SME

Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus

Koronavírus: obmedzená prevádzka stomatologických ambulancií - čo potrebujete vedieť?

Vzhľadom k pandémii COVID-19 (koronavírus) pracuje väčšina zubných ordinácií v obmedzenom režime. Väčšinou poskytujú akútne ošetrenie v prípadoch silnej bolesti, opuchu v oblasti tváre a úst či iných závažných stavov. Môžeme teda počítať so stomatologickou pomocou, bude však určite poskytovaná za iných podmienok ako doteraz. Čo robiť v prípade bolesti či krvácania z ďasien? Čo je potrebné vedieť v prípade obmedzenej dostupnosti ošetrenia u Vášho zubného lekára?

Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že moderné zubné ambulancie musia byť prevádzkované za podmienok prísnych hygienických opatrení, na dodržiavanie ktorých dohliadajú hygienické stanice, zdravotné ústavy a ďalšie štátne kontrolné inštitúcie. Ak chcete prevádzkovať zubnú ambulanciu, musíte pri ošetrovaní pacienta zo zákona používať nástroje a vybavenie na jedno použitie alebo správne dezinfikované a sterilizované nástroje. Prečo? Pretože cez ústnu dutinu môžu do ľudského tela preniknúť rôzne patogény. Ak teda po skončení epidémie, až sa všetko vráti do normálu, pôjdeme ako obvykle k zubnému lekárovi, nemusíme sa obávať rizika nákazy.

Prečo bola teda obmedzená prevádzka mnohých zdravotníckych zariadení vrátane zubných ambulancií? Počas pandémie COVID-19 (koronavírus) nie sú problémom samotné zdravotnícke zariadenia, či ich hygienické štandardy, ale počty pacientov, ktorí sa obvykle zhromažďujú v miestach, ako sú čakárne. V praxi nikdy neviete, kto je hostiteľom vírusu a kto nie. V prípade asymptomatických pacientov sú v prvej línii najviac ohrození zubní lekári a ďalší personál zubných ambulancií vrátane zubných laborantov. Nejde teda len o bezpečnosť osôb, ktoré prichádzajú na stomatologické ošetrenie, ale aj o bezpečnosť zdravotníckeho personálu.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Slovenská komora zubných lekárov monitorujú epidemiologickú situáciu a vydávajú metodické usmernenia pre prevádzku zubných ambulancií. Niektoré stomatologické ambulancie boli nútené výrazne obmedziť či prerušiť prevádzku kvôli bezpečnosti svojich zamestnancov a pacientov najmä vzhľadom k obmedzenej dostupnosti osobných ochranných pomôcok pre zdravotnícky personál (ochranných rúšok, respirátorov, štítov, jednorazových rukavíc či dezinfekčných prostriedkov na ruky). Odporúča sa odložiť všetky neakútne stomatologické výkony (typicky preventívne prehliadky), stomatologické výkony s produkciou infekčného aerosólu (napr. „vŕtanie" zubov) a ošetrovať len urgentné či bolestivé prípady za použitia zvláštnych režimových opatrení. V súčasnej dobe by teda zubní lekári mali ošetrovať najmä pacientov so silnou bolesťou, rozsiahlym opuchom či s rizikom ďalších komplikácií.

Zvláštne režimové opatrenia (napr. ošetrenie na konci pracovnej doby, prednostná voľba terapeutických postupov s vylúčením produkcie infekčného aerosólu) sa týkajú akútnych prípadov u pacientov, ktorí sú v nariadenej karanténe v súvislosti s Covid-19, alebo pociťujú príznaky Covid-19. U týchto pacientov by ošetreniu mala bezpodmienečne predchádzať telefonická konzultácia so zubným lekárom, ktorý posúdi voľbu vhodného terapeutického postupu.
Najprísnejšie opatrenia sú potrebné u pacientov s potvrdenou infekciou Covid-19. Ošetrovanie týchto pacientov prebieha vždy v koordinácii s regionálnym úradom verejného zdravotníctva a regionálnym krízovým štábom, ktoré rozhodnú o postupe ošetrenia pred vstupom pacienta do zdravotníckeho zariadenia, napríklad o odoslaní do špecializovanej stomatologickej ambulancie určenej pre ošetrovanie osôb s potvrdenou nákazou Covid-19.

Domáce prostriedky proti bolesti zubov

Bolesť zubov je pre každého z nás nepríjemným stavom. Avšak vzhľadom k súčasnej krízovej situácii by sme si mali v prvom rade úprimne odpovedať na otázku, či je bolesť zubov, ktorú pociťujeme, nepríjemná a obťažujúca, alebo či je výrazná až neznesiteľná a vyžaduje urgentný odborný zákrok. Je to iste chúlostivá a subjektívna záležitosť, ale vzhľadom ku koronavírusovej epidémii je potrebné posúdiť naliehavosť niektorých zdravotných problémov. Mnoho ľudí napr. mylne považuje obťažujúcu bolesť spôsobenú aftami za závažný zdravotný problém. Vo väčšine prípadov si môžeme aspoň dočasne poradiť sami. Medzi časté príčiny bolesti v ústach patria ochorenia ústnej dutiny, ale tiež zanedbanie správnej hygieny. Než sa rozhodnete vyhľadať odbornú pomoc, nezabúdajte si pravidelne čistiť zuby zubnou kefkou a niťou a používať ústnu vodu. Sú to základné preventívne opatrenia predchádzajúce zdravotným problémom v ústnej dutine nielen v tejto krízovej dobe, ale aj neskôr, až budú zubné ambulancie opäť pracovať v bežnom režime.

- lieky proti bolesti
Existuje mnoho liečiv, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť a ktoré možno zakúpiť bez lekárskeho predpisu. Vzhľadom k ich možným nepriaznivým účinkom na pečeň sa neodporúča užívať ich dlhodobo, môžu Vám však priniesť dočasnú úľavu potlačením bolesti a zlepšením kvality života.

- klinčekový olej, valeriánová tinktúra
Z klinčekov sa v stomatológii získava napr. eugenol. Táto látka sa vyrába z klinčekového oleja a niekedy sa používa na dezinfekciu koreňových kanálikov a kazivých dutín. Je tiež prísadou niektorých prípravkov používaných k umŕtveniu zubnej drene. Bolo preukázané, že klinčekový olej pôsobí na baktérie spôsobujúce zubný kaz a ochorenia parodontu. Ak teda máte zubný kaz alebo nejaký iný problém v ústnej dutine, môžete namočiť vatový tampón do klinčekového oleja a priložiť ho na postihnuté miesto ako dočasný obklad. Valeriánová tinktúra má podobný účinok. Postup ošetrenia je rovnaký. Tieto postupy môžu len ťažko nahradiť návštevu u zubného lekára, ale môžu vám dočasne pomôcť zvládnuť bolesť a nepohodlie a tiež potlačiť krvácanie alebo zápal.

- ústna voda
Ďalším prostriedkom, ktorý môžete používať doma, je ústna voda. Niektoré typy ústnych vôd obsahujú výťažky z bylín, ale odporúča sa vybrať si produkty, ktoré majú vďaka svojmu zloženiu antibakteriálne a antiseptické účinky. Prísadou s týmito účinkami je napríklad cetylpyridiniumchlorid, ktorý obsahuje ústna voda Oral-B Professional.

- dôkladné čistenie postihnutých miest
Baktérie sa často množia v dutinách zubných kazov, preto je v týchto miestach nutné zabrániť hromadeniu zvyškov potravy. Je potrebné zuby starostlivo čistiť zubnou kefkou, používať dentálne vlákno na čistenie medzizubných priestorov a pravidelne vyplachovať ústa ústnou vodou, čo zaistí dôkladné odstraňovanie všetkých zvyškov.

- jesť na druhej strane
Podľa pravidla, že je lepšie ďalej nedráždiť to, čo je podráždené, je najjednoduchším riešením pri jedle hrýzť na druhej strane. To často robíme automaticky, táto inštinktívna reakcia je však rozhodne správna.

Problémy s ďasnami - ako sa s nimi vysporiadať doma?

Problémy s ďasnami sú bežné. Mnoho ľudí si sťažuje na zápal neznámeho pôvodu objavujúci sa okolo zubov, alebo na zvýšenú citlivosť spojenú napr. s krvácaním, opuchom alebo nepríjemnými pocitmi pri čistení zubov.

Zápal ďasien má veľmi široké súvislosti. Môže mať rôznu intenzitu a v menej závažných prípadoch môže dokonca po krátkej dobe spontánne vymiznúť. Môže sa však prejavovať tiež veľmi nepríjemnými pocitmi a výraznou bolestivosťou trvajúcou niekoľko dní, čím negatívne ovplyvňuje kvalitu nášho života. K najčastejším príčinám tohto stavu patrí:

  • Nedostatočná hygiena ústnej dutiny. Vynechávanie čistenia zubov, nepravidelné používanie medzizubného vlákna a ústnej vody. [Odkaz na článok na oralb.com, ako vykonávať ústnu hygienu krok za krokom]
  • Nadmerný tlak na zubnú kefku pri čistení, čo má za následok poškodenie tkanív ústnej dutiny a môže spôsobiť zápal.
  • Mechanické a tepelné poškodenie tkanív ústnej dutiny potravinami a nápojmi.
  • U osôb s nevyhovujúcou zubnou náhradou sa môže vyskytnúť nežiaduce posúvanie náhrady v ústach, čo môže mať za následok zápal.
  • Autoimunitné ochorenia spôsobujúce napríklad systémové alebo miestne zápaly.
  • Liečba antibiotikami (jej vedľajšie účinky).
  • Bulímia alebo časté zvracanie, keď žalúdočná kyselina narúša prirodzenú rovnováhu pH v ústnej dutine.
  • Nedostatok vitamínov, najmä B a C.
  • Užívanie niektorých druhov liekov, napr. liekov na krvný tlak (ich vedľajšie účinky).


Ako si poradiť s gingivitídou pomocou domácich prostriedkov?

  • Klinčekový olej, popísaný vyššie, pomáha zmierňovať gingivitídu a môže zastaviť krvácanie. Môžete ho použiť vo forme obkladu, rovnako ako pri bolesti zubov. Ak nemôžete použiť olej, aj žuvanie klinčeka môže zmierniť vaše ťažkosti.
  • Aloe má podobné vlastnosti. Dokáže zmierniť zápal, aj keď nezastaví krvácanie ako klinček.
  • Užívanie vitamínov B a C v súlade s odporúčaniami uvedenými v písomnej informácii.
  • Výplach ústnej dutiny odvarom šalvie alebo harmančeka. Mali by ste si pripraviť silný nálev, potom ho schladiť a vlažným roztokom vyplachovať ústnu dutinu niekoľkokrát denne.
  • Slaná voda (lyžička soli na pohár vody). Pri vyplachovaní úst postupujeme ako v predchádzajúcom prípade.

Prevencia, najmä správna hygiena ústnej dutiny

Je veľmi dôležité starať nielen o hygienu rúk, dezinfekciu predmetov a povrchov, ale aj o hygienu ústnej dutiny. Inými slovami: každá časť nášho tela, ktorá sa môže dostať do kontaktu s patogénmi, je ohrozená.

Správna hygiena ústnej dutiny nám pomôže minimalizovať riziko mnohých chorôb ovplyvňujúcich nielen túto časť nášho tela. Baktérie žijúce v ústnom prostredí sa môžu kardiovaskulárnym systémom dostávať do ďalších orgánov a systémov. Tým sa zvyšuje riziko systémových ochorení a zhoršuje sa priebeh chronických ochorení, napr. diabetu, zápalu obličiek, endokarditídy alebo reumatoidnej artritídy.


Starostlivosť o ústnu dutinu, krok za krokom:

Krok 1. - PRAVIDELNÉ ČISTENIE ÚSTNEJ DUTINY

Ak je to možné, skúste si po každom hlavnom jedle vyčistiť zuby, aby ste zabránili hromadeniu zvyškov potravy a tvorbe plaku. Ak to možné nie je, dodržujte štandardné odporúčanie: čistite si zuby ráno a večer.

Krok 2. - ČISTENIE ZUBOV

Vyberte si čo najvhodnejšiu zubnú kefku. Je iba na vás, či to bude manuálna, alebo elektrická zubná kefka. Mali by ste si však uvedomiť, že za najúčinnejšie pomôcky na čistenie zubov sa v súčasnosti považujú zubné kefky s kruhovou 3D hlavou, tzn. zubné kefky s oscilačno-rotačným a pulzačným pohybom. Príkladom takýchto zubných kefiek sú modely Oral-B Genius X a sonická rotačná kefka Oral-B 10000 N. Sú to špičkové produkty, ktoré dokonca sledujú, či pri čistení na kefku príliš netlačíme a po skončení pandémie budú naše zuby zdravé a biele ako zuby hollywoodskych hviezd.

Krok 3. - POUŽÍVANIE ZUBNEJ NITE

Pre správnu starostlivosť o ústnu dutinu je nevyhnutné dôkladne odstraňovať zvyšky jedla vrátane tých, ktoré zostávajú v medzizubných priestoroch. K odstráneniu všetkých zvyškov potravy z medzizubia používajte dentálnu niť.

Krok 4. - POUŽÍVANIE ÚSTNEJ VODY

Po vyčistení zubov zubnou kefkou a zubnou niťou je veľmi vhodné dôkladne si vypláchnuť ústa špeciálnou ústnou vodou. Ústna voda pomáha nielen dokonale odstrániť všetky zvyšky z úst, ale aj osviežuje dych a má antibakteriálne účinky.
Ak sa chcete zoznámiť s ponukou produktov pre komplexnú starostlivosť o ústnu dutinu, kliknite sem: https://www.nazuby.eu/

Krok 5. - DIÉTA A ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Stojí za to venovať pozornosť tomu, čo jeme a pijeme. Je vhodné obmedziť nielen množstvo pridaného cukru, ktorý zvyšuje tvorbu zubného kazu, ale tiež sa uistiť, či v našej strave nie je príliš veľa sacharidov. Pozrime sa, či je naša strava dostatočne bohatá na vitamíny a minerály. Alkohol je účinným dezinfekčným prostriedkom, ale nie v prípade jeho konzumácie. Nadmerná konzumácia alkoholu oslabuje náš organizmus. To isté platí pre cigarety - nedezinfikujú, iba zapáchajú.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu