SME

5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy

Kedy neurobiť nič a kedy sa oplatí zasiahnuť?

Rok 2019 predstavoval pre investorov zlaté časy. Rástli akcie, komodity aj dlhopisy, prepisovali sa historické maximá a pripisovali zisky.

Pandémia koronavírusu však zmazala niekoľkoročné rastové obdobie počas pár dní a poklesy sa dotkli prakticky každého investora. Čo spraviť v prípade, že sa k zlým správam o pandémii začal pridávať aj pokles vášho majetku?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Nepredávajte. Môžete stratiť

Na prvý pohľad môžu poklesy fondov vyzerať skľučujúco. Mnohých investorov to znepokojí a unáhlene sa rozhodnú predať svoju investíciu. Avšak vždy je nutné uvedomiť si, že poklesy na finančných trhoch sú prirodzeným javom a dôsledkom predošlého pozitívneho vývoja.

„Nárast kolísavosti niektorých cenných papierov ako sú napríklad akcie, pripomína rok 2008 alebo predchádzajúce krízy,“ hovorí riaditeľ úseku podpory predaja Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Pavol Vejmelka.

Ani pokles hodnoty o niekoľko percent však neznamená, že ste o niečo prišli. Stále máte rovnaký počet podielov vo fonde ako pri kúpe. Platí to až do momentu, kým sa ich nerozhodnete predať za nižšiu cenu, ako ste nakupovali. Ak vidíte svoje investície v červených číslach, skúste si zachovať chladnú hlavu, uvážené rozhodnutia prinášajú pozitívne výsledky.

„Dôležité je uvedomiť si, že prípadné straty, ktoré investori vidia pri svojich fondoch, sú zatiaľ nerealizované. Reálnymi sa stanú až vtedy, keď sa klienti rozhodnú podiely odpredať, teda peniaze z fondov vybrať,“ hovorí investičný expert Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

„Pri pohľade do nedávnej histórie vidíme, že poklesy na finančných trhoch v rokoch 2000 a 2008 trvali dva, respektíve jeden a pol roka. Po páde však prišli dobré časy, ktoré následne trvali päť až jedenásť rokov a ceny akcií vtedy rástli o 100 až 350 percent,“ dodáva Orlovský.

Predať svoje investície v čase poklesu preto znamená, že predáte niečo, čo neskôr porastie, vráti sa do zisku a často pokorí aj pôvodné maximá. Preto radšej počkajte.

2. Nemeňte investičnú stratégiu

Hlavné akciové indexy v USA sa v týchto dňoch dostali na úroveň z roku 2016 a pokles sa nevyhol ani konzervatívnejším investíciám po celom svete. Znamená to, že aj investori, ktorí nakúpili fondy alebo iné cenné papiere, môžu byť v súčasnosti v červených číslach. Napriek tomu, že mali dobre rozloženú investíciu.

V takom prípade je nutné pozrieť sa na situáciu reálne. Pandémia nebude trvať večne a dobrá investičná stratégia nie je plánovaná pár mesiacov, ale rokov. Teda na obdobie, keď pandémia už bude dávno za nami.

„Pandémia COVID-19 priniesla šok. Aj preto si môžu niektorí investori položiť rovnakú otázku ako pred desiatimi rokmi. Mali by sme úplne prehodnotiť svoje investície a stratégiu? Jednoduchá odpoveď je nie,“ radí Vejmelka.

„Súčasné turbulencie je najlepšie prečkať. Dôležité je, že koordinovaný postup vo fiškálnej aj monetárnej politike by mohol výrazne stlmiť škody,“ dodáva Vejmelka.

Za pravdu mu dávajú aj vyjadrenia štátov a centrálnych bánk, ktoré už dnes podporujú rozbeh ekonomiky po ústupe pandémie. Európska centrálna banka napríklad nebude uplatňovať vlastné limity pri programe nákupu dlhopisov.

„Týmto rozhodnutím sa odstraňujú prakticky všetky obmedzenia týkajúce sa nákupu aktív,“ uviedol strategický manažér spoločnosti Pictet Frederik Ducrozet.

3. Dodržte investičný horizont

Investičný horizont je kľúčovým riešením rozvážneho investovania. Preto ho dodržiavajte. Jeho dôležitosť sa ukáže práve v čase poklesov.

„Čím dynamickejšie nakupujete cenný papier, napríklad akciu, tým by ste mali byť trpezlivejší. Investičný horizont nehovorí, kedy má investor investíciu predať, upozorňuje ho na to, ako dlho by ju mal držať, aby sa vyhol prípadným stratám. Práve v situáciách, ako je tá dnešná, je dodržanie investičného horizontu absolútnym základom v rozhodovaní, ako nakladať so svojou investíciou,“ radí Vejmelka.

4. Správny čas na doinvestovanie

Ak máte voľné peniaze, v období poklesu môžete rozumne doinvestovať. Poklesy znamenajú veľkú príležitosť na nákup podielov za nižšiu cenu. Ak doinvestujete teraz, neskôr pri opätovnom raste na trhu sa prejaví toto rozhodnutie v zhodnotení investície.

História nám hovorí, že po šokoch, akým bezpochyby koronavírus je, sa trhy a ekonomika vrátili do normálu.

„Ak by ste sa teraz rozhodli svoje peniaze vybrať, urobíte to so stratou a pripravíte sa o zisky, ktoré trhy s vysokou pravdepodobnosťou čakajú v budúcnosti. Pri tomto tvrdení vychádzam z historických skutočností za posledných viac ako sto rokov. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zachovať pokoj a držať sa svojho pôvodného investičného horizontu,“ radí Orlovský.

5. Spoľahnite sa na odborníkov

Portfólio manažéri a analytici reagujú na vývoj na finančných trhoch vždy aktuálne. Snažia sa zvyšovať alebo znižovať podiel jednotlivých tried aktív (akcie, dlhopisy, pozn. red.) s cieľom maximalizovať výnos alebo znižovať možnú stratu. Práve to je základnou výhodou aktívne riadených fondov. Navyše sa portfólio manažér neopiera len o svoje skúsenosti, má za sebou tím ďalších špecialistov.

„Portfólio manažéri prispôsobujú portfólio fondov tak, aby optimalizovalo riziko vzhľadom na očakávaný zisk jednotlivých skupín aktív. Ak začne kolísavosť na finančných trhoch rásť a všeobecne rastie riziko, môžu znížiť podiel rizikových aktív a zvýšiť podiel bezpečnejších finančných nástrojov. Tým nielen znížia celkové riziko portfólia, ale aj prípadné straty,“ vysvetľuje funkciu manažérov Vejmelka.

Ich práca sa však nekončí s odvrátením krízy. Keď sa situácia upokojí, portfólio manažéri opäť prispôsobia portfólio tak, aby bol vyšší podiel rizikovejších cenných papierov. Inak by mohli v strednodobom horizonte vygenerovať menší zisk ako je trhový priemer. V aktívne riadenom fonde tak máte zaručené, že sa o vaše peniaze niekto neustále stará.

Príkladom aktívne riadeného fondu je zmiešaný fond Asset Managementu Slovenskej sporiteľne. Jeho história siaha ku koncu septembra 2002. Portfólio manažéri fondu boli skúšaní viacerými poklesmi na finančných trhoch aj veľkou recesiou z roku 2008.

Fond sa dostal počas jedného roka a troch mesiacov do straty mínus 15 percent, avšak do leta 2010 sa vrátil na predchádzajúcu úroveň. Celú ponuku fondov nájdete na stránke digitalneinvestovanie.sk, kde získate aj viac informácií.

Investori, ktorí s investovaním začínajú, môžu na pomoc s výberom správneho fondu zvoliť poradenstvo na pobočke Slovenskej sporiteľne osobne alebo telefonicky. Stačí zanechať svoj kontakt na digitalneinvestovanie.sk a budeme vás kontaktovať.

Tí skúsenejší môžu investovať alebo doinvestovať priamo cez internet banking a mobilnú aplikáciu George. Správne rozhodnutia v čase poklesu na trhoch ochránia vašu investíciu.

Menované podielové fondy spravuje spoločnosť Asset Management Slovenskej sporiteľne, správ. spol., a. s., Tomášikova 48, 832 65 Bratislava, IČO: 35 820 705, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka c. 2814/B. Investovanie do podielových fondov je spojené aj s rizikom. Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov. Hospodárenie podielového fondu sa riadi štatútom, predajným prospektom a kľúčovými informáciami pre investorov, ktoré možno získať v slovenskom jazyku na všetkých predajných miestach správcovskej spoločnosti.

Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Slovenskú sporiteľňu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu