Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy, raňajky majú zdarma

Jeho kurence musia mať perfektne vyvinutú kostru aj kĺby.

(Zdroj: Jakub Straňanek)

Je to zrejmé na prvý pohľad, aj keby o tom sami nerozprávali. Dvojica zakladateľov hydinární HSH vníma svoje podnikanie ako pomoc spoločnosti a snaží sa do nej vrátiť všetko, čo z nej získali.

Nejde nám o to, aby hydina rýchlo vyrástla a potom nevedela chodiť. Naše kurence musia byť zdravé a musia mať perfektne vyvinutú kostru.

Andrej Husár, HSH

„Je to dar, ktorý sa snažíme vrátiť späť. Podnikanie nevnímame len ako prostriedok na tvorbu zisku. Chceme sa o náš úspech podeliť s ostatnými a využiť ho na všeobecné blaho spoločnosti,“ hovorí Andrej Husár, syn jedného zo spoluzakladateľov a prevádzkový riaditeľ spoločnosti HSH, ktorá pôsobí vo Veľkom Záluží.

Spoločnosť vznikla krátko po revolúcii v roku 1992, za svoj prístup k zamestnancom si vyslúžila nejedno prirovnanie k Baťovcom a získala ocenenie Via Bona Slovakia Nadácie Pontis v kategórii Skvelý zamestnávateľ.

Buduje domy a byty pre zamestnancov, ponúka raňajky zdarma, obedy za euro, trinásty plat, bezúročné pôžičky aj príspevky na nákup školských potrieb. Okrem toho vytvorila neziskovú organizáciu Vaša podpora, ktorej úlohou je pomôcť ľuďom, ktorí sa dostali do ťažkej životnej situácie.

Sociálne cítenie ju však nedefinuje ako jediné. Ako prvá na Slovensku začala používať technológiu chladenia kureniec vzduchom a prevratná bola aj v prípade zavedenia welfare chovu. Ako pristupuje k svojej práci a prečo denne spracuje o polovicu kureniec menej ako by reálne mohla?

Naučili sa byť dôslednými

Je päť hodín ráno a porážková linka vo Veľkom Záluží sa práve rozbieha. V prevádzke je päť dní v týždni a denne ňou prejde 24-tisíc kureniec.

„Porážková linka beží rýchlosťou šesťtisíc kureniec za hodinu. Dokázali by sme vyrobiť dvojnásobné množstvo, ale nestojí nám to za to. Kvalita je pre nás prednejšia ako kvantita,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ spoločnosti HSH.

Celkovú kapacitu nesledujú len na porážkovej linke, rozhodujúce sú aj iné miesta. Jej navýšením by sa dostali na maximálnu kapacitu pri výkrmoch a ovplyvnilo by to aj veľkokapacitnú chladiareň.

„Optimálny počet kureniec v spojení so správnou technológiou v chladiarni zaručuje ideálne vychladenie kuraťa, čo je najdôležitejší faktor pre ďalšiu manipuláciu s ním. Je to jednoduchý vzorec, ktorý nás naučil byť dôslednými,“ prezrádza Husár.

Súvisiaci článokFarma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat a končia s GMO Čítajte 

S chladením kureniec vzduchom začali v roku 1992, kedy to bolo pre každého spracovateľa nepredstaviteľné. Dovtedy sa chladilo vodou, čo bolo hygienicky prinajmenšom otázne. Ak malo na sebe prvé kura nejaké baktérie alebo choroby, rovnakou vodou prešlo aj zvyšných 30-tisíc kureniec. Chladiť vzduchom bol preto logický, na tú dobu však pomerne revolučný krok.

V začiatkoch bola kapacita hydinárne dvetisíc kureniec denne, vďaka čomu bolo pomerne jednoduché staviť na novú technológiu. Komplikovanejšie bolo presadiť sa, keďže pôvodne bolo na Slovensku trinásť hydinárskych závodov a viaceré z nich s dlhoročnou tradíciou.

„Veľa ľudí si vtedy chovalo hydinu doma a v obchodoch bola predovšetkým mrazená. My sme však chceli priniesť kvalitu, čo sa ukázalo ako rozumný krok. Väčšina závodov počas nasledujúcich rokov zanikla, okrem nás fungujú len dva,“ vyratúva Husár.

Dôvodov ich úspechu bolo niekoľko. Niektoré kroky dokonca spravili skôr, ako bola na ne verejnosť pripravená.

Nadštandardne kvalitné kurence

Spoločnosť HSH má dnes takmer tridsať rokov a za tú dobu vyrástla do takej veľkosti, že si celý proces výkrmu a spracovania dokáže urobiť sama. Jedine kuriatka si nakupuje jednodňové od dodávateľov zo Slovenska a Česka a o zvyšok sa už stará sama.

Trvá 42 dní, kým dorastú do potrebnej váhy za dodržania prísnych kritérií. Je to o dvanásť dní dlhšie, ako je štandard. Okrem toho je súčasťou ich welfare chovu aj stály prísun krmiva a čerstvej vody a zákaz používania antibiotík či rastových hormónov. Na meter štvorcový plochy pripadá 30 kilogramov kureniec, čo je o 20 kíl menej oproti bežnému chovu. Hydina tak rastie prirodzene a nikto jej v tom nepomáha.

„Chceme, aby naša hydina mala prirodzené prírastky hmotnosti. Naše kurence musia byť zdravé a musia mať perfektne vyvinutú kostru aj kĺby. Máme nadštandardne kvalitné kurence, ktoré sa po hale prechádzajú aj na 42. deň. Snažíme sa o trvalo udržateľný rozvoj, čo je v dnešnej dobe obzvlášť dôležité hlavne z pohľadu našej planéty a jej zachovania pre budúce generácie,“ hovorí Husár.

Aj preto sa ich v hale pre 32-tisíc kureniec nachádza len 24-tisíc. Technológovia dlhodobým sledovaním určili, že vyšší počet kureniec by už bol na úkor ich osobného komfortu.

„Chceme, aby malo kura viac životného priestoru. Okrem toho má vyššiu podstielku ako tradične a do haly jej svieti prirodzené slnečné svetlo,“ prezrádza Husár.

Vyššia podstielka je pohodlnejšia a vymieňajú ju po každom turnuse, kedy sa hala vyprázdni a vydezinfikuje. Po štrnástich dňoch sa do prázdnej a vyčistenej haly navezie nová podstielka a jednodňové kuriatka, aby sa celý cyklus mohol začať odznova. Rozhodujúci je prvý týždeň.

„S dodávateľmi máme dohodu, že pokiaľ by kura uhynulo do deviatich dní jeho života, môžeme ho reklamovať. Nechávame to na prírodu, vďaka čomu nám zostanú len zdravé kusy. Keby sme im dali antibiotiká, dokázali by sme ich preliečiť. My sa ich však nesnažíme zachraňovať,“ vysvetľuje Husár.

Jediným zásahom sú probiotiká na desiaty deň, ktoré im podporia mikroflóru v tráviacom trakte.

Domy a byty pre zamestnancov

Vo Veľkom Záluží sa snažia zabezpečiť najlepší možný život nielen pre kurence, ale myslia aj na spotrebiteľov a planétu. Už dlhodobo znižujú podiel konzervantov v mäsových výrobkoch, minimalizujú množstvo soli a vymieňajú plastové obaly svojich výrobkov za ekologické. S niektorými opatreniami však prišli priskoro.

„Pred viac ako desiatimi rokmi sme priniesli na trh párky bez éčok a namiesto farbív sme používali višňovú šťavu. Ľudia to však neprijali, bolo to príliš skoro,“ spomína Husár.

Postupným spoznávaním trhu a záujmu zákazníkov vytvorili desiatky produktov, ktoré sa v ich portfóliu nachádzajú. Okrem klasického kuraťa vyrábajú šunky, párky, salámy, nárezy či klobásy.

„Dokonca máme vlastné zabíjačkové špeciality s obsahom kuracieho mäsa. Vyrábame jaternice, krvavnice aj kašu. Všetky produkty sú absolútne bez éčiek, je tam len soľ, korenie, cesnak a pražená cibuľa,“ prezrádza Husár.

Ich snahou je ponúkať čo najzdravšie produkty. Aj preto sa na prvom mieste nachádza chuť a to, čo robia s ľudským zdravím.

Súvisiaci článokTakto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje 100% slovenské hovädzie mäso Čítajte 

Zabezpečiť to dokážu aj vďaka tomu, že len minimum výroby majú automatizovanej. Množstvo produkcie je založenej na ľuďoch a či už by ste sa prišli pozrieť na porciovanie alebo balenie, všade by ste stretli ľudí. Výhodu nevidia len vo vyššej kvalite ich práce, podstatné je pre nich aj samotné zamestnávanie ľudí.

„Chceme podporovať lokálnych ľudí a deliť sa s nimi s tým, čo máme. Chceme tu totiž pôsobiť dlhodobo a záleží nám na tom, aby spoločnosť rástla a vyvíjala sa,“ priznáva prevádzkový riaditeľ spoločnosti HSH Andrej Husár, v ktorej pracuje 160 zamestnancov. Viacerí z nich sú v hydinárni od úplného začiatku, teda viac ako 27 rokov.

Ak si dnes kúpite na pultoch Kauflandu chladené Kura Kráľovské s logom HSH, môže sa stať, že včera sa ešte nachádzalo na farme. Reťazec dlhodobo podporuje domácich producentov, čo potvrdil aj prieskum agentúry GfK z júla 2020 o vystavenosti slovenských produktov v maloobchode.

Unikátny prístup spoločnosti HSH ilustruje aj fakt, že by chcela vybudovať 25 bytových domov a 30 bytov, aby to zamestnanci mali do práce čo najbližšie.

„V blízkosti firmy by sme chceli vybudovať ďalšie vlastné byty, aby ľudia mohli chodiť do práce pešo či na bicykli. Naším dlhodobým cieľom je znižovať uhlíkovú stopu na čo najmenšiu možnú mieru a viesť aj našich zamestnancov k zodpovednému správaniu sa k životnému prostrediu,“ uzatvára Husár.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Mário Šmýkal pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší