Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej

Základ príjemného bývania je pomerne jednoduchý.

(Zdroj: Pixabay)

Zateplenie možno považovať za „oblečenie“ stavby. Má nielen estetickú, ale aj ochrannú funkciu. Zároveň pomáha regulovať výmenu pary medzi objektom a prostredím.

„Na základe výsledkov z výskumného centra VivaPark vieme, že dôvodom na zateplenie stavby nie je len úspora energie, ale aj teplotný útlm. Ten spôsobuje, že sa dom v lete nebude príliš rýchlo prehrievať a počas zimy rýchlo ochladzovať. Ide o základ tepelnej pohody,“ hovorí technická poradkyňa spoločnosti Baumit Jana Mančíková.

Výsledkom zateplenia je omnoho stabilnejšie vnútorné prostredie, čo prospieva zdraviu obyvateľov. Pritom nezáleží na tom, či si staviate dom z keramických tvárnic, tehál, betónu, dreva alebo pórobetónu. Zateplenie prináša výhody pre každý stavebný materiál.

Súvisiaci článokDáta sa nemýlia. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie Čítajte 

Zateplenie zvýši tepelnú pohodu

Vedci z výskumného centra VivaPark porovnávali vnútornú povrchovú teplotu a vnútornú teplotu vzduchu s vonkajšou teplotou pri zateplenom a nezateplenom dome.

Výsledky ukazujú, že povrchová teplota stien v nezateplenom dome bola výrazne nižšia ako vnútorná teplota vzduchu. Tento nenápadný detail pritom výrazne mení tepelný komfort v interiéri. Platí, že čím vyššiu povrchovú teplotu stien dosiahneme, tým menej musíme kúriť, pričom stále budeme pociťovať tepelnú pohodu.

Zateplením zvyšujeme povrchovú teplotu vnútorných stien a rozdiel medzi ich teplotou a teplotou miestnosti ostáva nízky. Platí to bez ohľadu na použitý stavebný materiál.

Vzhľadom na stavebný materiál je však potrebné zvoliť hrúbku izolácie tak, aby rozdiel teploty na vnútornom povrchu stien a teploty vnútorného vzduchu nebol väčší ako dva až tri stupne Celzia. Pri väčšom rozdiele teplôt totiž vzniká prúdenie vzduchu, ľudovo „prievan“. Nie je síce výrazný, no pociťujeme ho ako pocit nepohody.

Ako kombinovať stavebné materiály a zateplenie?

Na trhu je možné vybrať si z celého radu stavebných a izolačných materiálov a každý z nich má svoje výhody.

„Zo skúsenosti tvrdím, že na Slovensku pasívny rodinný dom bežných rozmerov z nezatepľovaného muriva nespravíte,“ hovorí architekt František Lehocký.

Preto ak chcete stavať dom s modernými nárokmi na úsporu energie, bez zatepľovania sa nezaobídete. Neexistuje však najdokonalejší stavebný materiál ani najmenej vhodný.

Dôležité je dbať na úžitkové vlastnosti jednotlivých materiálov a vyskladať si stavbu tak, aby dokonale spĺňala vaše potreby, očakávania a nároky na zdravé bývanie.

„Nedá sa určiť, že na niektorý typ stavebného materiálu je vhodný len niektorý typ zateplenia. Rozhoduje, čo je pre majiteľa objektu prioritou. Niekto vyžaduje nižšiu hmotnosť, lepšiu priedušnosť a niekto menšiu hrúbku izolantu,“ dodáva Mančíková.

Ak budete stavať obvodové steny z masívnych konštrukcií a z materiálov ako betón alebo tehla, ktoré disponujú väčšou objemovou hmotnosťou, počítajte s tým, že sa pomalšie vykúria.

Na druhej strane v lete využijete ich schopnosť schladzovať vnútorný vzduch a v zime zase schopnosť akumulovať teplo. To oceníte aj pri výpadku kúrenia, ale aj pri samotnej regulácii kúrenia. Ráno vykurovaciu teplotu môžete znížiť a večer po návrate domov z práce, bude stále príjemne teplo.

V súčasnosti obľúbené montované drevostavby sa na rozdiel od masívnych konštrukcií veľmi rýchlo vykúria, ale aj rýchlo strácajú teplo.

Sú ideálne ako víkendové domy. Pri využití na trvalé bývanie je potrebné uvažovať o tepelnej izolácii, ktorá zabráni letnému prehrievaniu. Tu sa javí ako ideálna izolácia z drevných vlákien.

Práve na tieto rozdielne vlastnosti materiálov je nutné myslieť pri výbere zatepľovacieho systému, aby bola výsledkom správne nastavená tepelná pohoda aj cirkulácia pár.

Zohľadňujte paropriepustnosť

Správnou kombináciou stavebného materiálu a zatepľovacieho systému môžete dosiahnuť rovnakú tepelnú pohodu prakticky v každom objekte. Okrem teploty na ňu vplýva aj vlhkosť vzduchu v interiéri. K udržaniu správnych hodnôt nám môže napomôcť aj vhodne zvolená skladba konštrukcie a vhodný materiál.

„Medzi paropriepustné materiály patria tehly, pórobetón, betón, drevo, minerálna vlna, celulózové a drevovláknité izolácie a ovčia vlna. Príklady paronepriepustných materiálov sú sklo, rôzne fólie a asfaltové pásy,“ hovorí architekt František Lehocký

Pri stavbe z paropriepustných materiálov, je nutné staviť aj na paropriepustné formy zateplenia a omietky.

„Pre celú stavbu je dôležité, aby vodná para odchádzala z konštrukcie plynulo. To znamená skombinovať správny typ zateplenia a omietky. Ak využívame paropriepustný stavebný materiál, bola by škoda použiť izolant či omietku s nedostatočnou paropriepustnosťou,“ vysvetľuje Mančíková.

Paropriepustný izolant následne veľmi dobre odvádza vlhkosť priamo z konštrukcie. Medzi najlepšie patrí minerálna vata alebo Baumit open.

Ide o perforované fasádne izolačné dosky na báze expandovaného penového polystyrénu, ktoré sú štyrikrát paropriepustnejšie ako bežný polystyrén. Charakteristickými vlastnosťami sa podobajú viac minerálnej vate. Preto sa odporúča použiť ich aj na drevené stavby.

Hrúbku izolácie si dobre prepočítajte

Pri zatepľovaní objektu je nutné myslieť na to, kde bude dochádzať ku kondenzácii vodných pár v konštrukcii. Preto je nutné výpočtom zistiť, kde sa daná kondenzačná zóna nachádza.

„Výpočtami sa dá overiť, kde bude po zateplení dochádzať ku kondenzácii. Aby sa tak nedialo v murive, zvyšuje sa hrúbka zateplenia. Kondenzácia sa tým posúva do izolantu, odkiaľ sa už vie vodná para ľahko dostať von,“ radí Mančíková.

Je to dôležité napríklad pri zateplení drevostavieb, pretože je nutné zabrániť tomu, aby kondenzácia vznikala na styku s drevom.

Pre aký systém sa rozhodnúť?

Pri výbere zatepľovania patrí v súčasnosti k favoritom minerálna vata, ktorej veľkou výhodou je okrem paropriepustnosti a izolácie aj vysoká odolnosť voči požiaru. Preto sa s obľubou využíva hlavne pri drevostavbách.

Druhou najpoužívanejšou formou zateplenia je polystyrén, ktorého výhodami sú lepšia spracovateľnosť, nižšia hmotnosť, ľahšia manipulácia a nižšia cena.

V prípade dôrazu na zateplenie s vyššou paropriepustnosťou môže byť dobrou voľbou aj polystyrén, ale musí byť dostatočne paropriepustný, čoho sú príkladom perforované izolačné dosky Baumit open.

Baumit open výrazne napomáha odbúravať prevádzkovú vlhkosť bez nežiaducich tepelných strát. Systém má rovnakú paropriepustnosť ako napríklad tehlové murivo.

"Vďaka špeciálnym vlastnostiam je možné zatepliť aj staršie stavby so zvýšenou vlhkosťou a obsahom soli v murive, ak už boli vykonané opatrenia na odstránenie ich vzniku", hovorí Mančíková. Navyše dodáva, že rekonštrukcia či stavba domu je omnoho rýchlejšia, keďže izolant nie je potrebné kotviť. Stačí aj lepenie.

Na trhu je široké spektrum stavebných a zatepľovacích materiálov. Každý z nich má iné vlastnosti. Dôležitá je ich správna kombinácia, o ktorej je vhodné poradiť sa s odborníkom. Zaujímavé zistenia a porovnania rôznych materiálov nájdete aj na testovacích domoch vo výskumnom centre VivaPark.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 095
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 747
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 555
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 105

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative