SME

Mýty a fámy o vodárňach

V poslednom čase sa znovu roztáča koleso klamstiev a fám okolo vodárenskej spoločnosti.

Už v roku 2004 bolo jasné, že ani vodárenské spoločnosti neostanú bez povšimnutia finančných žralokov, vznikali rôzne prevádzkové spoločnosti, aby mohol do vodární vstúpiť súkromný kapitál. Príkladov je dosť, asi najviac svieti Bratislavská vodárenská spoločnosť so svojou Infra services, kde teraz mesto Bratislava kupuje naspäť svoju spoločnosť za 10 miliónov eur.

Začína sa to spochybňovaním práce vodárov a najmä spochybňovaním rozhodnutí vedenia spoločnosti. Rôzni takzvaní odborníci, aj za pomoci médií a anonymov, potrebujú vniesť nedôveru občanov v túto inštitúciu a tak dosiahnuť tlak na akcionárov, aby rozhodli o vstupe strategického partnera.

Generálny riaditeľ VVS, a.s. Stanislav Hreha už tento scenár zažil niekoľkokrát a kategoricky sa postavil proti. Ataky však neustávajú, a samozrejme najlepšie je zaútočiť na verejné obstarávania, poprípade zahrať na lákavú tému – rodinní príslušníci a rozkrádania majetku. Zaberá to na verejnú mienku a pomáha vytvárať dojem, že sa vo VVS, a.s. dejú čudné veci a je potrebné okamžite zasiahnuť.

Tento scenár je presne popísaný v manuáli na sprivatizovanie vodárenských spoločností. V roku 2004 a 2005 mu niektoré spoločnosti podľahli. Realizoval sa napríklad aj v Českej republike, kde sa rozpredali všetky vodárenské spoločnosti a teraz, po rokoch, ich mestá kupujú za obrovské milióny späť. To je aj prípad Bratislavy.

Na východe Slovenska sa aj vďaka generálnemu riaditeľovi VVS, a.s. Stanislavovi Hrehovi tento scenár nepodarilo zrealizovať, ale vyzerá to tak, že znovu ožíva. Jeho 17-ročné pôsobenie vo funkcii zrejme niekomu veľmi prekáža, keďže za celý ten čas kontrolné orgány nespochybnili prácu vodárov. Dokonca aj vymyslené kauzy z rokov 2017 a 2019 o jeho majetku, ktoré preverovala polícia Slovenskej republiky, boli preukázateľný podvrh na diskrimináciu jeho osoby. Už sa tým zaoberajú orgány činné v trestnom konaní.

Špinavá robota

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. má dve rozhodujúce poslania. Prvým je zásobovanie obyvateľov pitnou vodou, druhým odkanalizovanie objektov a následná likvidácia odpadovej vody v čistiarňach odpadových vôd. S tým súvisí likvidácia kalov, ktoré vznikajú z procesu čistenia. Nie je možné tento proces zastaviť bez vážneho ohrozenia životného prostredia.

VVS, a.s. pred vyše dvoma rokmi začala pripravovať verejné obstarávanie na subjekt, ktorý by kaly vyvážal a ekologicky likvidoval. Spoločnosť má dohromady 97 čistiarní odpadových vôd. Zákazku na dodávateľa služby rozdelila na dva regióny, Prešovský a Košický, aby sa mohli prihlásiť rôzne lokálne subjekty.

Prvá verejná súťaž sa realizovala koncom roka 2018, prihlásil sa jeden uchádzač, spoločnosť JK Servis, s.r.o.. Firma vznikla v roku 2004 a už viac ako 10 rokov sa zaoberá odpadmi. V oblasti dopravy podniká roky, vlastní certifikáty a spĺňala všetky požiadavky zákona. Ide o špinavú prácu, pri ktorej sa musia dodržiavať prísne ekologické smernice EÚ, čo zabezpečuje málo firiem.

Medzinárodný tender na likvidátora kalov vyvracia pochybnosti

VVS, a.s. sa však nechcela dopustiť žiadneho pochybenia. V prípade, ak sa do verejnej súťaže zapojí len jeden uchádzač, má možnosť ju zrušiť. Spoločnosť si veľmi dobre uvedomuje, že takéto tendre podliehajú vždy prísnemu drobnohľadu médií, aj rôznych záujmových skupín. Zodpovedá sa svojim akcionárom, primátorom a starostom, ktorí sú na podobné situácia veľmi citliví, preto by si nedovolila dopustiť sa konania, ktoré by spochybnilo tender a samotnú likvidáciu kalov.

Aby sa vylúčili všetky pochybnosti, VVS, a.s. súťaž zrušila a pripravila nový, dokonca medzinárodný tender, ktorý umožňoval aj cezhraničné uskladnenie a likvidáciu kalov. Pokojne sa mohli zapojiť subjekty z Maďarska, z Poľska. Opäť sa však prihlásil len jeden záujemca - spoločnosť JK Servis, s.r.o..

Podmienky súťaže boli nastavené nediskriminačne a podporovali čestnú hospodársku súťaž a účasť malých a stredných podnikov. Obstarávateľ, v tomto prípade VVS, a.s. je povinný správať sa nediskriminačne aj voči samotnému uchádzačovi. Pokiaľ splní všetky zákonné povinnosti, nie je možné svojvoľne ho vylúčiť.

Navyše, keď predložil najvýhodnejšiu cenu, ktoré nemajú mnohé mestá na Slovensku, ani v zahraničí. Akcionári spoločnosti po pár mesiacoch tender preverili. Dozorná rada dospela k záveru, že k žiadnemu pochybeniu nedošlo a vysúťažená cena je pre spoločnosť výhodná.

Zákon myslí na všetky situácie

Za medzinárodný tender zodpovedala komisia, ktorej členovia preukázateľne neboli v konflikte záujmov. Zákon myslí aj na prípady, kedy by niektorí členovia vedenia mohli byť v príbuzenskom pomere so spoločnosťou, ktorá sa uchádza o zákazku. Pracovníci VVS, a.s. vrátane osoby generálneho riaditeľa, zodpovedne dbajú o to, aby sa nedostali do konfliktu záujmov.

Spoločnosť by si nikdy nedovolila podpísať zmluvu v rozpore so zákonom. VVS, a.s. nie je len o osobe generálneho riaditeľa, má nastavené mechanizmy, ktoré eliminujú takéto situácie. Vzhľadom k mediálnemu záujmu zo strany lokálnych médií si VVS, a.s. dáva dvojnásobne väčší pozor, aby dodržala všetky zákony. Napokon, za 17 rokov fungovania akciovky, sa majetok spoločnosti strojnásobil!

Pochybnosti, môže vyvrátiť súd alebo štátne kontroly. Novinári by sa mali správať korektne.

Akékoľvek pochybnosti môže definitívne vyvrátiť súd, v tomto prípade kontrolné orgány ako Úrad pre verejné obstarávania. Aj novinár by mal dať čas orgánom činným v trestnom konaní, súdom, inštitúciám na to, aby konali nestranne a zodpovedne. Nie raz sa stalo, že médiá šliapli pri svojej investigatívnej činnosti vedľa. Nedá sa nepripomenúť, že generálnemu riaditeľovi VVS, a.s. sa museli po rozhodnutí súdu nedávno ospravedlňovať.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 316
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 619
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 778
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu