SME

Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami

Čaru Marakéša podľahla aj speváčka Madonna. Oslavovala tu svoje 60. narodeniny.

Jeema el-Fna (Zdroj: Canva.com)

Maroko považuje za zázračnú krajinu, ktorá opantá vaše zmysly svojimi zvukmi, vôňami a farbami, že dokážete fungovať iba v prítomnom momente a užívať si každú chvíľu naplno.

Sprievodkyňa Adina Flimel nám porozprávala o svojom vzťahu k Maroku, zážitkoch, ktoré čakajú v Marakéši aj skvelej marockej kuchyni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké ste mali pocity pri prvej návšteve Maroka?

Maroko je plné mágie a mystiky a má niečo neopakovateľné. Ihneď, ako sem prídete, vaše zmysly budú zaneprázdnené vnímaním vôní. Marakéš je kultúrnym centrom krajiny a má veľa prezývok. Volajú ho okrovým alebo červeným mestom. Má púštnu klímu, keďže 30 kilometrov za mesto je prvá púšť Agafay.

Marakéš je druhé najväčšie marocké mesto, kde žije približne milión ľudí. Ide o odlišný kontinent, odlišnú kultúru. Ako je to s bezpečnosťou?

Podľa dostupných štatistík, Maroko je jednou z najbezpečnejších krajín Afriky. Všimnúť si to môžete hneď po prílete, pretože skôr, ako opustíte letiskovú halu, treba prejsť cez niekoľko úrovní kontroly. To isté platí aj na námestí Jeema el Fna, kde na bezpečnosť dohliadajú policajti v uniformách, ale aj v bežnom oblečení a tvária sa, že sú turisti.

Samozrejme, opatrnosť je na mieste pri každej ceste. Pas si netreba so sebou nosiť, odporúčam urobiť si kópie, nechať si jednu na izbe a jednu mať pri sebe.

Ako sa po meste najlepšie pohybovať?

Medinu, teda staré centrum, odporúčam objavovať určite pešo. Dostanete sa do zákutí, kde sa nedá vojsť autom alebo taxíkom.

V centre Marakéša sa najlepšie pohybuje pešoV centre Marakéša sa najlepšie pohybuje pešo (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Na námestí Jeema el Fna sa dá prenajať konský záprah, ktorý je veľmi obľúbený medzi turistami. Viete si zvoliť, či chcete vidieť iba Medinu (malý okruh) alebo výjsť aj za jej hradby do štvrtí Hivernage a Gueliz (väčší okruh).

Obľúbené sú aj bicykle, ktoré si viete požičať na celý deň, alebo sa dá dohodnúť aj malý a veľký okruh mestom.

Pre aký typ cestovateľov je Marakéš vhodný?

Marakéš je vhodný absolútne pre každého - mladších aj starších. Zaujímavosťou je, že v Marakéši Madonna oslavovala svoje 60. narodeniny, a to si mohla vybrať akékoľvek iné mesto.

Ak váhate, či sem cestovať s rodinou, vieme vytvoriť niekoľko možností, ako si Marakéš užiť a odniesť skvelé zážitky. Pre deti je v Marakéši aquapark s vodnými atrakciami a stáva sa, že odtiaľ až nechcú odísť. Vozia sa na ťavách, na námestí Jeema el Fna sú hady, kobry, opice, kone. Deti si vedia vytvoriť svoj vlastný tagine, berieme ich na trh, kde si nakúpia a potom varia.

Uličky trhovUličky trhov (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Čo by si návštevníci rozhodne mali pozrieť ?

Určite si treba pozrieť Medinu. Centrom je námestie Jeema el Fna, ktoré je zapísané v UNESCO.

Trhy sú kapitola sama o sebe. Nechajte sa unášať uličkami, ponorte sa do atmosféry a užite si ju. Nebojte sa, aj keď sa stratíte. Sú veľmi dobre označené a nápisy vás navedú na hlavné námestie.

Námestie Jeema el FnaNámestie Jeema el Fna (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Palác Bahía patril vezírovi, ktorý mal 4 ženy a 24 konkubín. Čarovný palác je prezentáciou toho najlepšieho z marockého umenia.

Palác BahiaPalác Bahia (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Mešita Koutoubia je pre Marakéš to isté, ako pre Paríž Eiffelovka. Úžasný skvost architektúry, ktorý sa oplatí vidieť.

Mešita KoutoubiaMešita Koutoubia (zdroj: Jimmy Jaeh, unsplash.com)

Ak sa vydáme ďalej mimo Medinu, je to štvrť Hivernage. Keby vám niekto zaviazal oči a prešli by ste sa ňou, budete mať pocit, že ste v úplne inom meste. V modernej industriálnej štvrti Gueliz nájdete veľa obchodov.

Rušné námestie Jemaa el Fna môže ľahko spôsobiť prvotný kultúrny šok. Čo všetko tu môžeme nájsť?

Je to miesto, ktoré keď zažijete na vlastnej koži, budete mať pocit, že sa tu 1000 rokov nič nezmenilo. Predávajú sa tu vydymovadlá, sú tu zaklínači hadov, rozprávači príbehov, brušné tanečnice, čarodejnice, mágovia, pisári, pretože nie každý z bežného ľudu vie písať. Námestie sa nachádza v Medine, čiže starom meste a je obklopené trhmi, soukmi, ktoré sa rozdeľujú podľa toho, čo sa tam predáva (zelenina, koberce, koreniny).

Popoludní sa tu začínajú stavať stánky s občerstvením a úprimne môžem povedať, že je to jedno z najlepších rýchlych občerstvení, aké som kedy jedla.

Za ďalšie ikonické miesto môže Marakéš ďakovať maliarovi Jacques Majorelle a neskôr návrhárovi Yves Saint Laurent. Hovoríme o záhradách Jardin Majorelle, ktoré sú tiež povinnou zastávkou v meste.

Áno, Jardin Majorelle sú skutočne najznámejšie a Yves Saint Laurent ich venoval mestu. Okrem nich však viete túlaním po meste a predieraním sa trhmi objaviť aj ďalšie krásne záhrady, ktoré by ste ani nečakali. Stanú sa vám oázou uprostred rušného centra.

Jardin MajorelleJardin Majorelle (zdroj: Daniel Van Der Kolk, unsplash.com)

Pri kráčaní ulicami Marakéša nás omámia vône z miestnych kulinárskych dobrôt. Čo je pre kuchyňu Maroka typické a oplatí sa ochutnať?

Maročania majú množstvo druhov chleba a jedia ho takmer ku všetkému. Napríklad chlieb khobz je okrúhly bochník z bielej múky a servíruje sa k jedlám počas celého dňa.

Začína sa raňajkami, pri ktorých sa stretáva celá rodina. Na stôl prinesú všetko, čo je doma k dispozícii, rôzne druhy palaciniek, ktoré sa nazývajú baghrir. Polejú ich roztopeným maslom, medom. Tradičným jedlom je tagine, ktoré sa pripravuje v rovnomennej nádobe a používali ešte nomádi v dávnych dobách. Nádoba má kuželovitý tvar, voda pri varení sa zráža vo vrchnej časti, steká po stenách dolu a jedlo podlieva. 2 hodiny dusené jedlo v spojení s marockými koreninami je lahôdka. Vždy, keď do Maroka prídem, dávam si tagine z jahňacieho mäsa pripravený na sladko.

Jedlo pripravené v tagineJedlo pripravené v tagine (zdroj: Annie Spratt, unsplash.com)

Kuskus, ktorý poznáme aj u nás, jedia v Maroku špeciálne v piatok. Najznámejšie jedlo je kuskus so 7 druhmi zeleniny a volá sa Casablanca.

Známa je aj polievka harira. Základ sa pripravuje z rajčín, byliniek, strukovín a každý región aj každá rodina má prispôsobený svoj vlastný recept. Počas Ramadánu sa táto polievka podáva každý deň. Aby sa viac zasýtili, zajedajú polievku datlami alebo sladkými koláčikmi chebakia.

Polievka harira, ktorá sa podáva hlavne počas RamadánuPolievka harira, ktorá sa podáva hlavne počas Ramadánu (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Určite tiež ochutnajte ich mätový čaj, ktorý sa pripravuje zo zeleného čaju a mäty. Každá rodina má svoj rituál prípravy čaju, no dávajú si záležať, aby sa čaj nalieval z výšky. Toto servírovanie je správne.

Ako ste spomenuli, trhy sú kapitola sama o sebe. Čo si odniesť z Marakéša, aby sme mali spomienku aj doma na Slovensku?

Veľmi cenená komodita je arganový olej, ktorý volajú tekuté zlato. Olej sa používa na pleť, aj v kuchyni. Zaujímavosťou je, že arganovník rastie a plodí najmä v prímorskej časti v blízkosti Agadiru a keď sa ho snažili presunúť inam v rámci Maroka, síce rástol, ale nemal plody.

Na záver, keby sme mali Marakéš porovnať s inými mestami v Maroku. Čím to je, že Marakéš každým rokom láka viac a viac turistov?

Precestovala som Maroko krížom krážom a iné mesto s takýmto nastavením v krajine nie je. Vďaka farbám, zvukom, vôňam je všetko, čo sa deje v Marakéši intenzívnejšie. Pomáha mi to dostať sa do momentu “tu a teraz”. Toto dokáže s človekom Marakéš.

Vône, farby a zvuky Marakéšu vás vtiahnu do dianiaVône, farby a zvuky Marakéšu vás vtiahnu do diania (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Mesto vás tak vtiahne do diania, že myslíte len na to, čo sa deje práve teraz a nerozmýšľate nad tým, čo bude o dve minúty. Moje srdce tu začne biť v inom rytme. Veľmi veľa klientov má z Marakéšu podobný pocit.

Aj keď ste tu len tri - štyri dni, kvôli zážitkom máte pocit, že ste tu boli oveľa dlhšie. A je to presne preto, že prežívate každý okamih naplno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu