SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
INZERCIA

7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu

Patríte medzi majiteľov malých kuchýň? Tak určite viete, ako je niekedy ťažké navrhnúť jej priestor tak, aby sa do nej vše vošlo.

Zároveň by však kuchyňa mala spĺňať požiadavky na praktickosť, funkčnosť a oplývať aspoň špetkou určitého komfortu pri práci. Máme pre vás pár tipov, ktoré pri zariaďovaní malej kuchyne oceníte.

1. Optické zväčšenie pomocou farieb

Tu platí obecné pravidlo – čím tmavšia farba je použitá v priestore, tým menší vám bude priestor pripadať. Do malej kuchyne teda voľte farbyv svetlejších odtieňoch kombinované s bielou alebo béžovou. Dobré osvetlenie vám pri rozširovaní kuchyne tiež pomôže.

2. Riešenie úložných priestorov

Úložné priestory sú v tomto prírode najdôležitejším aspektom, ktorý pri zariaďovaní kuchyne budete riešiť. Nielenže potrebujete dostatočný počet skriniek, musíte ich aj správne umiestniť. Aby kuchyňa pôsobila vzdušne a teda priestranne, do vyšších častí miestností zvoľte skôr otvorené police bez dvierok. Ak si môžete dovoliť zainvestovať, vaše problémy vyrieši nábytok na mieru. Dizajnéri vedia vybavenie navrhnúť tak, aby bol každý kúsok kuchyne využitý na maximum.

3. Správny výber drezu je základ

Do menších kuchýň zvoľte drez bez odkvapkávacej časti, pri jeho výbere sa zamerajte na rozmery a tvar. Určite ho neumiestňujte do rohu kuchyne. Ak máte v kuchyni okno, uložte ho podeň. Niektoré typy drezov sa dajú prekryť doskou, ktorá vám vytvorí novú pracovnú plochu. Ak zvolíte drez menších rozmerov, rozhodne si zadovážte drezovú batériu so sprchou, bude sa vám lepšie napúšťať voda do vyšších hrncov a nádob.

4. Logické usporiadanie

Každá kuchyňa by mala mať svoj poriadok. Pri varení nestojíte len pri sporáku, niekedy si potrebujete napustiť vodu, inokedy oškrabať zemiaky. Preto by kuchyňa mala byť usporiadaná tak, aby ste sa aj napriek malému priestoru nenaháňali z jedného konca na druhý. Odkladacia plocha, plocha na varenie a úložné priestory by mali na seba logicky nadväzovať. Pod drezom by mal byť ideálnom prípade odpadkový kôš.

5. Vstavané spotrebiče a multifunkčné prístroje

Vstavané spotrebiče vám ušetria veľa priestoru. Rúra s možnosťou horúceho vzduchu nahradí mikrovlnku, a tým ušetrí miesto na kuchynskej linke. Takisto sú na tom multifunkčné prístroje, predovšetkým roboty, ktoré dokážu vymiešať cesto aj rozmixovať alebo nakrájať potraviny.

6. Skromné stolovanie

V prípade, že je vaša domácnosť len dvojčlenná, nie je treba polovicu kuchyne zabrať obrovským jedálenským stolom. Stačí si zmerať voľný priestor, kúpiť rovnako veľkú opracovanú dosku a napojiť ju na stenu alebo kuchynskú linku. Môžete si tak urobiť v kuchyni malý bar, pri ktorom budete aj stolovať.

7. V jednoduchosti je krása aj sila

Jednoduchá vodorovná línia po celej dĺžke kuchyne, jednofarebné lesklé skrinky s nenápadnými úchytkami, ktoré elegantne ukryjú všetky vaše kuchynské spotrebiče. Tieto detaily ucelia dizajn kuchyne, ktorá bude pôsobiť moderne a zároveň priestranne.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účinná prírodná tinktúra, ale aj jedinečný lokálny produkt, ktorý vyrába rodinný podnik spod Tatier už vyše 20 rokov.

8 h

Ekologické pestovanie sa stáva celosvetovým trendom.

8 h
Do ceny Atlas môžete prihlásiť ekologické projekty a iniciatívy naprieč verejnou, mimovládnou, vzdelávacou aj súkromnou sférou na Slovensku.

Nominujte zelené projekty na cenu Atlas.

8 h