Povolania budúcnosti budú iné, ako sa predpokladalo. Niektoré prekvapili

Škola stačiť nebude, rozhodnú digitálne zručnosti.

(zdroj: unsplash.com)

Maturitné vysvedčenie či univerzitný diplom budú mať svoje opodstatnenie aj naďalej, ale na zisk dobrej pracovnej pozície stačiť nebudú. Svet sa mení a s ním aj pracovné pozície. Už dnes možno badať, že absolventi bez špecializácie a neustáleho vzdelávania strácajú uplatnenie.

„Zamestnanie sa najpomalšie hľadá na pozíciách, ktorých vykonávanie nevyžaduje významný stupeň odbornosti či špecializácie,“ konštatuje Eva Sulovcová, produktová špecialistka spoločnosti Kariéra.sk.

Dopyt po všeobecných pozíciách bude postupne klesať a niektoré tu o dvadsať rokov už nebudú. Nahradí ich technológia alebo robotizácia. Mnoho povolaní už dnes vykonávajú roboty namiesto ľudí a tento trend bude pokračovať.

„Firmy sa snažia šetriť náklady a tam, kde je to možné, nahrádzajú ľudský výkon strojom. Vo viacerých oblastiach môžeme sledovať nástup prístrojov a zariadení, ktoré robia to, čo kedysi robil človek,“ dodáva Sulovcová.

Základom je identifikovať pozície a oblasti, ktoré nebudú nahradené, pretože aj v digitálnom svete bude ľudský prínos nezastupiteľný.

(zdroj: unsplash.com)

Trendom sú digitálne zručnosti

Smerovanie trhu práce jasne definuje postupné ubúdanie najmenej kvalifikovaných pozícií. Podľa personalistov dokonca stojíme na prahu digitálnej revolúcie.

Oblasti informačných technológií sa ako jednej z mála pandémia koronavírusu výrazne nedotkla.

NIKOLA RICHTEROVÁ, PR MANAŽÉRKA SPOLOČNOSTI PROFESIA

„Pokiaľ ide o povolania, v ktorých sa dnes človek rýchlo zamestná, patria sem pozície z oblasti IT, využívajúce jazykové znalosti a žiadaní sú aj manažéri, kreatívci, lekári či pracovníci v strojárstve,“ vysvetľuje Sulovcová.

„V informačných technológiách je zaujímavá oblasť gamingu a vývoja aplikácií, v marketingu sa zas dobre uplatnia špecialisti na online stratégie a sociálne siete. V obchode je dopyt po špecialistoch na kampane cielené na úzke skupiny ľudí,“ vymenúva Miroslav Garaj, konateľ personálnej agentúry Grafton Recruitment.

Digitalizácia sa tak stáva nutnosťou aj v oblastiach, kde doteraz nebola bežnou súčasťou. Príkladom je oblasť gastro priemyslu a objednávanie pomocou tabletov a internetu. Práca so sociálnymi médiami, novými technológiami a automatmi sa stala súčasťou prakticky každého segmentu podnikania.

Dokonca aj v školách sa už používajú nielen učebnice, ale aj interaktívne tabule a viaceré digitálne zručnosti, ktoré museli učitelia nadobudnúť kvôli dištančnému vzdelávaniu spôsobenému pandémiou koronavírusu. Je preto potrebné počítať s tým, že digitalizácia nebude len pre IT segment, ale dotkne sa každej oblasti ľudskej činnosti.

„Zo strany zamestnávateľov vidíme neustále sa zvyšujúci záujem o zamestnancov v informačných technológiách. Tejto oblasti sa ako jednej z mála pandémia koronavírusu výrazne nedotkla,“ hovorí Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia.

„Mnoho zamestnávateľov prechádzalo na prácu z domu a mnoho predajcov sa začalo orientovať na online predaj, čo znamená, že sme videli mnoho ponúk na programátorov, databázových administrátorov a podobne,“ dodáva Richterová.

(zdroj: unsplash.com)

Čo má zmysel študovať?

„Klasikou sú všetky technické odbory, zdravotníctvo, ekonomika, školstvo, IT aj sociálna práca. Treba však povedať, že potrebujeme viac ľudí, ktorí nebudú dané odbory iba študovať, ale v nich budú po ukončení štúdia aj pôsobiť,“ hovorí Richterová.

Pri výbere je preto vhodné zamýšľať sa nielen nad tým, či vás bude daný odbor baviť, ale aj nad tým, či sa v ňom uplatníte o desať, dvadsať či tridsať rokov.

„Pre mladých, ktorých zaujímajú odbory ako technika a výroba, je vhodné elektrotechnické vzdelanie. Je to dobré hlavne tam, kde majú reálne aplikované duálne vzdelávanie. V zásade platí, že kombinácia štúdia s praxou je veľmi dobrá cesta. Podľa našich prieskumov približne dvadsať percent študentov ostáva pracovať v tých firmách, kde praxovali,“ dopĺňa konateľ Grafton Recruitment Miroslav Garaj.

Ak by ste si aj vybrali oblasť, ktorá je v súčasnosti prepojená s digitálnymi zručnosťami len minimálne, môže sa stať, že o pár rokov budú už jej bežnou súčasťou. Podľa Evy Sulovcovej budeme v budúcnosti potrebovať špecialistov na kybernetickú bezpečnosť, odborníkov na genetiku, ekológov i ľudí, ktorí budú rozumieť robotom a autonómnym automobilom. Preto ak hľadáte svoju profesijnú budúcnosť, v týchto smeroch je vysoká miera úspechu.

„Spoločnosti sa budú snažiť prechádzať na plnú automatizáciu výroby a procesov, čo bude generovať dopyt po programátoroch. Klasické IT pozície však budú mať svoje miesto na našom trhu aj naďalej,“ odhaduje Garaj.

Je však potrebné nastaviť sa na kontinuálne vzdelávanie a počítať s tým, že sa náplň práce môže výrazne zmeniť. Platí to aj pre profesie, kde dnes ešte nie je digitalizácia očividná, ale do niekoľkých rokov bude.

„Zamestnať sa neznamená, že človek môže stratiť záujem o nové trendy a napredovanie. Jeho pracovné miesto totiž môže zaniknúť. Firmy budú potrebovať ľudí, ktorých nezaujíma iba to, čo musia robiť, ale aj to, prečo to tak musia robiť,“ radí Richterová.

(zdroj: unsplash.com)

Najrýchlejšie vymiznú rutinné povolania

Zánik niektorých profesií je prirodzený vývoj spoločnosti. Dialo sa to v minulosti a diať sa bude aj naďalej. Už dnes sú na ústupe málo špecializované povolania a paradoxne aj tie, na ktoré sa hlási príliš veľa záujemcov.

Je pravdepodobné, že v dlhodobom horizonte vymiznú pozície ako recepčný, operátor v call centre, kontrolór kvality či dokladač tovaru.

IVANA HERETIK VAČOKOVÁ, ADECCO SLOVAKIA

Ako prvé vymiznú tie povolania, ktoré sú založené na rutine. Príkladom je maloobchod.

„Pracovná náplň pokladníkov je často len o blokovaní tovaru. Nemusí to však znamenať, že ich uplatnenie úplne zmizne, pretože ich práca môže byť aj o niečom inom. Môže to byť o tom, že ak chce človek iba nablokovať tovar, pôjde do samoobslužnej pokladne. Ak sa však bude chcieť zároveň aj informovať o tovare, pôjde práve tam, kde nájde aj pracovníka,“ hovorí Richterová.

Preto aj keď sa o automatizácii rozpráva len pri výrobe či obchode, v budúcnosti výrazne ovplyvní aj rutinnú prácu v administratíve, účtovníctve či iných povolaniach.

„Je pravdepodobné, že v dlhodobom horizonte vymiznú pozície ako recepčný, operátor v call centre, kontrolór kvality, dokladač tovaru a podobne, pričom budú nahradené umelou inteligenciou. Nahradené môžu byť aj pozície s väčšou mierou rizika zlyhania ľudským faktorom ako šofér či chirurg pre štandardné operácie,“ odhaduje Ivana Heretik Vačoková z ADECCO Slovakia.

(zdroj: unsplash.com)

Najžiadanejší budú špecialisti a kreatívci

Neustále vzdelávanie je jedinou možnosťou, ako si udržať konkurencieschopnosť nielen po skončení štúdia, ale aj o desať či dvadsať rokov.

„Niektoré povolania ostávajú v kurze aj napriek robotizácii a vývoju na pracovnom trhu. Sú to najmä pozície v zdravotníctve, vzdelávaní, výrobe a gastronómii. Avšak aj v týchto tradičných odvetviach sa zvyšujú nároky na zamestnancov v oblasti jazykovej vybavenosti a výkonnosti,“ hovorí Vačoková.

Od zamestnancov sa v budúcnosti bude očakávať schopnosť prispôsobiť sa a naučiť sa nové postupy, technológie a jazykové znalosti. Pretože človek tu bude potrebný vždy, keďže nie vo všetkom je možné nahradiť ľudské myslenie automatizáciou.

„V súčasnosti majú významnú úlohu mäkké zručnosti. Uchádzači, ktorí majú logické myslenie, vedia dobre vystupovať, majú kvalitné komunikačné znalosti, prezentačné zručnosti a kritické myslenie, sú vo veľkej výhode,“ vymenúva Richterová.

Okrem toho, že zamestnávatelia budú dávať omnoho väčší dôraz na technologické zdatnosti ako dnes, dôležitá bude aj empatia, osobitný prístup a práca s informáciami.

„Sú to dôležité veci, kde nás technológie zatiaľ nevedia nahradiť,“ uzatvára Richterová.

Už dnes je však jasné, že digitálne zručnosti budú nevyhnutné pre uplatnenie na trhu práce v budúcnosti. Pretože mnohé činnosti budú automatizované podobne, ako sú už dnešné samoobslužné pokladne, autonómne vozidlá a mnohé pozície tak už jednoducho prestanú existovať. V budúcnosti však vzniknú úplne nové pozície, ktoré si dnes možno ani nevieme predstaviť a ktoré budú vyžadovať nové digitálne zručnosti.



BYŤ SMART JE COOL

Digitalizácia je tu a Slovensko sa mení. Sme však na tieto zmeny pripravení? To, ako bude vyzerať naša krajina o 20 rokov, záleží predovšetkým na novej smart generácii digitálne zručných ľudí, ktorí vyťažia z technológií maximum v prospech seba aj celej spoločnosti.

„Digitálne technológie nám vedia významne uľahčiť život. Sú všade okolo nás a umožňujú nám pracovať s informáciami. Našou úlohou je naučiť deti s nimi pracovať zmysluplne, skúmať ich, objavovať, vyjadrovať myšlienky a tvoriť,“ hovorí Dušan Švalek, riaditeľ Slovak Telekom.

V Telekome sme sa preto rozhodli urobiť všetko pre to, aby sme ich podporili a zlepšili podmienky pre ich rozvoj. Pridajte sa a vstúpte spolu s nami do sveta digitálneho vzdelávania novej generácie.

Všetky informácie nájdete na webe Enter.study.

ENTER micro:bit


Tento článok vám prináša Telekom.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.