v spolupráci s

Kláštor nabitý
pozitívnou energiou

Kúsok od Brna sa v malebnej krajine nachádzajú zvyšky kedysi slávneho kláštora Rosa Coeli. Čarovná zrúcanina je teraz známa predovšetkým vďaka svojej unikátnej architektúre a jedinečnej atmosfére, ktoré sem lákajú návštevníkov z celého sveta.

pokračuj doprava

Búrlivá história premonštrátskeho kláštora

Rosa Coeli

Zrúcanina kláštora Rosa Coeli je podivuhodným miestom. Už dlho sa o ňom traduje, že jeho priestory sú nabité pozitívnou energiou.

Jej silu vraj človek ucíti, keď sa na chvíľu zastaví v hlavnej kostolnej lodi, zavrie oči a zhlboka sa nadýchne. Ak potom obráti dlane rúk smerom k zemi, začnú mu brnieť končeky prstov.

Búrlivá história premonštrátskeho kláštora

Rosa Coeli

Zrúcanina kláštora Rosa Coeli je podivuhodným miestom. Už dlho sa o ňom traduje, že jeho priestory sú nabité pozitívnou energiou.

Jej silu vraj človek ucíti, keď sa na chvíľu zastaví v hlavnej kostolnej lodi, zavrie oči a zhlboka sa nadýchne. Ak potom obráti dlane rúk smerom k zemi, začnú mu brnieť končeky prstov.

Pozitívne vraj na človeka pôsobí aj pri štúdiu, preto sa sem často chodia učiť študenti. Ľudia sa v kláštore cítia príjemne a uvoľnene, napriek tomu, že má pohnutú minulosť. Stavba totiž vznikla za trest. Miestny šľachtic ho v 12. storočí dostal za úlohu postaviť ako pokánie za svoje lúpežné výpravy. Kvôli hriechu potom kláštor aj zanikol. Jeho predposledný prepošt prestúpil k inej viere a za ženu si vzal miestnu rádovú sestru. Obyvatelia okolitých dedín začali vnímať kláštor ako sídlo neresti, preto ho vypálili a rádové sestry vyhnali.

Keď dnes človek vojde do zrúcaniny kláštornej katedrály, pod nohami mu zašuští zelená tráva a nad hlavou sa mu rozprestrie modré nebo. Okolo neho sa do výšky týčia kamenné múry hlavnej kostolnej lode, ktorých majestátnosť pripomína zašlú slávu kláštora. Naľavo od katedrály sa nachádza tajomná záhrada s vlastnou studňou, obrastená zeleným brečtanom. Okolo dvora vedie krížová chodba, pod ktorej podlahou je väčšina hrobov bývalých rádových sestier.

v lete je nutné dodržiavať pitný režim

Čo by ste mali vedieť
o Dolních Kouniciach

Malebné moravské mestečko toho ponúka oveľa viac než len zrúcaninu kláštora. V Dolních Kouniciach a okolí si každý návštevník príde na svoje, či už je milovníkom vína, alebo nadšeným cyklistom.

Načerpajte energiu v kostolnej lodi

Meditácia a štúdium

Energia, ktorou je kláštor nabitý, priam nabáda k meditácii a oddychu. Skúste sa do kláštora vydať v čase, keď tu nebude veľa turistov, aby vás nerušili ostatní návštevníci. Sadnite si na tiché miesto a využite ho k načerpaniu kladnej energie a  pozitívnych myšlienok. Môžete sa tam vyskúšať aj učiť.

Dovnútra sa dostanete aj bez sprievodcu

Otváracia doba

Kláštor je počas letných prázdnin otvorený každý deň od 10 do 17 hodín. Vstupné do objektu je 70 korún a zahrňuje aj služby sprievodcu. Historickú stavbu si ale môžete prezrieť aj bez nich.

Zastávka na cyklovýlet

Dobitie elektrobicyklov

Krásna krajina okolo Dolních Kouníc nabáda k výletu na elektrobicykli. Kláštor je populárnou zastávkou pre mnohých cyklistov, ktorí si tu majú možnosť dobiť svoje bicykle. Kým budú stroje dopĺňať energiu, športovci si môžu skrátiť čas prehliadkou kláštora.

Spoznajte kláštor i v noci

Nočná prehliadka

Od konca júna pamiatka ponúka aj niekoľko nočných prehliadok. Pri nich uvidíte kláštor v svetle sviečok a s pochodňou, stretnete rádové sestry a rytiera a tiež si vypočujete historickú kapelu. Kapacita je obmedzená, preto je potrebné zarezervovať si vstupenky vopred cez internet.

Spoznajte kláštor i v noci

Nočná prehliadka

Od konca júna pamiatka ponúka aj niekoľko nočných prehliadok. Pri nich uvidíte kláštor v svetle sviečok a s pochodňou, stretnete rádové sestry a rytiera a tiež si vypočujete historickú kapelu. Kapacita je obmedzená, preto je potrebné zarezervovať si vstupenky vopred cez internet.

1
Synagóga a cintorín
2
Krížová cesta
3
Cyklotrasa
4
Ivančice

Po stopách židovskej obce

Synagóga a cintorín

V minulosti tvorilo približne jednu tretinu obyvateľov Dolních Kouníc židovské obyvateľstvo, po ktorom v centre mesta zostala synagóga. Stavba vznikla v 16. storočí a bola významným centrom židovskej kultúry na Morave. Počas druhej svetovej vojny bola miestna židovská komunita vyhladená a ich svätostánok zrušený. Dnes je synagóga otvorená pre návštevníkov cez víkendy a často sa v nej konajú rôzne výstavy. Na kopci nad mestom môžete navštíviť židovský cintorín, ktorý je voľne prístupný.

Dolní Kounice z vtáčej perspektívy

Krížová cesta

Z námestia v Dolních Kouniciach sa po červenej turistickej značke dá dostať na začiatok krížovej cesty, ktorá stúpa nahor na kopec nad mestom a končí pri Kaplnke sv. Antonína. Kaplnka je väčšinou zatvorená, ale hneď vedľa nej sa nachádza krásne vyhliadkové miesto, odkiaľ je vidieť do širokého okolia.

Pretiahnite si nohy na bicykli

Cyklotrasa

Športovci ocenia krásnu cyklotrasu pozdĺž rieky Jihlava, ktorá vedie z Dolních Kouníc do Ivančíc. Cesta sa vinie napríklad okolo torza starého železničného viaduktu, o ktorom niektorí miestni tvrdia, že bol navrhnutý samotným Eiffelom. Z Ivančíc môžu cyklisti pokračovať buď ďalej na juhozápad k Mohelnu a vodnej nádrži Dalešice, alebo na severozápad k Námestiu nad Oslavou.

Rodisko známych osobností

Ivančice

Rodné mesto Vladimíra Menšíka a Alfonsa Muchu má návštevníkom čo ponúknuť. Centrum mesta je pamiatkovou zónou s historickými domami, o kus ďalej nájdete aj synagógu a židovský cintorín. Nad obcou sa týči rozhľadňa a pútnická Kaplnka sv. Jakuba. Vydať sa môžete aj na výlety po okolí, okolo Ivančíc sa nachádza množstvo trás pre turistov, ako aj cyklistov.

ďalšie výlety s Birellom