SME

​​​​​​​Navštívte Horný Zemplín, kde je všetko

Hovorí sa, že z východu do Bratislavy je bližšie ako z Bratislavy na východ.

Hovorí sa, že z východu do Bratislavy je bližšie ako z Bratislavy na východ. Tento zemepisný hlavolam sa vysvetľuje tým, že východniari nemajú problém cestovať za prácou, kariérou či oddychom aj niekoľko sto kilometrov. Na druhej strane, obyvatelia zo západnej časti Slovenska (rozumej na západ od Popradu) nemajú príliš chuť cestovať na tzv. ďaleký východ. Prečo tomu tak je, nie je predmetom tohto príspevku. Jedným z negatívnych faktorov je predstava, že na východe nič nie je. Opak je však pravdou. Nachádzajú sa tu svetové unikáty, krásne prírodné scenérie, kultúrne pamiatky mimoriadneho významu, ale aj stopy dávnej histórie, ktoré utvárali dejiny strednej Európy.

Medzilaborce majú s Pittsburghom spoločného Warhola

Najmenší slovenský okres sa môže pochváliť niekoľkými jedinečnými lokalitami. Svetovým unikátom je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Tento svetoznámy umelec má korene v neďalekej obci Miková, z ktorej pochádzajú jeho rodičia. Stála expozícia diel kráľa pop-artu pozostáva z originálov zapožičaných múzeu Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov, a z diel, ktoré sú majetkom múzea. Expozícia pozostáva z približne 200 umeleckých diel. Nájdete tu portréty Marilyn Monroe, Lenina či Mao Ce-tunga, ale aj svetoznámu campbellovú polievku. Okrem toho kráľa pop-artu v múzeu približuje aj expozícia o jeho pôvode, v ktorej sú prezentované podobizne Andyho Warhola z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj krstná košieľka.

Múzeum vzniklo v roku 1991 a jehistoricky prvé svojho druhu na svete a doposiaľ jediné v Európe. Venuje sa hlavne životu a dielu kráľa pop-artu. Ponúka však aj pohľad na súčasnú pop-artovú a street-artovú tvorbu. Nájdete tam diela takých významných umelcov, ako sú napr. Keith Haring, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Poppy či Bambi. Každý milovník moderného umenia by mal preto múzeum navštíviť.

V tomto prihraničnom meste sa nachádza aj iná významná atrakcia, ktorá odráža kultúru Rusínov. Miniskanzen. V expozícii sú sústredené zmenšené repliky rusínskych obydlí z okolitých dedín. Všetky objekty sú vyrobené ručne. Traduje sa, že jeden z nich je kópiou domu z obce Miková, v ktorom kedysi žili rodičia Andyho Warhola.

Tatry môžete vidieť aj zo Šimonky

Krásne výhľady z najvyššieho vrchu slanského pohoria zažijete v lete, aj v zime. V prípade dobrých atmosférických podmienok možno z vrcholu vidieť hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Ten je od Šimonky vzdialený vzdušnou čiarou viac ako 90 kilometrov. Šimonka má výšku 1092 metrov nad morom. Z tejto úrovne si možno vychutnávať pohľady na panorámu východoslovenskej krajiny a okolité kopce ako Makovicu s vysielačom či vrch Oblík. Výstup na Šimonku je možný niekoľkými značenými turistickými trasami, a to z prešovskej alebo vranovskej strany počas celého roka. V Slanských vrchoch nájdete 96 značených turistických trás v celkovej dĺžke 529 km a 29 lyžiarskych trás s dĺžkou 102 km. Tiež je tu 19 značených cyklotrás s dĺžkou 181 km.

Tokajík a Veľkrop – pripomínajú obete oboch vojen

Na tragédie, ktoré sa stali pred 75 rokmi, nemožno zabudnúť. V nedeľu 19. novembra 1944 príslušníci nemeckého komanda zhromaždili 32 mužov z malej obce Tokajík v záhrade pri miestnom kostole. Vojaci ich potom odviedli asi kilometer od obce, kde ich postrieľali. Popravu prežili dvaja muži vďaka tomu, že sa ocitli pod hromadou mŕtvych tiel. Tie ležali na mieste masakru ešte štyri týždne. Ostatní obyvatelia boli po tejto poprave vyhnaní zo svojich domov a dedina bola vydrancovaná a vypálená. Podobný osud postihol aj iné obce v okolí. Bola to pomsta za údajnú pomoc partizánom. Tieto tragické udalosti pripomína pamätník, ktorý je umiestnený na tamojšom cintoríne a múzeum.

Hory v okolí Stropkova si dodnes pamätajú urputné boje, ktoré tu prebiehali počas oboch svetových vojen. Svedectvo o tom vydáva aj obnovený cintorín obetí prvej svetovej vojny nad obcou Veľkrop. Na cintoríne by malo byť podľa dostupných zdrojov pochovaných 8 662 obetí, čo z neho robí najväčší vojnový cintorín z prvej svetovej vojny na severovýchodnom Slovensku. Vedľa seba tu ležia padlí z oboch znepriatelených strán, lebo v smrti sme si všetci rovní. Obnova cintorína trvala 10 rokov a pracovali na ňom dobrovoľníci z celej Európy.

Drugethovci boli významným stredoeurópskym rodom

V minulosti predstavoval Zemplín významné postavenie na európskej mocenskej a politickej mape. Žili a pôsobili tú rody so silným vplyvom, jedným z nich bol šľachtický rod Drugethovcov. Filip a Ján Drugethovci prišli do Uhorska spolu s kráľom Karolom I. Róbertom z Anjou v 14. storočí. Za svoje služby na dvore kráľa Karola I. dostali vysokú funkciu palatína a tiež majetky a hrady na východnom Slovensku, Uhorsku aj Podkarpatskej Rusi. Patrili im hrady Stará Ľubovňa, Plaveč, Sokoľ, Brekov, Jasenov, Čičva, Trebišov, Slanec, Nevické. Po smrti brata Filipa sa Ján Drugeth usadil v Humennom. Ako sídlo si vybral vodný hrad. Na jeho základoch vznikol po prestavbách neskôr gotický kaštieľ. Ten sa zachoval dodnes a stal sa sídlom Vihorlatského múzea.

K regiónu Zemplína sa viaže aj príbeh „krvavej grófky“ Alžbety Bátoryovej. Patrila do významnej šľachtickej rodiny. Jej svadba s predstaviteľom ďalšieho významného rodu Františkom Nádašdym sa konala v 16. storočí vo Vranove. Na svadbe sa zúčastnilo 4500 hostí a pozvaný bol dokonca aj cisár Maximilián. Panovník však neprišiel, ale udalosť takého rozmeru mala v tom období európsky význam. Dcéra Alžbety Báthory, Katarína sa neskôr vydala za Juraja III. Drugetha a bývala v humenskom kaštieli. Ale to je iný zaujímavý príbeh.

Drevené kostolíky očaria svojou architektúrou aj výzdobou

Drevené kostolíky v sninskom chotári sú ukážkou úžasnej sakrálnej architektúry, ktorá prevládala v tomto regióne. Ich ojedinelosť spočíva okrem iného v technológii výstavby, na viaceré z nich nepoužili ani jeden klinec. Chrámy stavali na území, ktoré vždy oplývalo dostatkom dreva z bohatých lesov karpatského oblúka. V okrese Snina ich možno nájsť sedem, a to v obciach Jalová, Topoľa, Ruský Potok, Uličské Krivé, Kalná Roztoka , Hrabová Roztoka a Šmigovec. Súbor východoslovenských drevených chrámov predstavuje jednu z najvýraznejších pamiatkových skupín na Slovensku. Originalitou, krásou a malebnosťou i spätosťou s prostredím, v ktorom vznikli, sú prejavom tvorivého génia prostého ľudu, jeho kultúrnej a duchovnej vyspelosti a remeselnej zručnosti domácich majstrov tesárov.

Horný Zemplín a Horný Šariš je turistická oblasť, ktorú sa oplatí navštíviť. V ponuke regiónu sú aj iné atraktivity, ktoré potešia cykloturistov, milovníkov vodných športov na Domaši, či tých, ktorí chcú svoj voľný čas venovať oddychu alebo wellnessu.

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 153
  2. Každý piaty zomrie 8 876
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 987
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 800
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 732
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 871
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 9 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 9 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu