SME

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA

Národohospodárska fakulta EU v Bratislave otvára nové výskumné pracovisko, ktoré je v slovenských podmienkach výnimočné.

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v BratislaveNové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v Bratislave (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Experimentálne laboratórium umožňuje aj v oblasti ekonómie ako spoločenskej vedy, v kontrolovaných podmienkach testovať teórie, politiky, ale aj objavovať nové zákonitosti správania sa ekonomických subjektov. Výskumné pracovisko s dvadsiatimi kójami vybavených počítačmi dostalo ambiciózny názov BEE4Rlab (Bratislava Behavioral & Experimental Economics Research Laboratory).

Dekanka Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave Erika Pastoráková, vo svojom príhovore počas slávnostného otvorenia laboratória zdôraznila, že „behaviorálny a experimentálny ekonomický výskum nemá zatiaľ na Slovensku dlhú históriu a som veľmi rada, že pracovníci fakulty združení okolo BEE4Rlabu robia výskum na európskej a svetovej úrovni s medziodborovým presahom. Laboratórium sme začali budovať už koncom roku 2019, jeho dokončenie však ovplyvnila aktuálna pandemická situácia. Vďaka veľkému úsiliu a entuziazmu výskumníkov zanietených pre oblasť experimentálnej a behaviorálnej ekonómie, sa nakoniec projekt podarilo úspešne dokončiť.“

Prorektorka pre manažovanie akademických projektov na EU v Bratislave Jana Péliová zdôraznila, že „aj v našich obmedzených finančných podmienkach sa dá s podporou vedenia fakulty vybudovať pracovisko, ktoré spĺňa všetky medzinárodné štandardy a požiadavky na infraštruktúru pre kvalitný základný aj aplikovaný výskum. Momentálne sme v štádiu náboru účastníkov z radov študentov vysokých škôl, ale aj širokej verejnosti, ktorí budú následne na ekonomické experimenty pozývaní. V rámci medzinárodnej, ako aj medziinštitucionálnej spolupráce budú môcť v blízkej budúcnosti využívať laboratórium na výskum vedci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.“

Laboratórium nie sú len počítače a siete, sú to predovšetkým ľudia. Matej Lorko, ktorý získal doktorát na Macquarie University v Sydney a aktuálne pôsobí na NHF EU v Bratislave dodáva: „Ak sú v slovenskej inštitúcii vytvorené vhodné podmienky pre výskum a nájdu sa prostriedky na financovanie, vytvára to dostatočný impulz na návrat na Slovensko.“

Okrem ekonomických experimentov sa v laboratóriu bude pestovať vedecká kultúra aj prostredníctvom organizovania výskumných seminárov, na ktorých budú diskutované výsledky výskumu. Otvorenie laboratória sa preto stalo aj príležitosťou pre prvý vedecký seminár - v pondelok 12.10.2020 predstavil Tomáš Jagelka, z University of Bonn, Institute for Applied Microeconomics svoju novú prácu pod názvom Separating True Preferences from Noise and Endogenous Effort.

Laboratóriu a jeho pracovníkom prajeme veľa úspešných experimentov a veľa zaujímavých výskumných úloh. Tešíme sa tiež na všetky výskumné semináre s mienkotvornými kolegami z oblasti experimentálnej ekonómie zo Slovenska, ale aj zo zahraničia a na všetky tvorivé stretnutia, ktoré prispejú k novým vedeckým poznatkom!

Viac informácií o laboratóriu ako aj možnosť prihlásiť sa na experiment je možné na stránke https://bee4rlab.euba.sk/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
  2. Každý piaty zomrie 9 016
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


1 h

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 11 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu