5 vecí, ktoré vám vylepšia bývanie ešte pred letom

Množstvo vecí si doma viete spraviť svojpomocne.

Vyššie teploty už dorazili aj do našich zemepisných šírok. Pre mnohých ľudí je to signál vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do plánovania, rekonštrukcie a vylepšovania bývania. Pri dodržaní správneho postupu je možné zvládnuť množstvo vecí svojpomocne, prípadne s podporou na diaľku. Využite jarné dni na to, aby ste v nasledujúcich mesiacoch bývali zdravšie a krajšie.

1. Kontrola fasády po zime

Jar je ideálnym obdobím nielen na upratovanie, ale aj kontrolu fasády. Mrazy, zmeny teploty i rozťažnosti materiálov môžu spôsobiť praskliny v jej povrchu. Tie sú potom vstupnou bránou zatekania a ďalších problémov.

„Praskliny sa najčastejšie objavujú pri zábradliach, okolo parapetných dosiek a okien. Na malé praskliny stačí použiť pretierateľné a polyuretánové tmely. Ak ide o rozsiahlejšie trhliny na ploche fasády, je vhodné použiť náter s vláknom a následne pretrieť fasádnou farbou,“ radí technický poradca spoločnosti Baumit Miroslav Stano.

Súvisiaci článokVôňa alebo zápach v dome? Čítajte 

Kontrolu je vhodné robiť raz ročne, ideálne práve v jarných mesiacoch. Okrem toho je dobré každých tri až päť rokov pridať ku kontrole aj čistenie. Bežné nečistoty ako tráva, pavučiny alebo listy odstránite suchým ometením alebo vysatím. Prach umyjete slabým prúdom pitnej vody s teplotou maximálne 35 stupňov Celzia.

Na výraznejšie lokálne znečistenie je vhodné použiť čistiaci prostriedok na fasádu Baumit ReClean. Jeho výhodou je dobrá schopnosť rozpúšťať mastnotu a odstraňovať nečistoty.

2. Vybudujte chodníky a altánky

Na jar zatúži mnoho ľudí aj po novom altánku, lavičke alebo praktickom sušiaku či hojdačke. Ich ukotvenie nepredstavuje žiadnu komplikovanú murársku zručnosť. Vďaka moderným technológiám je to skoro tak jednoduché ako hra na pieskovisku. Dokonca nepotrebujete ani elektrinu.

„Na ukotvenie záhradných zariadení do zeme už nie je potrebné miešanie betónových zmesí. Použiť môžete rýchloschnúcu betónovú zmes, takzvaný fixbetón,“ hovorí technický poradca spoločnosti Baumit Jozef Poláček.

V čom je jeho výhoda? Pri príprave nie je potrebná elektrina a je možné spracovať ho bez miešania. Ideálne aj na chalupy.

„Vykopanú jamu stačí zvlhčiť trochou vody a nasypať desať centimetrov suchej zmesi. Tú treba zaliať, nechať vsiaknuť a pridať ďalšiu vrstvu. Takto sa vrství až po povrch. Stĺpik je pritom fixovaný okamžite. Potom je treba už len počkať niekoľko hodín na plné zaťaženie,“ opisuje Poláček.

Ak plánujete spraviť k altánku aj nový chodník, možnosťou je použitie drenážneho betónu. Stačí ho rovnomerne rozprestrieť do vykopaného podkladu, nechať vyschnúť a uložiť dlažbu. Obrovskou výhodou drenážneho betónu je priepustnosť, takže nehrozia žiadne kaluže. Aj preto je tento materiál v záhradnej architektúre čoraz obľúbenejší.

3. „Pristavajte“ si detskú izbu

Ocitli ste sa v situácii, že sa vaša rodina rozrástla? Obzeráte sa po väčšom bývaní, ale v súčasnej situácii si sťahovanie nemôžete dovoliť? Svoj byt si môžete doslova zväčšiť o jednu celú izbu a upraviť ju podľa nových potrieb.

„Veľmi veľa ľudí nepotrebuje väčší byt, ak by ten súčasný správne zreorganizovali,“ hovorí architekt František Lehocký.

Nehovoríme len o optickom, ale o skutočnom prerode malého bytu na väčší.

„Veľmi často odporúčam ľuďom, ktorí potrebujú vyriešiť napríklad detskú izbu a nemôžu sa sťahovať do väčšieho, aby nahradili spálňu. Spálňu prakticky celý deň nepoužívame. Je možné nahradiť ju sklápacou posteľou v obývačke,“ radí Lehocký.

Riešenie nie je príliš drahé, je možné ho realizovať rýchlo a získate ním jednu novú izbu k dobru. Stačí ju už len premaľovať a zariadiť podľa potreby, napríklad na priestrannú detskú izbu.

4. Vynovte a ozdravte si izby

Kvôli vnútornej pohode a zdravému prostrediu je vhodné raz za šesť až osem rokov realizovať hygienické premaľovanie izieb. V prípade viacerých náterov na sebe je však potrebné upraviť aj povrch omietky. Hlavne v prípade, ak sa už viacerými nátermi stráca pekná štruktúra, alebo sa farba začína olupovať.

„V takom prípade je vhodné prestierkovanie miestnosti. Stačí dôkladne oškrabať farbu, v prípade nestabilnej omietky naniesť penetračný náter, a následne naniesť hladkú vápennú stierku alebo vápennú štukovú zrnitú omietku,“ radí Stano.

Vápenné omietky v porovnaní s ostatnými majú výrazné dezinfekčné účinky. Tieto parametre spĺňajú omietky Baumit Klima. Regulujú v priestore vlhkosť a nemajú žiadne škodlivé prchavé organické látky.

Pre ešte zdravšie prostredie je vhodné používať aj zdravé nátery. Príkladom je Baumit KlimaColor. Predstavuje paropriepustnú vnútornú farbu na silikátovej báze. Ide o ekologický náter bez rozpúšťadiel a emisií vhodný aj do detských izieb.

Nezaťažuje vnútorné prostredie zápachom ani ďalšími škodlivinami. V prípade, že sa pustíte do maľovania, môžete hneď prejsť všetkými izbami.

5. Naplánujte si vysnívaný dom

Možno patríte do kategórie ľudí, ktorí si síce toto leto vylepšia bývanie, ale aj tak snívajú, že sa raz presťahujú do väčšieho rodinného domu. V takom prípade je aktuálne obdobie najvhodnejším časom na plánovanie nového bývania.

„Ľudia, ktorí sú rozhodnutí v dočasnej dobe stavať, môžu využiť aktuálne obdobie na vytvorenie projektov domu,“ hovorí Lehocký.

„Netreba zabudnúť, že schvaľovanie projektu je behom na dlhé trate. Od prvého stretnutia po začiatok stavby prejde približne rok, kým sa získajú všetky povolenia. Ak chce niekto stavať na budúci rok na jar, nemal by sa zastaviť v plánoch. Projektanti dokážu fungovať aj online, stačí obhliadka pozemku a následne sa na projekte dá pracovať. V niektorých prípadoch nie je nutné ani osobné stretnutie,“ dodáva Lehocký.

Rovnako môžete využiť online poradenské služby priamo od výrobcov stavebných materiálov. Spoločnosť Baumit poskytuje vzdialenú a bezplatnú podporu aj pri zateplení, nanášaní omietok, poterov aj farieb, vrátane vhodného výberu materiálu pre váš domov.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 602
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative