SME

Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty

Neúplný chrup je problém. Prečo?

Úrazy, nedostatočná starostlivosť či jednoducho náš vek – to všetko sú dôvody, kedy môžeme prísť natrvalo o vlastné zuby. Moderná stomatológia ponúka riešenia, ktoré v plnom rozsahu a funkčnosti chrup nahradia. Ideálne sú zubné implantáty. Dokážu nahradiť nielen jeden chýbajúci zub, ale i celé zuboradie či jeho časť. Zubný implantát zabraňuje redukcii kosti a tvorí pevný bod pre ďalšie protetické riešenia - korunky, mostíky alebo snímacie náhrady.


Zoznámte sa s implantátmi aj prostredníctvom odpovedí MDDr. Vladimíra Strečka, stomatológa košickej Schill Dental Clinic, na najčastejšie otázky „zo zubárskeho kresla“.

Neúplný chrup je problém
„Ak mi chýba jeden zub, nič sa nedeje.“ Naozaj?

Chýbajúci zub, ktorý vytvoril v zuboradí medzeru vplýva nielen na estetiku chrupu, ale predovšetkým na jeho funkčnosť. Či už nám medzera po zube kazí úsmev alebo nám chýba na menej viditeľnom mieste, v oboch prípadoch v ústnej dutine, zubnom oblúku aj na kosti v priestore chýbajúceho zuba prebiehajú nechcené zmeny. Aké? Napríklad zuby, ktoré s medzerou susedia, sa často k nej posúvajú alebo sa časom do nej zoskupujú. Protiľahlé zuby, nakoľko na ne nepôsobí dostatočný protitlak pri skuse, majú zas tendenciu vyrastať. Následkom chýbajúceho zuba sa nevyhne ani kosť pod ním. Tým, že je menej zaťažená, kostná hmota jednoducho ubúda. Chýbajúci zub „počuť“ aj na našej artikulácii a obmedzuje nás aj pri konzumovaní potravy. Chrup je tak nerovnomerne zaťažovaný a v prípade, ak dlhodobo v zadnej časti zubného oblúka zuby chýbajú, môže sa naša čeľusť postupne deformovať. Implantáty uvedené problémy vzniknuté práve chýbajúcimi zubami vyriešia.

Čo je implantát

„Je to kovová skrutka, ktorú si môžem bežne kúpiť?“

Kompletná náhrada zuba sa skladá z časti, ktorú nevidno, teda implantátu, zavedeného do kosti čeľuste. Zubná korunka je vlastne viditeľná časť nového umelého zuba, ktorý po osadení slúži ako funkčná a estetická náhrada toho chýbajúceho, na nerozoznanie od vlastného.Ak sme o zub nenávratne prišli, a teda aj o jeho koreň, implantát ho v plnej miere nahradí. Je to vlastne „umelý koreň“, ktorý sa umiestni do kosti a drží náhradný zub, alebo mostík. Vyzerá ako skrutka, ktorá sa môže použiť do hornej a dolnej čeľuste. Vyrába sa z titánu, alebo iných materiálov vhodných pre použitie v ľudskom tele. Implantáty sú fixované v kosti, aby poskytli stabilnú základňu pre jeden, alebo viac náhradných zubov nazývaných korunky alebo mostíky. Umožňujú lepšie žuvanie, artikuláciu a vzhľad.

Pre koho je implantát vhodný
„Som diabetik. Musím to zubárovi povedať ak chcem implantáty?“

Otázka – či je implantát vhodný pre každého, je namieste. Implantáty sú určené pre dospelý chrup, kedy je dokončený rast a vývoj chrupu, približne od 18. roku života. Vhodnosť implantátu posúdi špecialista - zubný chirurg. Pacient bez čakania absolvuje CT vyšetrenie, pričom CT snímka poskytuje 3D kompletný obraz kosti, posúdi sa stav kosti i okolitého tkaniva. Na základe toho sa lekár rozhodne, či je implantát pre pacienta vyhovujúcim riešením. Všeobecne však implantáty nie sú vhodné pri chorobách, ktoré zhoršujú podmienky pre ich vhojenie. Napríklad, ak pacient má za sebou ožarovanie v tvárovej časti alebo trpí ťažkou cukrovkou, parodontitídou. Problém môže nastať aj pri silných fajčiaroch. Treba však upozorniť na to, že ak je napríklad cukrovka či osteoporóza pod kontrolou, správne liečená a stabilizovaná, je možné použiť zubné implantáty s porovnateľnou úspešnosťou, aká je dosahovaná pri zdravých pacientoch. To isté platí aj pri akútnych či dlhodobých zápaloch v ústnej dutine. Najskôr treba problém odstrániť a potom sa rozhodnúť, čo ďalej. V každom prípade, v súvislosti so zdravotným stavom, je potrebná korektná komunikácia s lekárom.

ÁNO pre implantát
„Bude doktor implantovať hneď na prvom sedení?“

CT vyšetrenie máme za sebou a ak je na mieste dostatok kosti, môže sa implantát zaviesť hneď. Pri dobrej kvalite kosti sa urobíme aj provizórnu korunku - takže pacient odíde s novým zubom, ktorý nepôsobí ako náhrada, na pohľad je na nerozoznanie od toho finálneho. Ak chýba kosť na zavedenie implantátu – aj v tomto prípade si poradíme. Na rad príde prípravná operácia, kedy sa implantuje kostný štep. Po jeho zhojení sa zavedie implantát. Zavádza sa v lokálnej anestézii. Na želanie pacienta alebo pri náročných či početných zákrokoch poskytneme celkovú anestéziu.

Materiál rozhoduje - vyberte si švajčiarsku kvalitu
„Kde mám záruku, že dostanem kvalitný implantát? Podľa čoho si mám vybrať ?“

Výber implantátu – materiálu, z ktorého je zhotovený, je alfou a omegou čo sa doby hojenia a celkovej úspešnosti zákroku týka. U nás pracujeme s titánovým implantátmi renomovanej švajčiarskej značky Straumann, ktoré majú aktívny biopovrch. Ten skracuje čas hojenia na polovicu a percento úspešnosti je nad 99%. Pri lacnejších implantátoch s inou úpravou povrchu je percento úspešnosti nižšie a dlhšia doba hojenia. Titan je čistý kov, chuťovo neutrálny, bez „kovovej“ príchute. Najlepšie si rozumie so živým organizmom, nevyvoláva v tele žiadne reakcie a preto sa bežne a bezpečne v medicíne používa. Titánový implantát je pevný a odolný voči tlakom, silám, ktoré vznikajú pri žuvaní. Takisto nepodlieha korózii.

Životnosť zubných implantátov

„Ako dlho implantáty vydržia?“

Pri správnej starostlivosti o zubné implantáty a dobre odvedenej práci môžete rátať s ich doživotným používaním. Dôležitá je správna starostlivosť a hygiena, ako i pravidelné profesionálne čistenie v ambulancii, raz za šesť mesiacov. Pri dôkladnej a správnej starostlivosti v domácom prostredí aj u nás sa kvality vášho úsmevu nemusíte dlhé roky obávať.

Implantát verzus mostík
„Načo implantáty, postačí mi aj mostík. Je to pomaly to isté ...“


Všetko má svoje pre a proti. Pozrime sa na výhody/nevýhody zubných náhrad pragmaticky.
Implantáty sú vzhľadom na ich materiál trvácne a vysoko odolné, pričom si zachovávajú vysoký estetický efekt v porovnaní s pravým zubom. Implantát nahradí ako koreň zuba, tak i jeho korunku. Po zákroku, pri zotavovaní sa pacient nemá problém normálne jesť a artikulovať. Čo sa hygieny týka, je určite jednoduchšia ako pri mostíku. Ak je problém s jedným zubom, opraví sa komfortne iba jeden a nemusí sa snímať viac zubov. Čo pacient určite ocení – pri tomto type zubnej náhrady nie je potrebné zdravé „nosné“ zuby obrusovať. Implantát môže nahradiť či už jeden alebo i všetky zuby.

Mostíky takisto majú svoje výhody. K nim určite patrí to, že sa pri zákroku nezasahuje do kosti a môžu ich používať napríklad aj onkologickí pacienti, ak sa vylúčila možnosť implantátov. Čo mostíkom na plusoch nepridá je určite nutnosť brúsenia zdravých nosných zubov, pričom finálny výsledok často vyznie neprirodzene, umelo a neraz je sprevádzaný skreslenou artikuláciou. Zubná náhrada prostredníctvom mostíka ukáže kompletný úsmev, no nezaručuje aj jeho zdravie. Nakoľko mostík nahrádza iba korunku zuba, nie koreň, môžu nastať problémy tam, kde ich najmenej potrebujeme, v ďasnách, čeľusti. Nie je nič príjemné, ak sa nám mostík poškodí. Musí sa celý sňať a opraviť.

Schill Dental Clinic nájdete v košickom Auparku na 2. poschodí.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 153
  2. Každý piaty zomrie 8 876
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 987
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 800
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 732
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 871
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 9 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 9 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu