoľníkov

„Príprava zbierky je niekoľkotýždňová práca a musíme sa na ňu pripraviť. Vďaka predošlým skúsenostiam však už vieme predpokladať, čo nás čaká, ako to bude prebiehať aj koľko ľudí potrebujeme na zbierku, koľko na balenie a koľko na distribúciu,“ vysvetľuje generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová Kesegová.

Plánovanie každej potravinovej zbierky sa teda začína v Exceli. V ňom treba zladiť údaje ako počet územných spolkov, počet prevádzok, otváracie hodiny či počet dobrovoľníkov. Zapojilo si ich viac ako 800.

„Je to pre nás naozaj veľké podujatie, predovšetkým počtom zapojených ľudí. Zbierka síce trvá jeden deň, ale jej príprava nám zaberie niekoľko týždňov,“ prezrádza Rosiarová Kesegová.

Červený kríž má na Slovensku 300 zamestnancov a okolo 50-tisíc členov, napriek tomu nie je jednoduché nájsť dostatočný počet dobrovoľníkov. Dôvodom sú školské rozvrhy aj pracovná doba, keďže zbierka prebieha vždy vo štvrtok okolo 16. októbra, kedy je Svetový deň výživy.

Kauflandy na celom Slovensku sa otvárajú o siedmej ráno a nakúpiť sa v nich dá do deviatej večer. To je štrnásť hodín, počas ktorých musia byť dobrovoľníci neustále na pobočke. Niekto rozdáva letáky a informuje, že prebieha zbierka, niekto pomáha so samotným nákupom a iní zas stoja pri pokladniach a zbierajú darované potraviny.

Inak tomu nebolo ani v bratislavskom Kauflande na Trnavskej ceste. Dobrovoľníčka Ema tam bola od siedmej ráno pripravená viesť počas celého dňa tím dobrovoľníkov.

„Dnes prebieha tá zbierka? Ukážete mi, prosím, čo môžem nakúpiť?“ spýtal sa jej starší pán a odišli spolu do predajne. Nebol jediný, kto sa pýtal na výber potravín, počas dňa sa za ňou zastavili aj ďalší.

„Jednému pánovi som pomáhala vyberať vhodné potraviny a keď už bol košík poloplný, naznačila som, že už by asi stačilo. Odpovedal mi, že ma zastaví, keď bude stačiť. Pri pokladni to vyšlo na 35 eur,“ spomína Ema.

Vhodnými potravinami bolo čokoľvek trvanlivé a jednoduché na prípravu, najčastejšie cestoviny, strukoviny, pudingy, konzervy, kompóty, paštéty, múka, ryža, olej, cukor, soľ či čaj. Niektorí prispeli balením špagiet, iní odovzdali plný nákupný vozík. Nebolo pritom podmienkou nakúpiť v Kauflande, dôležitejšie bolo darovať potraviny.

„Dokonca sa nám stalo, že jedna zákazníčka si pomýlila deň a potraviny do zbierky nakúpila deň vopred. Vrátila sa s nákupom v ten správny deň a celý ho odovzdala dobrovoľníkom Slovenského Červeného kríža,“ približuje hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová.

Príjemcovia sa menia

Za šesť rokov sa zo zbierky stala obľúbená a vyhľadávaná možnosť, ako pomôcť ľuďom v núdzi. Niektorí zákazníci sú pravidelnými darcami a nájdu sa aj takí, ktorí sa pýtajú, či začnú robiť zbierku viackrát do roka.

„Každý rok sa zvyšuje darované množstvo potravín. Tento rok sme vyzbierali 60 ton potravín a ďalších dvanásť ton sme prispeli my ako Kaufland. Dokopy sa podarilo pripraviť vyše 3400 balíkov, čo je o 430 viac ako v minulom roku,“ teší sa Langová.

Slovenský Červený kríž (SČK) rozdelil balíky s potravinami ľuďom v núdzi tak, aby si z nich mohli pripraviť päť až šesť teplých jedál.

„Na Slovensku stále žije mnoho ľudí, pre ktorých sú vzácne aj najbežnejšie trvanlivé potraviny, či sú to mnohopočetné rodiny, sociálne slabší alebo seniori. Sme preto veľmi šťastní, že sa našlo toľko darcov, ktorí sa rozhodli pomôcť,“ vyhlásila generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová.

Samotná zbierka sa však pre SČK nekončí uplynutím otváracích hodín Kauflandu, pracujú na nej ďalšie dva až tri týždne. Darované potraviny musia previezť k sebe do sídel územných celkov, roztriediť ich, spočítať a podľa vzorového balíka pripraviť ostatné. Ukážkovou je plná banánová škatuľa, ktorá má cez desať kilogramov.

„Triedenie stihneme za jeden deň. Spolu s kolegyňami najskôr rozdelíme jednotlivé suroviny na samostatné kopy a potom z toho spolu s pätnástimi dobrovoľníkmi za štyri hodiny urobíme balíky,“ hovorí riaditeľka územného spolku SČK v Prievidzi Renáta Lukáčiová.

Z dvoch Kauflandov, ktoré sa nachádzajú na území mesta, sa im podarilo urobiť okolo 80 balíkov.

„Príjemcovia sa každý rok menia, keďže k augustu 2019 bolo podľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny 139-tisíc ľudí v núdzi a chceme pomôcť viacerým. Vďaka tomu, že sa dennodenne nachádzame v teréne, poznáme tamojšiu situáciu aj to, akí ľudia tu žijú. O to lepšie vieme vytipovať tých najodkázanejších,“ vysvetľuje Lukáčiová.

Riaditeľka Slovenského Červeného kríža v Prievidzi si spomína aj na prípady, kedy ľudia v núdzi pomáhali ľuďom v núdzi.

„Niektorí majú spirituálny prístup, že jedna ruka dáva, druhá prijíma. Vnímajú to tak, že aj oni dostávali, keď boli v núdzi, tak teraz dávajú aj z posledného,“ uzatvára Lukáčiová.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší