SME
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...

možnosť športového vyžitia. Je to vďaka prvej outdoorovej bezbariérovej inkluzívnej športovo-rehabilitačnej fitness zóne pre všetkých bez rozdielu. Do projektu sme sa s chuťou zapojili aj my.

Zóna vyrástla na zvolenskom sídlisku Západ vďaka občianskemu združeniu Prístav nádeje. Aj napriek tomu, že takmer 15 % našej populácie tvoria ľudia s nejakou formou zdravotného hendikepu, u nás podobné možnosti celkom absentujú.


Šport teda nebude viac rozdeľovať, ale spájať. Jednotlivé komponenty sú upravené špeciálne pre mládež na vozíku od 14 rokov, využiť ich však dokážu aj osoby staršie a bez zdravotného znevýhodnenia. Nájdete tu hrazdu, pomocou ktorej si môžete posilniť svaly v hrudnej, chrbtovej, brušnej oblasti, ako aj svaly ramien. Vďaka kombinovaným kolesám si posilníte svaly horných končatín a chrbta. Ďalším komponentom je posilňovací stroj na hrudník a šachový stôl so sedením, ku ktorému sa zmestia aj dve osoby sediace na invalidných vozíkoch. „Nikto by nemal byť na vedľajšej koľaji len preto, že sme mu nesprístupnili priestor, v ktorom sa pohybuje. Mne osobne sa život zmenil ako desaťročnej, keď mi začali zdravotné problémy, pre ktoré dnes, v dospelosti, nosím nálepku postihnutá. A tiež dôverne poznám ten pocit bezmocnosti, keď som po opakovaných operáciách potrebovala a chcela rehabilitovať nad rámec toho, čo mi ponúkli zdravotné poisťovne cez kúpeľnú liečbu a nemala som, pretože žiadne fitko nemalo bezbariérový vstup a stroje už vôbec nie ,“ povedala riaditeľka občianskeho združenia Prístav nádeje Marcela Václavková Konrádová.


Bezbariérové fitko sme s radosťou podporili
Realizáciu tohto nevšedného projektu finančne podporila aj naša spoločnosť. Občianskej združenie Prístav nádeje získalo financie z grantového programu či z vlastného vkladu. Mesto Zvolen vyčlenilo vhodný pozemok na jej umiestnenie a my sme prispeli na nákup prístrojov. „Naša filozofia je totiž nielen predávať, ale aj skutočne pomáhať hendikepovaným ľuďom. Toto fitko je akousi lastovičkou na Slovensku, pretože tu nie je nič podobné. Už predtým sme finančne podporili bezbariérové ihrisko vo Zvolene, tak isto prvé svojho druhu v našej krajine. Ľudia so zdravotným postihnutím potrebujú pre svoj všedný život viac takýchto aktivít.

Príde nám to ako mimoriadne dobrý nápad a veríme, že toho bude u nás viac,“ hovorí konateľka našej firmy Monika Ponická. „Tento týždeň sa zapojíme do bezbariérových dní v Arboréte Borová hora, kde bude k dispozícii bezbariérový chodník. Takéto projekty sú veľmi zaujímavé. Možno nie sú také spopularizované ako iné, ale pre každodenné žitie týchto ľudí sú nesmierne potrebné,“ myslí si.

Spoločnosť SPIG sa v sociálnej sfére snaží robiť rôznorodé aktivity. „Robíme informačnú osvetovú činnosť prostredníctvom časopisu Inak obdarení. Píšeme v ňom laickým štýlom o novinkách a zmenách v zákonoch. Čitateľom pomáha dopracovať sa k príspevku na zdvíhacie zariadenie pre ZŤP, ako aj k nemu samotnému. V rámci Klubu SPIG pomáhame telesne postihnutým ľuďom s doplatkami na tieto zariadenia. V spolupráci s občianskym združením Milan Štefánik finančne participujeme na veľkých akciách ako napríklad Ȏsmy div, Na krídlach či na športových hrách. Naša úloha je pomôcť hendikepovaným ľuďom zapájať sa do života, to je naša srdcovka,“ dodáva úprimne Monika Ponická.


Prvú outdoorovú bezbariérovú, inkluzívnu športovo-rehabilitačnú fitness zónu nájdete na zvolenskom sídlisku Západ, na ulici Nográdyho 3410.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt

Kúpou neobyčajného adventného kalendára z Kauflandu pomôžete rodinám v ohrození.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu