SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Čo znamená spomalenie hospodárskeho rastu pre Slovensko?

Slovensko, súčasť globálneho obchodu s proexportnou ekonomikou musí citlivo monitorovať predpovede a indikátory rastu či poklesu.

Zároveň by veľkosť krajiny mala umožniť Slovensku citlivo reagovať na zmeny a príležitosti. Svetová ekonomika vstupuje do dlhodobého obdobia nízkeho rastu. Hlavnými ohrozeniami pre slovenský priemysel je spomaľovanie rastu v Nemecku, potom nasleduje obchodná vojna medzi Čínou a USA a až na treťom mieste je brexit.

Politické rozhodnutia majú v súčasnosti rýchly a priamočiary dosah na svetovú ekonomiku a rozvoj národného hospodárstva. Hlavnou príčinou prepadu globálneho HDP v roku 2019 je rekordne vysoká miera politickej neistoty spolu s uvalenými obchodnými clami. „Veľké insolvencie a konkurzy zasahujú malé a stredné firmy ešte dramatickejšie ako v minulosti,“ hovorí Peter Mucina, regionálny riaditeľ spoločnosti Euler Hermes. Preto vo svete silnie dialóg na národnej úrovni medzi firmami a politickými autoritami.

Aktívnou komunikačnou platformou sa počas dvoch rokov stalo podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pod názvom Spolu pre Slovensko. Z regiónov do sveta. „Úlohou ekonomickej diplomacie je vyhľadávať príležitosti v krajine pôsobenia a zároveň v tejto krajine vytvárať ekosystém podpory pre slovenských podnikateľov. Máme vo svete desiatky ekonomických diplomatov a vzťahy a dobré meno krajiny budované desaťročia,“ vysvetľuje ciele podujatia Lukáš Parízek, štátny tajomník rezortu.

Šesť krajských stretnutí rezortu zahraničných vzťahov, odborníkov a podnikateľov potvrdilo, že dialóg musí rešpektovať nielen regionálne špecifiká, ale dokáže spojiť skúsenosti a dispozície verejnej správy a súkromného sektora. Slovenský zahraničný obchod sa opiera o strojárstvo, obranný priemysel, energetiku, potravinárstvo a v ostatných desaťročiach o informačné technológie, bezpečnostné riešenia, manažment vodného hospodárstva a potenciál rastie v oblasti cirkulárnej ekonomiky.

Služby ekonomickej diplomacie pre podnikanie v zahraničí poskytuje Podnikateľské centrum MZVEZ SR. Formou hotline pre exportérov sprístupňuje informácie o zahraničných trhoch a tendroch, ekonomické aktuality, organizuje účasť na veľtrhoch a výstavách v zahraničí. Ročne zodpovie takmer dve tísícky dopytov zástupcov firiem a profesionálnych združení, ktorí môžu požiadať o podporu pri lokálnych kontaktoch a hodnotení zahraničných partnerov. V tomto roku začalo aktívne oslovovať malé a stredné firmy práve formou podujatí a cez sociálne siete.

Podľa prognóz spoločnosti Euler Hermes by mal rast HDP v roku 2020 zaznamenať globálny pokles na 2,4 percenta, pričom v roku 2019 bol 2,5 percenta. Politická neistota a vysoká miera insolvencie krajín sú najväčšími trvalými hrozbami svetového obchodu. V roku 2019 rástol o 1,5 percenta, čo je najpomalší rast zaznamenaný za posledných desať rokov od svetovej a hospodárskej krízy v rokoch 2008 – 2009.

Obchod s tovarom a službami bude podľa predikcií rásť v roku 2020 na úrovni 1,8 percenta. Objem importovaných tovarov bude klesať najmä pre problémy v automobilovom a elektrotechnickom priemysle. Spomaľovanie rastu globálneho obchodu sa očakáva takmer vo všetkých ekonomikách, globálne spomalenie rastu HDP bude mierne – poklesne na 2,4 percenta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru

Trend podčiarkujú čísla návštevnosti webstránky poisťovne a stavebnej sporiteľne Wüstenrot

Tlačové správy

V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?

Porovnali sme život v Bratislave na štyroch rôznych miestach.

Tlačové správy

Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA

Značka aj napriek pandémii trhala rekordy.

Predajom kraľovala FABIA, ŠKODA valcovala jednotlivé segmenty. Jednoznačné prvenstvo značky ŠKODA potvrdzujú aj celkové predaje jednotlivých modelov, ktoré suverénne vedie model FABIA – 4 607 ks.