SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nestarnú, ale dozrievajú

Objavili sme pre vás inšpiratívnych slovenských mužov, o ktorých ste možno nepočuli, a predsa stojí za to sa s nimi zoznámiť.

Ladislav Cmorej, choreograf (40)

Pochádza zo Spišskej Novej Vsi, je vyštudovaný pedagóg. Venuje sa však profesionálnemu tancu, divadelnej i filmovej choreografii a pohybovej spolupráci, je umeleckým šéfom multižánrového tanečného zoskupenia CreDance. Žije a pracuje najmä v Bratislave, ale často aj v zahraničí.

Na začiatku bolo:

Bol som hyperaktívne dieťa, ktoré z vlastnej iniciatívy absolvovalo všetky športy – bojové umenia a tak. To mi vydržalo do osemnástich rokov, potom som ešte ďalej tancoval. V rodnom meste i v Bratislave. A tak som sa dostal k príležitosti vystupovať a účinkovať v muzikáloch.

Môj príbeh:

Ešte ako tanečník som bol ako špongia, nasával som všetko okolo seba. Spolupracoval som s kdekým, folkloristami i hip hopermi. Keďže som mal veľa nápadov a rád som sa o ne podelil, začali si ma všímať a angažovať aj ako asistenta pri choreografii. Tak som sa dostal do situácie, s ktorou som vôbec nerátal, v tom čase som ešte študoval na FTVŠ a mal som byt fyzioterapeut či masér a zrazu som bol choreograf. Takže teraz už šiesty rok naplno choreografujem. Sám ešte aktívne tancujem, ale nemám na to už veľmi čas.

Čas dozrievania:

Dalo by sa povedať, že som otvorený ku všetkým formám pohybu. Nerobím už len tanec ale i pohybovú spoluprácu – napríklad, ako má dať herec na scéne facku. Ako previesť predstavu režiséra do aktivity herca. Dovolil by som si pomenovať sám seba „pohybovým čarodejníkom všeho druhu“. Dozrievam aj vnútorne, už dokážem povedať nie a nerobím veci, ktoré ma až tak nebavia. Darí sa mi akosi lepšie napĺňať nielen režisérske ale i svoje vlastne umelecké predstavy. Mám takú métu pred sebou, že by som aj niečo mohol sám režírovať, ale s pokorou priznávam, že to je projekt ešte na veľa veľa rokov. Ako tanečník som si splnil všetky sny, takže by ma nezlomilo, keby som už netancoval. A divadlo milujem, tam sa dokonale realizujem.

Silné vlastnosti:

Myslím si, že som do vienka dostal autonómny šťastný systém DNA. Medziľudské konflikty, majetkové spory a nevraženie sa ma vôbec netýka. Mám jednoducho pozitívnu myseľ a teším sa zo života. A zistil som, že dokážem presvedčiť kohokoľvek na čokoľvek, ale nezneužívam to. Rád robím ľuďom radosť.

Najväčší úspech:

Z interpretačného hľadiska som bol súčasťou jedného predstavenia, slovenskej choreografky Lenky Vagnerovej, v Čechách. Volalo sa to Jezdci. Pochodili sme s tým predstavením po celom svete. A Lenka je, paradoxne, najviac známa v zahraničí a na Slovensku ju temer nikto nepozná. Takže som bol absolútne unesený, lebo mi ľudia, ktorých poznám len z Youtube, prišli osobne, po predstavení, zablahoželať k výbornému výkonu, pod jej vedením.

Tento seriál článkov o mužoch ktorí nestarnú ale dozrievajú vám prináša Karpatské brandy Špeciál. www.karpatskebrandy.sk

Príbeh KBŠ: Karpatské brandy Špeciál vzniklo v malej pezinskej pálenici už pred viac ako 50 rokmi. Pôvodne malo byť súčasťou receptúry expedičného likéru pre sekty Hubert, no pre svoju výnimočnosť sa zachovalo ako samostatná značka.

  • Čas dozrievania : Dozrievanie v dubových sudoch je základom chute. Charakter dreva a čas má na brandy výrazný vplyv.
  • Najcennejší poklad : Základom je kvalitné víno, z ktorého sa dvojitou destiláciou získa kvalitný destilát.
  • Silné vlastnosti: Unikátna chuť a vôňa KBŠ – nádherný súlad dreva s jemnosťou vanilky a sušeného ovocia.
  • Najväčší úspech: KBŠ je na Slovensku ikonou a pravidelne získava zlaté medaily i vo svete.

FOTO: Daša Šimeková a archív Laco Cmorej

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru

Trend podčiarkujú čísla návštevnosti webstránky poisťovne a stavebnej sporiteľne Wüstenrot

Tlačové správy

V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?

Porovnali sme život v Bratislave na štyroch rôznych miestach.

Tlačové správy

Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA

Značka aj napriek pandémii trhala rekordy.

Predajom kraľovala FABIA, ŠKODA valcovala jednotlivé segmenty. Jednoznačné prvenstvo značky ŠKODA potvrdzujú aj celkové predaje jednotlivých modelov, ktoré suverénne vedie model FABIA – 4 607 ks.