SME

5 vecí, ktoré potrebuje každý študent, aby zvládol nový semester

Digitálne „ťaháky“ zlepšia študijné výsledky.

Pero, papier a čitateľský preukaz dnes už na úspešné zvládnutie stredoškolského či vysokoškolského štúdia zďaleka nestačia. Vzdelávanie je čoraz viac digitalizované a mnoho študentov nenecháva nič na náhodu. Vedia, že v škole je dnes možné získať náskok aj vďaka technike.

Pri výbere technickej podpory pre študenta je potrebné zohľadniť jeho špecifické potreby a nároky na štúdium. Ak sa to podarí, dokážu byť elektronické zariadenia doslova ťahákom, ktorý nielenže skvalitní štúdium, ale pomôže dosiahnuť aj lepšie výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Ako vybrať počítač pre študenta?

Počítač by mal byť dostatočne výkonný, ale aj prenosný. Autobusy, vlaky či presuny medzi triedami, školou a internátom vyžadujú špecifické parametre. Niečo malé, no s primerane veľkým displejom a dostatočne výkonné, aby študent zvládol nielen písanie, ale aj obsluhu grafických programov.

Práve preto do radov študentov mieri svieža šťuka v rybníku prenosných počítačov Huawei MateBook D 15. Predstavuje najmenší a najľahší 15,6-palcový notebook vo svojej cenovej kategórii. Rozmery 357,8 × 229,9 × 16,9 mm ľahko vkĺznu do lavice, autobusu aj príručnej batožiny.

Do tak malého tela sa výrobcovi podarilo vtesnať batériu, ktorá vydrží šliapať plných šesť hodín. Ideálne na prednášky alebo dokončovanie prác vo vlaku. Počítaču nedôjde šťava ani počas cesty na trase Bratislava – Košice. Na obnovu 50 percent kapacity mu pritom stačí iba 30 minút nabíjania.

Všetky dáta ochráni technológia odomykania pomocou odtlačku prsta a študentom pomôže aj rýchly prenos súborov medzi mobilom a počítačom. Vďaka nemu dokážu posielať súbory bez internetového pripojenia. Stačí jednoduché potiahnutie „drag and drop“. Je to výhodné aj pri prenose materiálov, ktoré si študenti naskenujú mobilom.

2. Tablet na cesty aj do knižnice

Štýlový dizajn nie je na zahodenie, no študent omnoho viac ocení veľký a prehľadný displej na sledovanie videí, ale aj čítanie kníh. Tablet pre študenta nie je prepych. Predstavuje ideálny spôsob, ako zefektívniť štúdium a lepšie využívať čas.

Počas prestávok, cestovania či čakania môžete na tablete prelúskať učebnice, knihy aj internetové stránky. Cenovo výhodnou alternatívou pre študentov je Huawei MatePad T8. S hmotnosťou iba 310 gramov je dostatočne ľahký, aby sa s ním pohodlne pracovalo jednou rukou.

Pri cestovaní ho takmer necítite ako batožinu. S 80 percentami displeja na prednej strane tabletu je ideálny na študijné účely a čítanie. Na jedno nabitie pritom poskytne až 12 hodín plnohodnotného používania.

3. Mobil, ktorý naskenuje skriptá aj poznámky

Smartfón má dnes prakticky každý. Nie však taký, ktorý podporí štúdium. Pre každého študenta je výzvou nielen učenie, ale aj získanie skrípt a študijných materiálov. Kopírovanie je drahé a prenášanie skeneru komplikované. Huawei P40 lite vďaka fotoaparátu s rozlíšením 48 Mpx dokáže plnohodnotne skenovať aj písaný text.

Či už ide o skriptá, knihy alebo spolužiakove poznámky, ultra širokouhlý objektív s rozlíšením 8 Mpx ponúka zorné pole 120° a nebude zaostávať ani pri zachytávaní spoločných fotiek.

Telefón je vybavený vnútorným pamäťovým úložiskom s veľkosťou 128 GB, čo bohato stačí, aby počas semestra nebolo nutné mazať fotografie či skeny potrebné k štúdiu. P40 lite je parťák, ktorému nikdy nedôjde dych. Na 70 percent kapacity ho dobijete len za 30 minút.

4. Hodinky, ktoré pomôžu ostať sviežimi

Študentský život vie byť fyzicky aj psychicky značne vyčerpávajúci. Jeho nástrahy pomôžu zvládnuť hodinky, ktoré ukážu nielen to, koľko je hodín, ale aj čas, kedy treba ísť do postele.

Prebdené noci sa totiž odrazia veľmi rýchlo aj na efektivite štúdia. Nedostatok spánku spôsobuje problémy s pamäťou, poklesom pozornosti a znižuje výkon. Hodinky Huawei Watch GT 2e pomôžu ustrážiť si zdravé porcie oddychu a podporia aj psychickú výkonnosť. Sú vybavené snímačom srdcovej frekvencie, analýzou stresu a monitoringom spánku.

To však nie je všetko. Základom dobrých duševných výkonov je zdravé telo. Preto Watch GT 2e podporujú 15 športových režimov vrátane ôsmich outdoorových aktivít ako beh, chôdza, horolezectvo, turistika a sedem interiérových aktivít. Dokážu sledovať a vyhodnotiť až 190 typov údajov.

Poskytujú aj pamäťové úložisko na 500 skladieb, prípadne audioknihy či nahraté prednášky. Hodinky poháňa čip Huawei Kirin A1, ktorý zaručuje bezkonkurenčnú, až dvojtýždňovú výdrž batérie.

5. Zvýšenie produktivity pomocou hudby

Štúdia z University of Toronto už v roku 2007 poukázala, že hudba môže pomôcť duševnej produktivite. Ideálne je využívať ju medzi úlohami, kedy pomáha vyčistiť si myseľ, relaxovať a lepšie sa pripraviť na výkon.

Preto by nemali študentovi vo výbave chýbať ani kvalitné slúchadlá. Tie dokážu aj miesta s akustickým stresom premeniť na relaxačné zóny, ktoré podporia kreativitu.

Pri dlhých presunoch v prostriedkoch hromadnej dopravy alebo v škole a na internáte je pre študenta ideálne zvoliť typ slúchadiel, ktoré odfiltrujú vonkajšie zvuky. Huawei FreeBuds 3i na to idú vysoko sofistikovane. Mikrofón smerujúci von deteguje okolitý hluk a aktívne ho redukuje. Úroveň okolitého hluku dokáže znížiť až o 32 decibelov.

Mikrofón smerujúci dovnútra zas potláča zvyšky šumu v ušiach. Výsledkom je dokonalý zvuk bez rušivých vplyvov. Cesta do školy sa tak môže stať príjemným relaxom, ktorý študenta dobije energiou do celého dňa.

Tento článok vám prináša Huawei.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu