SME

Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia

O problémy sa družstvám postaral nielen koronavírus, ale aj teplá zima a jej neobvykle rýchly koniec, tvrdí spoločnosť SANAGRO.

(Zdroj: Sanagro)

Tvrdia to vedúci fariem patriacich pod poľnohospodársku skupinu SANAGRO, ktorá združuje 10 podnikov na západnom a strednom Slovensku. „Zima bola veľmi mierna, takmer bez snehovej pokrývky a dlhodobejších mrazov. Aktuálne vyčísľujeme straty, ktoré sa môžu pohybovať v desiatkach tisícoch eur na každej farme,“ vraví Tomáš Kohút, generálny riaditeľ SANAGRO.

Úrodu ničia hraboše

Skupina podniká v troch regiónoch – Turiec, Senica a Hlohovec. Vo všetkých lokalitách bola situácia rovnaká. „V poľnohospodárstve pôsobím vyše 30 rokov, no takúto slabú zimu som ešte nezažil. Hoci stav ozimín je dobrý, ťažkosti nám spôsobila vysoká zver, ktorá sa celú zimu sústreďovala na poliach a vypásala predovšetkým porasty ozimnej repky, kde očakávame o 20 až 30 % menej repky olejnej ako v minulom roku,“ reaguje Ján Virteľ, hlavný agronóm družstiev spoločnosti SANAGRO nachádzajúcich sa v regióne Turiec.

Problémom aj podľa Ľuboša Iršu z regiónu Senica je práve vysoká zver, teda daniele a diviaky, ktoré sa bežne v zime v lese kŕmia bukvicami a žaluďmi, avšak počas teplých zimných mesiacov nájdu potravu aj na poliach, a preto ju hľadajú prioritne tam. „Úrodu však ničia aj hraboše, ktoré nemajú potrebu sťahovať sa z polí. Kým v minulosti ju ničili najmä v lete, v súčasných teplých zimách je tomu tak aj v zime. Potrebovali by sme pružnejšiu zmenu legislatívy. Tá súčasná neumožňuje plošnú aplikáciu prípravkov na ich elimináciu,“ dodáva Daniel Antalík, ktorý sa stará o farmy skupiny SANAGRO v hlohoveckom regióne.

Len na upresnenie: v súčasnosti je možná aplikácia prípravkov ručne – vkladaním do nôr. Podľa SANAGRA je však nepredstaviteľné, aby takýmto spôsobom aplikovali prípravky na ploche 14-tisíc hektárov ornej pôdy, ktorú skupina obhospodaruje.

SANAGRO: Nastáva radikalizácia počasia

To ale nie je jediný problém. V prípade, že v zime nevymrznú choroby a škodcovia ako nosáčiky, ligurčekovia či vošky, ich vajíčka žijú v pôde i na rastlinách. Poľnohospodári hovoria o akejsi radikalizácii počasia, striedajú sa časté obdobia sucha s obdobiami dažďov. Očakávajú preto, že rastliny budú po zime napadnuté hubovými chorobami, a to nielen pre jej teplý priebeh, no najmä v dôsledku výdatných zrážok. Musia sa preto pripraviť na zvýšené investície najmä do ochrany v objeme približne 40 EUR na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy určenej na pestovanie plodín.

Ešte vyššie náklady môžu očakávať farmy nachádzajúce sa v ekologickom režime. „Zvíťaziť nad chorobami prírodnou cestou je vždy náročnejšie a nákladnejšie. Sme na to pripravení. Budeme robiť všetko preto, aby sme úrodu zachránili. V súčasnosti čakáme na ustálenie počasia, aby sme mohli začať siať. Technicky sme pripravení, no na každej farme potrebujeme aspoň jeden celý týždeň stabilného počasia bez dažďa na to, aby sme zasiali takzvané jariny,“ pripomína Ľuboš Irša, ktorý riadi eko farmu BOS-POR Agro skupiny SANAGRO pri Senici. Podotýka pritom, že viacerí poľnohospodári sa už v dôsledku počasia uchýlili aj k tomu, že niektoré jarné rastliny sejú už na jeseň, nakoľko im teplá zima neprekáža.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 536
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 5 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 5 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu