Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty

Olej upcháva kanalizáciu. Ako sa to premietne do vyúčtovania?

(Zdroj: Wine Dharma, Unsplash)

Stalo sa už akýmsi evergreenom, že posledným krokom v rámci prípravy vyprážaných jedál je vylievanie oleja do umývadla alebo záchoda. Tento postup síce nie je súčasťou žiadneho receptu, ale šikovný kuchár sa predsa vynájde. No nie?

Šikovní kuchári by však mali myslieť aj na to, čo sa stane s použitým olejom, so zvyškami jedla či s obalmi potravín. Niektoré zaťažujú životné prostredie viac, niektoré menej a niektoré zaťažujú aj rodinné rozpočty.

Čo sa deje s kuchynským olejom v kanalizácii a ako to ovplyvňuje výšku stočného?

Ekologická záťaž

Olej v kanalizáciách je viacstupňovým problémom. Ak sa vodoinštalatérom nepodarí odstrániť ho dostatočne alebo ak niekto používa vlastnú žumpu, olej sa môže stať problémom aj pre živočíchy. Ak sa s ním potom dostanú do kontaktu aj tie, problematickým začne byť pre celé životné prostredie.

„Olej vytvára v čistiarňach odpadových vôd na hladine vody olejový film, ktorý znižuje čistiacu schopnosť mikroorganizmov a musí sa nákladne a prácne odstraňovať,“ vysvetľuje Petra Ježeková z environmentálnej organizácie Živica.

„Okrem toho v kanalizáciách spôsobuje aj zahnívanie, čiže jeho zvyšky sa postupne rozkladajú a zápach láka hlodavce,“ dodáva Ježeková.

Keby sa dostal do voľnej prírody, ohrozil by prežitie organizmov v pôde aj vo vode. Jeden liter prepáleného kuchynského oleja totiž dokáže znečistiť až jeden milión litrov vody. Živočíchy zas môže obaliť mastným filmom, kvôli čomu sa môžu udusiť alebo dehydrovať.

„Olejový film na hladine vôd zas narúša kyslíkovú bilanciu a živé organizmy môžu vo vode z nedostatku kyslíka uhynúť,“ hovorí Ježeková.

Zvyšky jedla či oleja preto neodporúča vyhadzovať do kanalizácie, ale radšej separovať alebo odovzdať na recykláciu. Podľa nej treba minimalizovať množstvo oleja v kanalizáciách čo najviac.

„Použitý jedlý olej je dobré preliať z panvice do plastovej fľaše a samotnú panvicu vytrieť do sucha papierovou utierkou. Tú potom odhoďte do komunálneho odpadu. Až takto vyčistenú panvicu môžete začať umývať,“ radí Ježeková.

Čo sa deje s olejom v kanalizácii

Olej v kuchynských odtokoch však nie je problémom len pre životné prostredie, vrásky na čele vytvára aj vodárom. Len čo sa dostane do kanalizácie, takmer celú ju ovládne. Nie je rozpustný vo vode a drží sa nad ňou, kvôli čomu sa postupne usádza a kanalizáciu upcháva.

„Kuchynský olej v kanalizácii tuhne a zachytáva sa na stenách potrubia. Spôsobuje tým zníženie jej prietočnosti, až úplné upchatie profilu,“ upozorňuje vedúci kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v Trenčíne Richard Hartmann.

Najväčším problémom sú podľa neho miesta, kde sa nachádza väčšie množstvo reštaurácií. Takéto zariadenia síce majú povinnosť používať lapače tukov, no pokiaľ nie sú pravidelne čistené alebo správne prevádzkované, tuky nezachytia dostatočne.

Výraznou komplikáciou dokáže byť aj predstava, že kanalizácia je smetný kôš. Neraz v nej končia predmety, ktoré by sa mali objaviť celkom inde.

„Ľudia si pletú revízne šachty kanalizácie s odpadovým košom a dokážu do nich vhodiť naozaj rôzne predmety. Raz sme dokonca na predčistiacom zariadení zachytili veľké konáre tují. Niekto strihal živý plot a konáre ,upratal‘ do kanalizácie,“ spomína výrobný riaditeľ Severoslovenských vodární a kanalizácií Marián Martinček.

Okrem konárov končia v kanalizáciách aj predmety ako plienky, tričká, vlhčené utierky či štrk, betón a rôzne chemické látky.

„Novým neželaným fenoménom sa stali vlhčené utierky. Sú vyrobené z mimoriadne húževnatého materiálu, ktorý sa vo vode nerozkladá. Keď sa dostane do čerpadla, natočí sa na jeho pohyblivú časť a spôsobí jeho upchatie,“ prezrádza Martinček.

Dvakrát až trikrát ročne

Keď budete najbližšie stáť s panvicou nad záchodom, premyslite si, či doň použitý kuchynský olej vylejete. V kanalizácii sa totiž zachytí na stenách potrubia, stane sa lepkavým a postupne sa naň nabalia ďalšie predmety, ktoré potrubie časom upchajú.

Zabrániť sa tomu snažia všetky vodárne a kanalizácie, ktoré musia nanesenú hmotu frézovať a komplikovane odstraňovať.

„Usadený tuk sa odstraňuje špeciálnymi tlakovosacími vozidlami v rámci pravidelnej údržby,“ hovorí Marián Martinček.

„V extrémnom prípade je nutné použiť frézu. Trvá to v závislosti od množstva tuku prichyteného na potrubí. Finančne to nemáme vyčíslené, no určite sa to premietne pri cenotvorbe stočného ako súčasť údržby kanalizácie,“ dodáva Hartmann.

Zo skúseností trenčianskych kanalizácií vyplýva, že podobné usadeniny treba čistiť dva- až trikrát ročne. Častejšie na miestach, na ktorých sú minimálne spády alebo zvýšená drsnosť.

Zber oleja pre domácnosti

Povinnosť zabezpečiť triedený zber jedlých olejov a tukov majú slovenské samosprávy už od roku 2016, dodnes sú však v separovaní stále na začiatku. Inak na tom nie sú ani jednotlivci.

„Na Slovensku funguje zber použitého jedlého oleja len veľmi slabo, preto končí v kanalizáciách alebo v komunálnom odpade,“ tvrdí Marián Martinček.

V roku 2010 sme podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky recyklovali necelých päť ton jedlých olejov a tukov, o desať rokov neskôr však už bolo toto množstvo takmer desaťnásobné. V roku 2019 sa podarilo zrecyklovať 420 ton jedlých olejov a tukov.

Za postupný nárast môže aj fakt, že sa k samosprávam a zberným dvorom pridali viaceré súkromné spoločnosti, čerpacie stanice i reťazce, ktoré zabezpečujú zber použitého kuchynského oleja pre domácnosti. Kaufland umiestnil nádoby na zber oleja v 32 predajniach po celej republike.

„Veríme, že týmto krokom upozorníme zákazníkov na dôležitosť správnej separácie odpadov a ochranu životného prostredia. V dnešnej dobe je takýto prístup nevyhnutný a triedenie odpadov by malo byť súčasťou nášho každodenného myslenia,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová.

Použitý kuchynský olej treba do nádob vhodiť uzavretý v plastovej fľaši. Predtým je potrebné scediť ho od nečistôt a zbaviť ho všetkých zvyškov jedla.

„Zbiera sa iba rastlinný olej s výnimkou kokosového oleja. Použiť možno aj olej zo sušených paradajok a inej zeleniny, ale musí to byť čistý olej, bez nečistôt, vody či šťavy z mäsa. Rovnako sa nezbiera ani bravčová masť a maslo,“ uzatvára Ježeková.

Použitý olej sa ďalej spracúva na biopalivovú zložku, ktorá sa pridáva do motorovej nafty. Biopalivová zložka znižuje emisie skleníkových plynov a z jedného litra použitého kuchynského oleja je možné vyrobiť jej až 0,9 litra. Okrem toho použitý olej nachádza druhý život aj v doprave, logistike, energetike či iných odvetviach.

Neseparovať ho znamená nielen zanášať kanalizácie, ale aj dosahovať neúctivý pomer, kedy dokáže jeden liter oleja znečistiť až jeden milión litrov vody. Nehovoriac o tom, že to zvyšuje účty za stočné.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší