SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im

Ak sa chystáte zatepľovať rodinný dom, je dobré poučiť sa z chýb tých ostatných.

Najčastejšie defekty na fasádach zateplených domov hovoria jasnou rečou – viete, čo nám signalizujú?

Studené steny

Chladom sálajúci povrch stien z vnútornej strany obvodovej steny po zateplení býva spôsobený príliš tenkou alebo porušenou tepelnou izoláciou. Nie je to len kozmetická chyba, ale signál, že teplotný profil je nesprávny a časom sa to môže zhoršovať. Minimálna hrúbka zateplenia na Slovensku je už dnes 15 – 18 cm, podľa typu konštrukcie. Správne zvolená fasádna tepelnoizolačná doska vám okrem úspory energie a tepelnej pohody môže priniesť aj ďalšie výhody.

Minerálna fasádna doska SMARTwall N C1 výborne tepelne izoluje, so súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,034 W/mK predstavuje v súčasnosti najlepšiu kategóriu minerálnych izolácií. Zároveň chráni pred požiarom, tlmí hluk z exteriéru a zabezpečuje vysokú paropriepustnosť obvodovej steny. Do 31.10. ju môžete dostať v balíku SMARTwall so zľavou 50 % spolu s potrebnými komponentmi - lepidlom, kotvami, sieťkou a okennými lištami na celý dom.

Vlhké fľaky a plesne

Nájdeme ich na zle zateplenej obvodovej stene, najčastejšie v oblasti rohov, kútov, betónových prekladov, na miestach osadenia okien alebo spojoch vonkajšej steny s balkónovými doskami. Ich príčinou býva nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie alebo nepresné či zlé zhotovenie izolačnej vrstvy na členitejších tvaroch na fasáde.

Treba sa tiež presvedčiť, či po zateplení nebola narušená izolácia dodatočnou montážou sušiakov na bielizeň, klimatizačných jednotiek alebo iných prvkov. Komplikácie po zateplení môžu byť spôsobené aj použitím nesprávneho typu lepidla, ktoré nie je určené pre zatepľovacie systémy. Lepidlo podporujúce difúziu celého systému, ktoré je ideálne pre zatepľovanie fasád, je súčasťou balíka SMARTwall.

Bodky, bubliny a preliačiny na fasáde

Takéto poruchy môže zapríčiniť aj nesprávna aplikácia izolantu alebo použitie nevhodného typu či množstva komponentov zatepľovacieho systému, najčastejšie kotiev. Tie najjednoduchšie, „natĺkacie“, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom čo na finálnej omietke vytvorí tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy, ktoré sú veľmi účinné pri upevnení a predchádzaní tepelných mostov. Špeciálne izolačné kotvy SMARTwall TFIX-8ST, ktoré tiež ponúka balík SMARTwall, majú na svojej hlavičke už integrovanú izolačnú vrstvu pre minimalizáciu tepelných mostov, ktoré môžu vznikať pri použití obyčajných kotiev.

Nie je potrebné zafrézovanie kotvy a dodatočné osadenie izolačnej zátky, čím sa skracuje čas výstavby. S použitím aplikačného nadstavca TFIX-8ST sú kotvy osadené zároveň s rovinou izolantu a zabraňuje sa tak poškodeniu povrchu izolácie nerovnomerným zatlačením.

Praskliny na fasáde

Sú tiež signálom, že tepelná izolácia bola nedostatočne upevnená alebo nesprávne vystužená. Na vystuženie slúži správne uložená sklotextilná mriežka. Nechajte si poradiť od odborníkov, aké parametre mriežky sú pre váš projekt dostatočné. Dôležitá je aj plošná hmotnosť mriežky. Tie „ľahšie“ sú síce lacnejšie, ale po dlhodobom pôsobení poveternostných vplyvov a striedavých vonkajších teplôt často nevydržia a popraskajú a s nimi aj vaša fasáda.

Preto je efektívne zvoliť vhodné materiály, ktoré spolu tvoria jeden ucelený a zladený mechanizmus, skladať produkty od rôznych výrobcov je riskantné. Ak sa rozhodnete pre zateplenie minerálnou vlnou, SMARTwall balík kombinuje minerálnu dosku s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami s overenými komponentmi do ucelenej kolekcie tak, aby dosiahli najvyššiu úsporu energie. Dôležitou súčasťou balíka je sklotextilná mriežka s pevným a pružným vláknom, ktorá má výnimočne dlhú životnosť.

www.fasadnadoska.sk

www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu