SME

Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie

Podľa verejne dostupných zdrojov stúpol v Číne po vypuknutí pandémie denný objem vyprodukovaného odpadu až o 600%!

"Mestská bratislavská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) eviduje v hlavnom meste od 5. marca 25-percentný nárast odpadu. To spôsobuje, že zberné nádoby sú preplnené a ľudia mnohokrát odpad ukladajú mimo nich.Ukladanie odpadu voľne na stojisku následne znemožňuje odvoz odpadu“ zaznieva priamo z centrály OLO – Odvoz a likvidácia odpadu v Bratislave. Dobrá správa pre nás všetkých je, že podľa všetkého pandémia síce neskončí „zajtra“ a potrvá ešte niekoľko týždňov no dokážeme vírus poraziť. Tá zlá správa je, že aj podľa vedcov z Imperial College príde nová vlna epidémie a jediným riešením do doby vynájdenia vakcíny bude sociálne odlúčenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zodpovedný prístup k odpadom

Podľa verejne dostupných zdrojov stúpol v Číne po vypuknutí pandémie denný objem vyprodukovaného odpadu zo 40t na 240t čo predstavuje nárast o 600%. Výrazne k tomu prispeli jednorazové ochranné pomôcky a prostriedky ako rúška, respirátory, ochranné odevy, rukavice a pod. Osobitou kategóriou je manipulácia s odpadom kontaminovaným vírusom SARS – covid-19.

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo štandardné postupy v zdravotníctve pre COVID – 19, osobitne pre zdravotníkov a osobitne pre pacientov. V odporúčaní pre pacienta nakazeného uvedeným vírusom v domácej liečbe vyplýva nakladať s použitým materiálom (rúška, vreckovky) ako s bežným odpadom, ktorý si nevyžaduje špeciálny postup uskladnenia. Vychádza pritom z najnovších poznatkov, ktoré boli publikované Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) z 3. marca 2020 („Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID -19 virus") neexistujú žiadne dôkazy o prenose vírusu COVID – 19 pri nechránenom kontakte ľudí pri manipulácii s odpadom zo zdravotnej starostlivosti, ktorá je z hľadiska rizikovosti oveľa významnejšia ako pri komunálnom odpade.

Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, tak ako všetky iné vírusy, totiž žije len v bunke živého organizmu. Mimo živej bunky sa nerozmnožuje. Môže určitý čas prežiť na povrchu predmetov kontaminovaných v dôsledku šírenia kvapôčkovou cestou, ale následne, pokiaľ nenájde nového hostiteľa, hynie.

Vychádzajúc z týchto skutočností Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča likvidovať použité rúška a vreckovky z domácností ako bežný komunálny odpad v zmysle platnej legislatívy v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR a v uvedenej súvislosti odporúča upozorniť verejnosť, aby tento druh odpadu nevhadzovala do nádob určených na separáciu odpadu (papier).

Iné štáty EU kde si pandémia vyžiadala už desiatky či stovky obetí pristupuje k tejto téme obozretnejšie a opatrnejšie. Štáty ako Veľká Británia či Taliansko klasifikujú tento odpad ako nebezpečný a vydali pokyny ako nakladať s týmto odpadom, ako dlho ho skladovať, ako ho „baliť“ a zaistiť, aby napr. nevypadával zo smetných košov. (Balenie do min. 2 vriec, zviazanie vriec páskou alebo špagátom, uskladnenie min. 72 hodín a až následné umiestnenie do zberového koša a pod.).

Vertikálny systém zberu odpadu MOLOK ako bezpečné a ekologické riešenie

Jeden zo spôsobov ako si poradiť s vyššie popísaným problémom je využitie vertikálneho spôsobu zberu odpadu, ktoré ponúka fínska spoločnosť Molok. V polopodzemných kontajneroch s objemom až 5 m3 je odpad vplyvom gravitácie stláčaný a zhutňovaný, čím dokáže poňať až 5x viac odpadu než klasické 1100L zberné koše. Chlad zeme udržiava rozvoj baktérií na nízkej úrovni a odpad preto nezapácha. Vysypávanie je mechanizované, nie je potrebné ručné presúvanie nádob, trvá približne 2 minúty, znižuje sa frekvencia vývozov a tým aj požiadavky na personál. Riešenie MOLOK je hygienické, estetické, šetrí priestor, je odolné voči vandalizmu a obsah kontajnerov nie je možné opätovne vyberať.

Polopodzemné kontajnery MOLOK, ponuka pre mestá a samosprávy

Systém MOLOK prináša na slovenský trh spoločnosť REDOX-ENEX s.r.o. Záujem spoločnosti je povýšiť tému nakladania s komunálnym odpadom na vyššiu úroveň a kontajnery MOLOK sú toho garanciou. Aj z tohto dôvodu prichádza aktuálna ponuka pre mestá a samosprávy, kde pri objednávke 9-tich kontajnerov je 10-ty zdarma. Desať kontajnerov znamená 2 stojiská a až 46 m3 objemu pre komunálny odpad a separované zložky. Firma okrem iného ponúka realizáciu na kľuč, čím chce mestá a samosprávy v maximálnej miere odbremeniť a ponechať im priestor na riešenie aktuálnych tém.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu