SME

Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho

Bezplatná pomoc ľuďom v núdzi je pre mňa obrovskou osobnou skúsenosťou.

    poskytovanie bezplatnej právnej pomoci v roku 2019 poskytovanie bezplatnej právnej pomoci v roku 2019

Slovensko v posledných mesiacoch čelí ťažkým skúškam, ktoré sú aj testom ľudskej solidarity a spolupatričnosti. Už pred pandémiou koronavírusu sa museli desiatky ľudí na Slovensku vyrovnať s náhlym odchodom svojich blízkych po výbuchu plynu v Prešove či havárii autobusu pri Nitre. V takýchto ťažkých chvíľach je nesmierne dôležitá každá pomocná ruka, najmä, ak príde včas.

Priamo na mieste tragédie

Advokát Ivan Mazanec bol jedným z prvých, ktorí sa zapojili do projektu bezplatnej právnej pomoci obetiam výbuchu v Prešove. „Bol som šokovaný rozsahom tragédie a utrpenia jej obetí. Cítil som úprimnú sústrasť s ľuďmi, ktorí z minúty na minútu prišli o svoju rodinu, strechu nad hlavou i pocit domova. Na druhej strane, nesmierne ma povzbudila obrovská ľudská solidarita susedov, blízkych, ale aj úplne neznámych ľudí, ktorí boli ochotní pomôcť bez akýchkoľvek nárokov. Slovenská súdržnosť sa prejavila v plnej sile a bol som rád, že môžem byť jej súčasťou,“ spomína Ivan Mazanec.


Advokát sa spoločne so svojimi kolegyňami vybral nasledujúci deň priamo na miesto tragédie. Prvá pomoc ľuďom bola najmä psychologická – povzbudiť ich a presvedčiť, že sa ich trápenie bude dať zmierniť. V nasledujúcich dňoch sa Ivan Mazanec spolu s ďalšími desiatkami kolegov - advokátov zapojili do projektu bezplatnej právnej pomoci Slovenskej advokátskej komory. Obyvatelia Mukačevskej ulice sa mohli obrátiť na advokátov v právnych otázkach ako podanie trestného oznámenia, vysporiadanie škôd na majetku, ale aj komunikácie s poisťovňou či otázkach pozostalosti po obetiach.

Bezplatná právna pomoc

Ak tragédia v Prešove priamo poznamenala desiatky svojich obetí, nový koronavírus zasiahol celé Slovensko. Strach o vlastné zdravie a o svojich blízkych sa zrazu stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Riešenie osobných problémov, majetkových záležitostí či obavy o straty zamestnania vnášajú medzi ľudí neistotu a obavu z nastávajúcich dní. Slovenská advokátska komora sa preto opäť rozhodla podať pomocnú ruku a bezplatne poradiť záujemcom v právnych záležitostiach podľa ich potreby. Do projektu sa zapojilo viac ako 300 advokátov, medzi nimi aj Ivan Mazanec. Za prvých pár dní po spustení bezplatnej právnej pomoci mu prišli tri otázky, dve sa týkali aktuálnych záležitostí súvisiacich s koronavírusom a jedna bola k dlhšie trvajúcemu právnemu sporu. „Na tie dve som obratom odpovedal, pri tretej žiadosti som sa síce snažil poradiť, ale bezplatná právna pomoc má byť o rýchlom posúdení právnej záležitosti a nasmerovaní, ako by mal občan postupovať, a nie o právnych rozboroch súdnych sporov“, povedal Ivan Mazanec.

„Na advokátov sa už v rámci tohto projektu obrátili stovky ľudí. Po minulé roky dominovali témy ako susedské spory, majetky, pozemky a rodinné veci, teraz je veľké množstvo otázok spojených s aktuálnou situáciou. Ľudia sa napríklad pýtajú na pracovnoprávne záležitosti, konkrétne napríklad na to, či ich zamestnávateľ môže prinútiť minúť si teraz celú dovolenku, alebo či im musí zamestnávateľ zabezpečiť ochranné prostriedky a ďalšie. Sme radi, že advokáti si týmto spôsobom plnia poslanie verejnej služby a sú ľuďom v núdzi k dispozícii,“ hovorí hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová.

Upracme si v právnych záležitostiach

Karanténne opatrenia sú totiž dobrou príležitosťou na to, aby si ľudia „upratali“ aj vo svojich právnych veciach. Do utorka 7. apríla sa preto stále môžu bezplatne poradiť s advokátmi, zapojenými do projektu bezplatnej právnej pomoci. „V tejto komplikovanej situácii chceme ponúknuť pomocnú ruku a poskytnúť ľuďom radu, ako môžu riešiť svoje právne problémy alebo im predchádzať. Poradíme im so záležitosťami, ktoré vznikli v súvislosti s aktuálnou situáciou, ale aj s takými, ktoré ich trápia dlhodobo,“ dodáva Alexandra Donevová.
Slovenská advokátska komora je samosprávna stavovská organizácia, ktorá združuje všetkých advokátov pôsobiacich na Slovensku. Základnou úlohou advokácie je pomáhať uplatňovať ústavné práva a záujmy fyzických a právnických osôb. Ambíciou komory je aj prostredníctvom bezplatnej právnej pomoci prispieť k právnemu prostrediu na Slovensku, dôvere a právnej istote občanov i firiem, v zákonnosť právneho poriadku a činnosť justície.

S koronakrízou bojujú aj advokáti

Advokáti sú pritom skupinou, ktorú takisto zasiahli opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Z pracovnoprávneho hľadiska sú to podnikatelia, ktorí tiež musia financovať chod svojich kancelárií a zabezpečiť výplaty svojim zamestnancom. Od zavedenia karanténnych opatrení poskytujú služby predovšetkým telefonicky a e-mailom, čo predstavuje problém najmä pri nových klientoch, ktorí potrebujú získať s advokátom priamy kontakt, vybudovať si dôveru a svoj prípad mu vysvetliť na osobnom stretnutí.
„Som samostatný advokát, zamestnávam len jednu koncipientku a jednu sekretárku. Snažíme sa väčšinu vecí vybavovať bez priameho kontaktu s klientmi, ale je pravdou, že aj nám klesol objem práce. Advokáti, ktorí sa zaoberajú „drobnou“ sporovou agendou, môžu mať problém uživiť sa v týchto časoch. Konania sa zabrzdili, súdy odročujú pojednávania na neurčito a orgány činné v trestnom konaní odkladajú jednotlivé úkony až na výnimky na obdobie, keď sa situácia zlepší, a teda nie je zrejmé, kedy sa vrátime do bežných koľají. Už teraz však môžeme predpokladať, že pred príchodom letných mesiacov to veľmi pravdepodobne nebude.“
Od pondelka 30. marca sú advokátske kancelárie pre verejnosť otvorené ako verejná služba, klienti sú však povinní rešpektovať príslušné hygienické opatrenia. Ide predovšetkým o používanie rúška, ochranných rukavíc a dezinfekčných prostriedkov, tak zo strany klienta, ako aj pracovníkov advokátskej kancelárie. Návštevu je nevyhnutné dohodnúť si vopred telefonicky alebo e-mailom, aby advokát vedel na dohodnutý čas zabezpečiť všetky služby svojho úradu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu