SME

Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy

Ako môže byť aj starostlivosť o spoločnosť zisková?

(Zdroj: Adeolu Eletu)

Dnes si už firma nemusí vyberať medzi ziskom a riešením celospoločenských problémov. Úloha biznisu v spoločnosti sa mení a už dávno nie je len o poskytovaní služieb za odplatu. Zákazníci aj zamestnanci očakávajú viac – a obracajú sa k firmám, ktoré ponúkajú pridanú hodnotu.

Povedomie o zodpovednom podnikaní (CSR) narastá. Kým v roku 2011 vedelo konkrétnu firmu podnikajúcu zodpovedne spontánne uviesť 21 % respondentov, v roku 2019 ich bolo už 48 %.*

Posun je výrazný aj v samotných firmách. Od jednorazových charitatívnych akcií prechádzajú k premysleným aktivitám, ktoré nie sú len o finančnom dare. Prvoradý nie je ani počet mediálnych výstupov, ako to býva pri sponzorstvách.

Dôležité sú výsledky meraní, ktoré hovoria, aký dopad majú podporované aktivity. Ako ovplyvnia komunitu, v ktorej pôsobia? Koľko ľudí získa osoh z takejto podpory? Tento prístup si však vyžaduje strategické plánovanie a dlhodobé uplatňovanie.

Nevytvárať hodnotu len pre akcionára

„Americkí šéfovia firiem zo združenia Business Roundtable sa nedávno zhodli, že sa treba odkloniť od dôrazu na vytváranie hodnoty pre akcionára a sústrediť sa viac na vytváranie hodnoty pre každého partnera, s ktorým firma pri podnikaní vstupuje do kontaktu – od zamestnancov, zákazníkov, cez dodávateľov až po komunitu, v ktorej pôsobí,“ povedal pre Nadáciu Pontis Gib Bulloch, svetovo oceňovaný inovátor, ktorý sa zameriava na sociálne inovácie v biznise.

Bulloch je presvedčený, že nasýtenie ďalšej miliardy ľudí na zemi, prístup k vzdelaniu, zdravotná starostlivosť či čistá energia sú v skutočnosti skryté biznis príležitosti.

(zdroj: Nadácia Pontis)

Nové problémy si nevystačia so starými riešeniami

Klasické nastavenie, v ktorom štát a súkromný sektor riešia svoje záujmy a občiansky sektor pláta diery v spoločnosti, nie je trvalo udržateľné. Práve preto vznikli sociálne inovácie, čiže nové riešenia celospoločenských problémov. Najúspešnejšie sú tie, na ktorých sa podieľajú všetky tri sektory spoločne.

„Pre pozitívnu zmenu je dôležité, aby bola podpora cielená a mala jasné priority – ideálne naviazané na ciele udržateľného rozvoja OSN. Tie môžu byť v tomto smere dobrým vodítkom pre firmy i štát,“ hovorí Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis, ktorá dlhodobo vedie firmy k zodpovednému podnikaniu.

Sociálne inovácie aj na Slovenku

Už aj na Slovensku máme spoločnosti, ktoré v rámci svojho biznisu prinášajú sociálne inovácie. Ocenenie Nadácie Pontis s názvom Via Bona Slovakia, každoročne vyzdvihuje firmy, ktoré na Slovensku robia poctivý a zodpovedný biznis. Vlani v kategórii sociálne inovácie zvíťazila spoločnosť T-Systems Slovakia, ktorej aplikácia Sám v múzeu umožňuje prehliadku miestneho múzea zrakovo znevýhodneným občanom. Záujem o ňu prejavili aj veľké múzeá z Nemecka a Veľkej Británie.

Pri jej vytváraní firma spolupracovala s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ako aj so zástupcami Východoslovenského múzea v Košiciach. Podľa slov Petra Breyla, riaditeľa centra Innovlab, ktoré vzniklo pri spoločnosti T-Systems Slovakia, firma zorganizovala množstvo stretnutí autorského tímu, ktorých súčasťou boli aj workshopy so zástupcami nevidiacich, aby čo najlepšie pochopili logiku ich fungovania.

„Vyvíjali sme to s myšlienkou urobiť nevidiacu skupinu obyvateľov čo najviac nezávislou od iných. To znamená, aby si mohli návštevu múzea vychutnať sami, bez sprievodcu či človeka, ktorý by musel v každom okamihu stáť pri nich, hovoriť im, na čo pozerajú a na čo pri pohybe dať pozor,“ uviedol P. Bryel pre Nadáciu Pontis.

Pozitívne zmeny vďaka silným spojeniam

Model financovania sociálnych inovácií a spoločenského dopadu už funguje vo viacerých západných krajinách. Podnikatelia začínajú investovať, vykazujú už aj prvé zisky.

,,To najdôležitejšie, s čím treba začať, je prepojiť tých správnych ľudí. Je to o spájaní najlepších z investičného sektora s najlepšími zo sociálneho sektora, ak je to, samozrejme, možné,“ hovorí Silke Horáková, spoluzakladateľka fondu Tilia Impact Venture, za ktorým stoja investori a filantropi. V Českej republike ide o prvý fond, ktorý sa špecializuje výhradne na investície so silným spoločenským dopadom. Fond sa venuje pomoci pre neziskové organizácie, ale rovnako vzdeláva a motivuje aj investorov.

„Pri investovaní s pozitívnym spoločenským dopadom sú rovnako dôležité obe strany – ako občianske organizácie, tak aj firmy, ktoré sú investormi a prinášajú biznisový pohľad. Práve občianske organizácie problémy v spoločnosti poznajú najlepšie. Ich skúsenosti podporené súkromným sektorom vedia priniesť skvelé výsledky,“ uzatvára M. Kolesárová.

*Zdroj: reprezentatívne prieskumy agentúry FOCUS z rokov 2011 a 2019

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 7 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 7 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 7 h
SkryťZatvoriť reklamu