SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Podielové fondy klesajú. Čo robiť a čomu sa naopak vyhnúť.

Ešte pred pár týždňami lámali akciové trhy svoje maximá no v krátkom čase klesli o viac ako 20%.

Čo robiť, ak máte investované?

Väčšina investorov je z aktuálnej situácie na finančných trhoch nervózna a denne sleduje poklesy, ktoré nastávajú. Je dobré si však pripomenúť, že finančné trhy sa doteraz z každej negatívnej situácie dostali. Je teda len otázkou času, kedy nastane rast tentokrát a sledovaním poklesu sa len pripravíte o nervy. Pri investovaní obzvlášť platí, že trpezlivosť a rozvaha prinášajú výnosy. Zachovať chladnú hlavu a mať emócie pod kontrolou je tou najlepšou radou do akéhokoľvek turbulentného obdobia.

Dosiahli ste už svoj investičný cieľ?

Nie je dôvod na to, aby ste vyberali svoje investované peniaze len preto, že vidíte aktuálny pokles ich hodnoty. Stále vlastníte rovnaký počet podielov, len aktuálne z dôvodu nervozity ohľadom koronavírusu ich finančné trhy oceňujú nižšie. Pokiaľ svoje prostriedky vyberiete teraz, svoju aktuálnu „virtuálnu“ stratu premeníte na reálnu a keď sa situácia ukľudní a trhy opäť budú rásť, zostanú vám už len slzy pre plač. Investíciu ste totiž predali na nižšej hodnote. Pri investovaní je dôležité určiť si investičný cieľ. Ak sporíte pre dieťa, na vzdelanie alebo na nové auto či byt, v prvom rade si položte otázku, či už nadišiel čas, keď chcete svoj cieľ realizovať. Ak nie, nie je dôvod prostriedky vyberať.

Nakupovanie so zľavou pri investíciach nevyužívame

Slováci sú milovníci zliav v obchodoch. Stačí na tovar nalepiť červenú visačku so zľavou a tovar akoby „sám“ naskakuje do košíkov. K radosti z novej veci sa pridáva aj super pocit dobrej kúpy. A takto mnohokrát čakáme na ďalšie zľavy, aby sme si opäť mohli spraviť dvojnásobnú radosť.

„Pri investovaní sa však správame presne opačne. Predstavte si, že by ste v obchode videli tovar s označením: 10 %-ná prirážka. Kto by ho kúpil? Presne to však láka väčšinu bežných investorov v podielových fondoch. Po výrazných nárastoch na trhoch, keď vidieť vynikajúcu minulú výkonnosť, vtedy investujeme. Naopak, keď je na trhoch nervozita a cena fondov klesá, vtedy nás investovať nenapadne. „Kupovať v poklese? Nie som blázon, počkám, kým to narastie.“, to je častá úvaha pri investovaní. Pritom sa oberáte o investičnú príležitosť a tzv. nákupy so zľavou,“ opisuje konanie klientov Martin Smrek, vedúci oddelenia produkt manažmentu Tatra Asset Management.

Investovať väčšie sumy peňazí má však zmysel práve v poklesoch na trhoch. Samozrejme, v negatívnych obdobiach nikdy neviete, či už trhy našli svoje dno, od ktorého sa odrazia. Viete však, že nakupujete lacnejšie, ako predtým. Výrazne tým zvyšujete svoju šancu na výnos a úspech pri investovaní.

Keď sa obzriete späť na poslednú dekádu, príležitostí, keď bolo možné investovať lacnejšie, nebolo veľa. Tí, ktorí ich využili, dosahujú zaujímavé zhodnotenie. Aktuálne sa opäť jedna naskytla a je len na vás, či ju využijete.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


40m

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato!


5 h

Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu