SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta

Aký osud môžu mať opustené priemyselné zóny - takzvané brownfieldy?

Hoci sa nachádzajú priamo v centre mesta, sú zanedbané. Podobný osud postihol mnoho opustených priemyselných zón. Ak sa však k ich revitalizácii pristúpi s citom, predstavujú pre mesto a jeho obyvateľov veľký potenciál. Jedným z príkladov toho, ako by obnova „hnedých polí“ mala vyzerať, je bratislavský STEIN2.

Posledné litre piva sa v bratislavskom závode Stein uvarili v novembri roku 2007. Výroba sa presunula do žiarskej obce Vyhne a areál v širšom centre hlavného mesta začal chátrať. Dlho oň nemal nik záujem – obnova takýchto brownfieldov je finančne náročnejšia ako stavba na „zelenej lúke“. Spoločnosť YIT Slovakia to však poňala ako výzvu.

„Je to výnimočné územie, ktorému sme chceli vdýchnuť druhý život. Keď sme ho získali, spravili sme deň otvorených dverí. Návštevníci prišli s veľkými očakávaniami, no keď videli skutočný stav, odchádzali sklamaní. Budovy boli zdevastované a okolie schátrané. Myslím, že sa nám podarilo transformovať tento nefunkčný brownfield na veľmi dobré, funkčné územie. Som rád, že to oceňujú aj ľudia, s ktorými som mal možnosť sa rozprávať. Namiesto zrúcaniny tu dnes majú funkčný komplex,“ vysvetľuje Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Zastavali menšiu plochu

Pre spoločnosť bolo od začiatku rozhodujúce najmä to, aby projekt do danej lokality zapadol. Aj preto má STEIN2 nakoniec iba 9 nadzemných podlaží, takže výškou „nevytŕča“. Okolitú zástavbu kopíruje aj pôdorysom – rovnako ako okolité bytové domy v Starom Meste vytvára tichý vnútorný dvor.

„Na začiatku mi jedna známa vyčítala, že som jej zbúral Stein. Dnes je nadšená, že tadiaľ môže konečne prejsť – dvor sme totiž spravili priechodný. Ľudia tiež oceňujú, že opäť vidno vežu evanjelického kostola a že nový komplex nadviazal na Kmeťovo námestie a vytvoril 200 metrov dlhý park. Naším cieľom bolo vybudovať živý mestský verejný priestor a to sa nám, myslím, podarilo,“ hovorí architekt STEIN2 Ivan Kubík


Aj keď dnes projekt slúži na bývanie, na svoju priemyselnú minulosť nezabúda – odkazuje na ňu výberom materiálov. Či už je to „tehličkový“ obklad niektorých častí fasády, alebo masívny pieskovec, ktorý bol v minulosti súčasťou pôvodnej budovy pivovaru a dnes tvorí časť fasády na Blumentálskej ulici.

Aby bytový komplex podporil život na ulici, ktorý do Starého Mesta patrí, ustúpil v prospech verejného priestoru. Oproti pôvodnému schválenému plánu je zastavaná plocha projektu nakoniec o 20 percent menšia. Na chodníku na Blumentálskej ulici je prerušovanou čiarou z tmavších dlaždíc naznačené, o koľko je vďaka tomu priestor pre peších širší.

Exkluzívny pohľad na projekt STEIN2

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kvôli kríze spojenej s ochorením COVID-19 čelia mnohí naši podnikatelia skutočne ťažkej situácii.

4 h

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan