SME
reklama

Deti potrebujú na Vianoce rodinu. Drahé dary ju nenahradia

Ako deťom oznámiť, kto nosí darčeky.

Pri slove Vianoce sa v mysli každého človeka objaví niečo iné. Pre niekoho sú to sviatky pokoja a lásky, inému ako prvé napadne štedrá večera, Tichá noc či pieseň Last Christmas.

Vianočné sviatky majú pre všetkých nezabudnuteľnú iskru, ktorú vidieť hlavne v očiach detí. Sviatky prežívajú obzvlášť intenzívne, pretože ešte veria na mágiu, zázraky a na pár dní sa ponoria do rozprávky. Tú im netreba pokaziť.

„Malé deti majú magické myslenie. Znamená to, že veria na zázraky a rôzne bytosti. Patrí to do detského sveta, a tak prežívajú toto obdobie ako čarovné,“ hovorí psychologička a hrová terapeutka Silvia Érseková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto je dobré, ak rodičia uchopia Vianoce čo najvhodnejšie. Sviatky môžu využiť na formovanie správnych hodnôt u detí, avšak nesprávnym prístupom môžu veľa pokaziť. Otázka: „Čo chceš na Vianoce?“ by preto nemala byť hlavnou témou.

Aké sú pre deti najkrajšie Vianoce?

Vianoce slúžia na to, aby rodina trávila čas spoločne. Aby sme spomalili a vychutnávali si rodinné rituály a tradície, ktoré v nás vzbudzujú pocit spolupatričnosti.

„Deti sa majú zoznamovať práve s rodinnými tradíciami. Budú na to spomínať celý život a v dospelosti to bude mať vplyv na to, akým spôsobom budú tráviť Vianoce ony,“ hovorí Érseková.

V budúcnosti totiž nebudú spomínať na to, aký drahý dar dostali, ale koľko krásnych chvíľ strávili s najbližšími. Najmä v prípade, kedy je dieťa s rodičmi stále menej.

„Deti by mali zažiť, že Vianoce nie sú len o prázdninách a darčekoch. Mali by cítiť, že teraz sme tu s nimi naozaj. Pozorne ich počúvame a užívame si prítomnosť jeden druhého,“ odporúča Érseková.

Krásne Vianoce preto rozhodne nie sú o množstve darčekov, ale o zážitkoch s rodinou.

„Matkou som už takmer desať rokov a dnes s deťmi prežívame najkrajšie Vianoce v kruhu čo najširšej rodiny. Kedysi som si myslela, že ako mladý párik by sme si to mali vychutnať osamote. Zmenilo sa u nás veľa. Milujeme byť spolu. Spolu je najlepšie,“ hovorí o príklade naplnených Vianoc Adriana Kráľová, sprievodkyňa materstvom a matka troch detí.

„Našou špecialitou je dôraz na lásku a spoločnosť. Malá rodinná besiedka je u nás tradíciou. Naše deti vystúpia, ukážu, čo si pre nás nacvičili, spieva sa a recituje, je to dojímavé,“ dodáva.

Dajte deťom darčeky, nielen veci

Počas Vianoc je viac priestoru, aby boli deti nielen s rodičmi, ale aj so širšou rodinou a naučili sa lepšie vnímať hodnotu vzťahov. Každý môže obohatiť toho druhého.

„Starí rodičia prinášajú do našej rodiny tradície. Radi rozprávajú príbehy z ich mladosti a detstva. Vďaka tomu deti získajú predstavu o tom, ako vyzeral svet pred niekoľkými desiatkami rokov, ako trávili Vianoce, čomu sa tešili, čo bolo dôležité,“ hovorí Érseková.

Pre deti sú historky starých rodičov krajšie než akékoľvek rozprávky a cennejšie ako mnohé hmotné dary. Aj preto sú Vianoce ideálnym časom na posilnenie rodinného ducha.

„Na Štedrý deň sme s rodičmi. Na Prvý sviatok vianočný sa stretávame úplne všetci. Aj tento rok sa stretneme v našom dome štyri generácie od prastarej mamy Emy po môjho najmladšieho syna Gabriela. Je nás presne devätnásť. Sme naozaj veľká rodina. Je to krásne,“ vystihuje podstatu Vianoc Kráľová.

Bez balíčkov pod stromčekom by to nešlo

Žiadny rodič nezabudne ani na klasické darčeky pre deti. Tie by však nemali byť hlavnou témou. A už vôbec by sviatky nemali byť o hneve, ak dieťa nedostane všetko vysnívané.

„Môžete sa dopredu dohodnúť, kto si koľko darčekov a v akej hodnote môže želať. Odporúčam, aby deti dostali jednu vec z dlhého listu želaní, nie však všetko, aj keď na to máte peniaze. Takýmto spôsobom im odkazujete, že darčeky nie sú na prvom mieste,“ radí Érseková a dodáva, že ak rodičia chcú na Vianoce kompenzovať nedostatočnú pozornosť materiálnymi darmi, deťom len uškodia.

„Stratia sa hodnoty a ideály. Budú sa hnať len za materiálnymi vecami, darčekmi, jedlom, drahými zážitkami a nebudú šťastné. Budú sa porovnávať s inými a nebudú si vedieť vážiť to, čo majú. Pokrivia sa im hodnoty, kedy ľudia a dobré vzťahy s nimi budú až na poslednom mieste,“ vysvetľuje psychologička.

Na takomto správaní sa však niekedy podpisuje širšia rodina, ktorá sa snaží predbiehať v tom, čo dieťaťu dá. Lenže láska sa nedá pretaviť do ceny.

„Dnešní starí rodičia majú potrebu zasypať deti kopou nezmyslov a plastov. Počúvam: 'Vraj starká môže, pretože je starká'. Namiesto skutočných hodnôt ľudia podľahli konzumu, vlastnému vylepšovaniu pred deťmi a predbiehajú sa, kto dá viac. Zabudlo sa na ekológiu a na to, že v živote je najvyššia hodnota láska. Aj na Vianoce si to v našej rodine pripomíname,“ hodnotí Kráľová.

Ježiško verzus rodičia. Kto vlastne nosí darčeky?

Mnoho rodičov rieši dilemu, či deťom nepokazia detstvo, ak im prezradia, že na Vianoce darčeky nosia blízki. Bojujú aj s tým, ako zareagujú v kolektíve. Pre deti to však nie je podstatné.

„Je na rodičoch, ako sa rozhodnú. Nie je nič zlé na tom, ak deťom povedia, že darčeky si dávame preto, lebo sa milujeme a je to jedna z foriem, ako lásku vyjadriť,“ hovorí Érseková a dodáva, že nie je problém ani povedať, že darčeky nosí Ježiško.

Dieťa sa však už na základnej škole môže dostať do kontaktu s inými, ktoré na Ježiška neveria. Bude konfrontované s odlišnými príbehmi, aké mu hovorili rodičia. Netreba sa toho však báť.

„Je to v poriadku. Môžete im povedať, že tie deti to majú tak a vy to máte takto. Deti v školskom veku už často minimálne tušia tajomstvo okolo darčekov a niekedy tú hru s nami ešte hrajú kvôli nám,“ dodáva psychologička.

Tipy na krásne Vianoce s deťmi

Najdôležitejšie je, akú atmosféru doma vytvoríte. Výbornou formou na prežitie Vianoc je zapojenie detí do príprav, vyrábania darčekov, pečenia medovníčkov, upratovania aj zdobenia. Skúste si vytvoriť rodinný program, ktorý baví každého.

„Deti s radosťou budú spomínať na to, ako počas Vianoc pečiete, vyrábate vlastnoručné ozdoby na stromček, idete na sánkovačku alebo staviate stavebnicu,“ prezrádza Érseková.

Vianoce vytvárajú priestor, aby sa deti naučili nielen prijímať, ale aj dávať. Aby nebrali veci ako samozrejmosť. Pretože niekedy dieťa nesníva o novej hernej konzole, ale potešilo by ho, keby ho mal kto aspoň pohladkať.

Je dobré deťom ukázať, že práve o tomto sú Vianoce. Naučiť sa vážiť si, čo máme, vedieť sa o veci podeliť a myslieť aj na iných. Môžeme obdarovať starších ľudí v domove pre seniorov i pripraviť vlastnoručné pozdravy pre rodinu. Navyše môžete pre deti v detských domovoch spoločne pripraviť škatuľku prekvapení z vlastných hračiek, ktoré sú v dobrom stave, ale už sa s nimi deti nehrajú.

„Treba ich usmerniť, aby vyberali nepokazené, naozaj funkčné hračky, ktoré by niekoho potešili,“ radí Érseková, ako v deťoch formovať schopnosť deliť sa.

Jednou zo spoločných vianočných aktivít môže byť aj pomoc deťom v pestúnskych rodinách a rodičia môžu ísť príkladom. Môžete sa s deťmi porozprávať o deťoch v domovoch a v pestúnskych rodinách a zapojiť sa do ich podpory.

Všetci zákazníci Orangeu môžu prispieť deťom v pestúnskych rodinách na vianočný darček. Dáta, ktoré zo svojho mobilného paušálu nestihnú minúť alebo ich ušetria tým, že obmedzia sociálne siete a budú radšej s deťmi, môžu darovať vybraným pestúnskym rodinám. Za každých nazbieraných 7200 GB nespotrebovaných dát Orange odmení jednu pestúnsku rodinu internetom s balíkom služieb Love.

Nespotrebované dáta sa tak premenia na dar, vďaka ktorému dieťa v pestúnskej rodine môže prežiť krajšie Vianoce.

Tento článok vám prináša Orange.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 178
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 138
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 176
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu