SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.

Šef si vraj nepamätá a nevidí dôvod prispievať zamestnancom na stravu.

Jozef prišiel za šéfom s otázkou, kedy dostane gastráče, ktoré dostáva každý mesiac. Namiesto obyčajnej odpovede šéf tvrdil, že si žiadne gastráče nepamätá. A, navyše, vraj nevidí dôvod prispevať na stravu zamestnancom. Pozrite si video.

Načítavam video...

Táto situácia síce vyzerá ako z béčkového filmu, ale už onedlho sa môže stať realitou. Stačí, aby vláda schválila zmenu a do súčasnej formy stravného pridala aj možnosť vyplatenia hotovosti. Ako upozorňuje Milan Kuruc z Pracujúcej chudoby "Časom sa pokojne môže stať to, čo v Česku, a síce že povinnosť poskytovať príspevok na stravu zanikne úplne.” A to je reálny dôvod na znepokojenie.

Okrem toho hrozia aj ďalšie riziká spojené s týmto vládnym návrhom. Niektoré z nich nájdete na webe Gastráč ináč , ktorý sám seba popisuje ako “iný pohľad na gastráče”.

Jedným z nich je riziko znižovania kvality stravovania. Ako popisuje sociologička Silvia Porubänová “Nikto nepochybuje o tom, že zdravé a kvalitné stravovanie je jedným zo zásadných kľúčov ku fyzickej, mentálnej i sociálnej pohode. Osobná rovnováha i očakávaná výkonnosť v zamestnaní predpokladá reálnu obedovú prestávku, vrátane teplého obeda.”

Ako rozumné riešenie sa javí elektronizácia stravného. K tomuto riešeniu sa pripája aj Kuruc: "Keby sme gastrolístky plne elektronizovali, vyhrali by všetci. Zamestnanci neprídu o svoj benefit, pri každom nákupe min ú rovno presnú čiastku a odpadnú problémy s vydávaním peňazí. Gastroprevádzky, ktoré utrpeli počas koronakrízy tvrdú ranu, dostanú svoje tržby a peniaze z gastrokariet sa budú točiť v domácej ekonomike, lebo ich nie je možné minúť v zahraničí. A okrem toho všetkého odbúrame nemalé daňové úniky v gastrobiznise. Digitalizácia prinesie všetky tieto výhody, zatiaľ čo iná cesta môže postupnými krokmi ohrozovať tento základný zamestnanecký benefit."

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €

Mať výborný zrak je snom asi každého človeka s okuliarmi.

Tlačové správy

Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?

VÚB ako prvá banka na Slovensku zavádza takzvaný “smart work”.

Tlačové správy

Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS

Vďaka bezplatnej SMS notifikácii budete vedieť, že ZSD už pracuje na obnovení dodávky elektriny.