SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie

Útoky kyber podvodníkov voči ľuďom sa počas pandémie stupňujú, zvýšený počet škôd spôsobených hekermi eviduje aj UNIQA poisťovňa.


Hlásenia sa týkajú najmä podvodných e-shopov a phishing mailov, cez ktoré sa útočníci snažia dostať k osobným údajom a heslám k bankovým účtom. Ak sa stanete obeťou útoku a máte poistené kybernetické riziká, okamžite kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. Máte nárok na kompletnú asistenciu pre nápravu či právne služby, prípadne uhradenie škôd. Ak ešte nie ste poistený, Kyber balík s poistnou ochranou pred kyber útokmi si po novom uzatvoríte rýchlo aj online na www.uniqa.sk .

Snaha ukradnúť mzdu ale aj zneužitie údajov na falošnú zbierku

UNIQA eviduje prípad, keď podvodníci poslali mail zamestnávateľovi v mene zamestnanca so žiadosťou o zmenu čísla účtu, na ktorý má posielať jeho mzdu. Falošná e-mailová adresa odosielateľa bola takmer identická s pravou zamestnancovou, líšila sa v jednom písmene. Na kyber útok sa prišlo, keď pracovníčka mzdového oddelenia kontaktovala zamestnanca a žiadala ho potvrdiť zmenu údajov.

Iní podvodníci zneužili meno našej klientky na falošnú zbierku peňazí. K jej osobným údajom sa dostali cez e-shop, prostredníctvom ktorého nakúpila zdravotnícke pomôcky. Link na e-shop si našla v maili, ktorý posielal odkaz na stránku o koronavíruse. Po krátkom čase ju známi upozornili na množstvo negatívnych správ na jej osobu, v ktorých jej ľudia vyčítali podvodnú organizáciu finančnej zbierky vedenú pod jej menom Pani následne kontaktovala asistenčnú službu poisťovne. „Tím kyber risk špecialistov začal odsúvať klamlivé správy z predných miest vyhľadávača, čím sa prístup k negatívnym správam postupne znemožnil. Medzitým poisťovňa našla osobu, ktorá správy písala a vyzvala ju, aby ich okamžite vymazala. Na šíriteľa podvodných správ bolo podané trestné oznámenie a musel uhradiť všetky náklady na vzniknuté škody,“ hovorí R.Koch u UNIQA.

Ďalší muž zaplatil v e-shope bankovou kartou 430 eur za letné pneumatiky, ktoré predajca ponúkal s výraznou zľavou a expresným dodaním. Tovar však nedostal a webovú stránku e-shopu zakrátko zrušili. Klient kontaktoval asistenčnú službu ku kyber poisteniu , ktorá mu odporučila platbu reklamovať u svojej banky. „Za právnej pomoci poisťovne podal trestné oznámenie na obchodnú spoločnosť a vyzval ich k náhrade škody. Ak sa po uplynutí 3 mesiacov od nahlásenia udalosti nepodarí získať náhradu od prevádzkovateľa e-shopu, poisťovňa mu vyplatí plnú sumu tovaru, za ktorý podvodnému eshopu zaplatil,“ vysvetľuje R. Koch z UNIQA.Ak sa stanete obeťou útoku, kontaktujte asistenčnú službu

V prípade, že ste už podvodníkom naleteli a tí sa cez cez falošný e-shop alebo škodlivý email dostali k údajom o Vašej platobnej karte a zmiznú Vám z účtu peniaze, radíme nečakať. Ak máte k poisteniu domácnosti pripoistené aj kybernetické riziká, okamžite kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. Po novom si však môžete uzatvoriť ochranu pred podvodníkmi na internete aj samostatne. „Vzhľadom na narastajúce hrozby kybernetických útokov sme sa však rozhodli ponúknuť poistenie aj samostatne ako Kyber balík. Aj v tomto prípade však bude poistenie chrániť nielen osobu, ktorá si poistenie uzatvorí, ale celú rodinu, resp. všetkých členov domácnosti,“ vysvetľuje R.Koch z UNIQA. „Uvedomujeme si totiž, že kým firmy a štátne inštitúcie majú právne oddelenia a IT špecialistov, ktorí pri takomto útoku vedia okamžite pomôcť a zasiahnuť, súkromná osoba býva často bezradná. Potvrdzuje to aj náš prieskum, podľa ktorého až 90% ľudí nevie, ako sa môžu v prípade takýchto útokov brániť,“ vysvetľuje R. Koch z UNIQA.

V prípade, že sa stanete obeťou útoku, máte nárok na kompletnú asistenciu pre nápravu a právne služby – poisťovňa zabezpečí všetky právne úkony a právne kroky tak voči subjektu, ktorý útok spáchal ako aj voči banke, od ktorej si nárokujete vrátenie peňazí. „Ak sa potvrdí, že zo strany klienta nedošlo k pochybeniu a naozaj prišlo k zneužitiu údajov cez podvodný e-shop alebo škodlivý email, poisťovňa uhradí poškodenému náklady na právne zastupovanie a do limitu plnenia aj vzniknutú škodu,“ hovorí Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA.

Poistenie Kyber balík kombinuje poistenie kybernetických rizík s poistením zodpovednosti za škodu pre všetkých členov domácnosti. Poistiť si ho môžete aj online na webstránke www.uniqa.sk . Kyber balík poskytuje ochranu pred nástrahami internetu pri útokoch v rámci elektronických platieb, pri zneužití virtuálnej identity, pri poškodení dobrého mena ako aj pri nákupe cez internet. Poistenie zároveň chráni pred finančnými následkami škody na zdraví alebo majetku, ktorú spôsobí člen domácnosti iným osobám.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020

Celkový trh s uvedenými vozidlami tak poklesol o takmer 25% oproti roku 2019.

Tlačové správy

Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách

Digitalizácia má byť o moderných riešeniach, ktoré slúžia ľuďom. Ich zavádzanie do každodenného života je prioritou aj pre DATALAN

Tlačové správy

Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru

Trend podčiarkujú čísla návštevnosti webstránky poisťovne a stavebnej sporiteľne Wüstenrot