SME

Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia

O problémy sa družstvám postaral nielen koronavírus, ale aj teplá zima a jej neobvykle rýchly koniec, tvrdí spoločnosť SANAGRO.

(Zdroj: Sanagro)

Tvrdia to vedúci fariem patriacich pod poľnohospodársku skupinu SANAGRO, ktorá združuje 10 podnikov na západnom a strednom Slovensku. „Zima bola veľmi mierna, takmer bez snehovej pokrývky a dlhodobejších mrazov. Aktuálne vyčísľujeme straty, ktoré sa môžu pohybovať v desiatkach tisícoch eur na každej farme,“ vraví Tomáš Kohút, generálny riaditeľ SANAGRO.

Úrodu ničia hraboše

Skupina podniká v troch regiónoch – Turiec, Senica a Hlohovec. Vo všetkých lokalitách bola situácia rovnaká. „V poľnohospodárstve pôsobím vyše 30 rokov, no takúto slabú zimu som ešte nezažil. Hoci stav ozimín je dobrý, ťažkosti nám spôsobila vysoká zver, ktorá sa celú zimu sústreďovala na poliach a vypásala predovšetkým porasty ozimnej repky, kde očakávame o 20 až 30 % menej repky olejnej ako v minulom roku,“ reaguje Ján Virteľ, hlavný agronóm družstiev spoločnosti SANAGRO nachádzajúcich sa v regióne Turiec.

Problémom aj podľa Ľuboša Iršu z regiónu Senica je práve vysoká zver, teda daniele a diviaky, ktoré sa bežne v zime v lese kŕmia bukvicami a žaluďmi, avšak počas teplých zimných mesiacov nájdu potravu aj na poliach, a preto ju hľadajú prioritne tam. „Úrodu však ničia aj hraboše, ktoré nemajú potrebu sťahovať sa z polí. Kým v minulosti ju ničili najmä v lete, v súčasných teplých zimách je tomu tak aj v zime. Potrebovali by sme pružnejšiu zmenu legislatívy. Tá súčasná neumožňuje plošnú aplikáciu prípravkov na ich elimináciu,“ dodáva Daniel Antalík, ktorý sa stará o farmy skupiny SANAGRO v hlohoveckom regióne.

Len na upresnenie: v súčasnosti je možná aplikácia prípravkov ručne – vkladaním do nôr. Podľa SANAGRA je však nepredstaviteľné, aby takýmto spôsobom aplikovali prípravky na ploche 14-tisíc hektárov ornej pôdy, ktorú skupina obhospodaruje.

SANAGRO: Nastáva radikalizácia počasia

To ale nie je jediný problém. V prípade, že v zime nevymrznú choroby a škodcovia ako nosáčiky, ligurčekovia či vošky, ich vajíčka žijú v pôde i na rastlinách. Poľnohospodári hovoria o akejsi radikalizácii počasia, striedajú sa časté obdobia sucha s obdobiami dažďov. Očakávajú preto, že rastliny budú po zime napadnuté hubovými chorobami, a to nielen pre jej teplý priebeh, no najmä v dôsledku výdatných zrážok. Musia sa preto pripraviť na zvýšené investície najmä do ochrany v objeme približne 40 EUR na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy určenej na pestovanie plodín.

Ešte vyššie náklady môžu očakávať farmy nachádzajúce sa v ekologickom režime. „Zvíťaziť nad chorobami prírodnou cestou je vždy náročnejšie a nákladnejšie. Sme na to pripravení. Budeme robiť všetko preto, aby sme úrodu zachránili. V súčasnosti čakáme na ustálenie počasia, aby sme mohli začať siať. Technicky sme pripravení, no na každej farme potrebujeme aspoň jeden celý týždeň stabilného počasia bez dažďa na to, aby sme zasiali takzvané jariny,“ pripomína Ľuboš Irša, ktorý riadi eko farmu BOS-POR Agro skupiny SANAGRO pri Senici. Podotýka pritom, že viacerí poľnohospodári sa už v dôsledku počasia uchýlili aj k tomu, že niektoré jarné rastliny sejú už na jeseň, nakoľko im teplá zima neprekáža.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 389
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 430
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 962
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 863
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 631
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 499
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 136
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Metropolis púta pozornosť svojím vzhľadom v tvare písmena M, ale aj tým najvyšším štandardom bývania a služieb.


INZERCIA 13 h

Časopis Ona vie s návodmi na výrobu vlastných tašiek a kabeliek je už v predaji.


INZERCIA 13 h

Hlavné výzvy pre modernizáciu výučby cirkulárnej ekonomiky na vysokých školách.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu