SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Učiteľ národov

Ján Amos Komenský učený človek mnohých povolaní, záujmov a tvárí. Nazývajú ho aj „učiteľ národov“.

Učiteľ národov - Jan Amos KomenskýUčiteľ národov - Jan Amos Komenský (Zdroj: wikipedia.org - Alfonz Mucha)

Svoj život prežil v neľahkej dobe, s neľahkým údelom. Jeho diela sú dodnes pokladané za klenot literatúry. Učiteľ, jazykovedec, mysliteľ, humanista, filozof, teológ, spisovateľ, ktorého dielo je také významné, že jeho myšlienky sú rozvíjané a rozširované dodnes.

Do pozornosti Vám dávame dve knihy z pera tohto velikána, ktoré máme v ponuke nášho internetového kresťanského kníhkupectva Yzop.sk.

Prvou z nich je Hlubina bezpečnosti (Centrum Securitatis)s podtitulom V jazyce 21. století.

Hlubina bezpečnosti - Jan Amos Komenský Hlubina bezpečnosti - Jan Amos Komenský (zdroj: Yzop.sk)

„Jasné vylíčení, jak na samotném jediném Bohu a pokorném oddání a poddání se veškeré Jeho vůli záleží dokonalé bezpečí v současném životě, pokoj a blaženost.“

Ján Amos Komenský sa ukazuje ako dobrý znalec nie len Písma, ale aj ľudskej duše, ľudského života a súženia. Pozná ľudské pokušenia a jeho túžby. „Když nám nad hlavou začne zuřit vichřice (které ve světě musejí přicházet), náhle nevíme kudy kam, staráme se, strachujeme, trápíme se a naplníme si život nebezpečím,hrůzami a děsem. Také se víc, než by bylo zdrávo, zaobíráme různými prostředky, buď že je máme, nebo že nemáme.“ Jeho srdce bolo srdcom pastiera Kristových ovečiek, ktorí hľadá pre Božie ovečky cestu na bezpečné miesta, kľudné pastviny pri pokojných vodách. Jeho cieľom je nájsť stred, hlbinu svojho vlastného života, ktorá môže byť v plnosti odhalená len vtedy, keď všetko nájde svoje miesto a nekľudné srdce človeka spočinie v Bohu.

Druhú dielo, ktoré by sme Vám chceli predstaviť je Labyrint světa a ráj srdce – rovnako s podtitulom V jazyce 21. století.

Labyrint světa a ráj srdce - Jan Amos Komenský Labyrint světa a ráj srdce - Jan Amos Komenský (zdroj: Yzop.sk)

Ján Amos Komenský písal toto svoje dielo v ťažkej životnej situácii prenasledovania a smrti svojej manželky. V situácii, kedy až hmatateľne okúsil, že v tomto nestabilnom pominuteľnom svete sme cudzinci a pútnici bez domova a nič ani z dobrých Božích darov nemôže byť nepohnuteľným základom života, pokoja nasýtenia duše a radosti. Jedinú istotu je možné nájsť v Bohu, keď sa jeho človek z Jeho milosti celý odovzdá Ježišovi Kristovi.

Oba tituly obsahovo bohaté a pre dušu liečivé môžete nájsť v ponuke nášho eshopu yzop.sk. Záleží nám na tom čo čítate.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro

Náklady bude už čoskoro možné rozúčtovať aj pomocou aplikácií ako Messenger či WhatsApp.

Tlačové správy

Zelená Bratislava

Vyvetrajte si hlavu v jednom z najzelenších hlavných miest na svete.

Tlačové správy

Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?

Tím FortiGuard Labs zaznamenal značný nárast bezpečnostných hrozieb počas pandémie.