SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pochod smrti

Hrôzy druhej svetovej vojny sú aj dnes ešte stále živé a je potrebné si ich neustále pripomínať.

Prežil som pochod smrtiPrežil som pochod smrti (Zdroj: pixabay.com)

Dnešná generácia si nevie prestaviť čo znamená vojna a jej hrôzy. Jedným z najrozsiahlejších a najväčších konfliktov v dejinách ľudstva bola druhá svetová vojna, ktorá si vyžiadala viac ako 60 miliónov obetí. Boli zničené celé mestá, zabíjaní civilisti, ženy, deti, nebrali sa do úvahy žiadne obmedzenia. Vytvárali sa koncentračné tábory, kde dochádzalo k vyhladzovaniu celých národov a rás, ktoré sa pokladali za bezvýznamné a menejcenné. Tento rok si pripomíname 75. výročie konca druhej svetovej vojny.

Pri tomto výročí sme do ponuky nášho kresťanského internetového kníhkupectva, yzop.sk zaradili knihu Prežil som pochod smrti od autora Pavla Taussiga.

Prežil som pochod smrti - Pavel Taussig Prežil som pochod smrti - Pavel Taussig (zdroj: Yzop.sk)

Kniha je autobiografické dielo autora, ktorý ju píše svojmu staršiemu synovi Martinovi ako darček k jeho jedenástim narodeninám. Autor opisuje osudy svojej rodiny počas obdobia od narodenia až po koniec 2. svetovej vojny a svoj návrat domov. Vrámci svojho životopisu sa vracia aj do doby, kedy putoval po viacerých koncentračných táboroch. Vďaka svojej nezlomnej vôli a túžbe žiť prežil ťažké chvíle v táboroch Auschwitz, Mauthausen, Melk a Gunskirchen, ako aj obávaný Pochod smrti.

Celá kniha je písaná z autorových vlastných zápiskov. Tento príbeh zo života autora zobrazuje, krátky úsek histórie holokaustu a údelu ľudí, ktorí boli odsúdení na smrť v koncentračných táboroch.

„26. októbra 1944 nás pri večeri v Brunovciach chytili slovenskí gardisti. Hneď nás odviedli do Nového Mesta nad Váhom, do bývalého starobinca. Boli sme otec, mama, ja, teta, strýko, Enulka a Peťko. Na druhý deň po obede sme išli vlakom do Serede. V Seredi sme boli týždeň. Stretli sme sa tam aj s niektorými známymi. O týždeň neskôr sme boli deportovaní do Poľska, do Birkenau.“
Ukážka z knihy

Celé rozprávanie chlapca z Bratislavy, ktorý natruc neumrel a prežil pochod smrti je doplnený o rukopisy autora, rodinné fotografie, dokumenty vystavené v koncentračných táboroch, dobové dokumenty a mapu putovania od začiatku až po návrat domov.

Pavel Taussig, autor knihy, sa narodil v roku 1933 v Bratislave. Ako jedenásťročný, v roku 1944 bol spolu s rodinou deportovaný do koncentračného tábora Auschwitz. Po návrate do Bratislavy a niekoľko mesačnom liečebnom pobyte v liečebných ústavoch vyštudoval gymnázium a Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Ako spisovateľ, publicista a výtvarník pracoval najprv v Bratislave a vo Frankfurte nad Mohanom. Pracoval pre viaceré časopisy a odborné periodiká. Preslávil sa aj satirickými kolážami, ktoré vyšli v Toronte pod názvom „bublináže“.

Ďalšie zaujímavé tituly nájdete v ponuke nášho kresťanského internetového kníhkupectva - yzop.sk. Knihy sú našim liekom na dušu, lebo na obsahu nám záleží.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.

Tlačové správy

SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov

Rok 2020 bol pre spravodajstvo SME.sk rekordný z hľadiska viacerých parametrov.