SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?

Fukár na lístie, s ktorým sa dá popadané lístie, ihličie, či pokosená tráva ľahko nafúkať na kompost, či pozbierať do vriec.

Píše sa rok 2020, je jeseň, a opatrenia spojené s Covidom spôsobili, že pre mnohých z nás sa naše záhrady stali posledným útočiskom. Avšak veterné dni dokážu jesennú idylku pokaziť horami popadaného lístia, ktoré je potrebné pred zimou upratať. Existuje však nástroj, ktorý dokáže jesenné upratovanie podstatne uľahčiť – fukár na lístie – s ktorým sa dá popadané lístie, ihličie, či pokosená tráva ľahko nafúkať na kompost, či pozbierať do vriec.

Nemyslím tým hlučné, nemotorné, smradľavé benzínové stroje, ktoré zobudia susedov na konci ulice. Výkonom ich už dnes prekonali oveľa tichšie a ekologickejšie zariadenia, ktoré neprodukujú emisie, netreba pri nich miešať olej s benzínom a trápiť sa pri studených štartoch – akumulátorové fukáre.

Sú však naozaj rovnako výkonné? Káblové elektrické fukáre zďaleka zaostávajú za benzínovými, no keď sa pozriete na kľúčové údaje ako prietok a rýchlosť vzduchu, zistíte, že aku fukáre sú viac než rovnocenný súper pre tie benzínové, pričom 56V lítiová technológia spoločnosti EGO Power+ poráža benzínové zariadenia vo všetkých smeroch. Ak porovnáme ručný akumulátorový fukár EGO LB5800E s najvýkonnejším ručným benzínovým fukárom značky Stihl (BG 56), zistíme, že aku fukár podáva až o 35% vyšší prietok vzduchu (986 m3/h) a o 6% vyššiu rýchlosť vduchu (270 km/h) v porovnaní s benzínovým. Prečo sú tieto čísla dôležité?

Často krát sa menej výkonné fukáre chvália vysokou rýchlosťou vduchu, ktorú však dosiahli za cenu zúženia trysky a tým pádom znížením prietoku vzduchu. No pri nízkom prietoku vzduchu je vysoká rýchlosť zbytočná. Je to podobné, ako napojiť slamku na silný vzduchový kompresor. Síce by mohla rýchlosť vzduchu v jej ústí dosiahnuť 600 km/h, ale veľa listov tým neodfúknete. Preto je kľúčové dať dôraz na udávaný prietok vzduchu, ktorý vyjadruje efektivitu presunu väčšieho množstva listov alebo pokosenej trávy, pričom udávaná rýchlosť vzduchu indikuje, ako efektívne si fukár poradí s ťažšími nánosmi ako napr. mokré a zlepené lístie. Ideálne je nájsť fukár, ktorý spája prietok vzduchu s vysokou rýchlosťou, čo zabezpečí široké využitie v rôznych podmienkach.

Ako by sa dalo demonštrovať na mnoho príkladoch, v samotnom výkone akumulátorové fukáre jednoznačne prekonávajú benzínové, no v hre sú aj ďalšie dôležité faktory. Napríklad hlučnosť je rozhodujúca najmä pri práci obytných oblastiach. No aj tu aku zariadenia excelujú. Benzínové fukáre bežne dosahujú úroveň akustického tlaku okolo 100dB, pričom aku fukáre sú až 4-násobne tichšie. To je rozdiel, ktorý budú počuť aj Vaši susedia.

A to sme sa ešte ani nedostali k téme environmentálneho dopadu benzínových fukárov. Je ťažké uveriť, že v dnešnej dobe sa ešte stále predávajú fukáre so zastaralými 2-taktnými motormi, ktoré produkujú viac znečistenia pevnými časticami za jednu sekundu, než je nové auto povolené vypustiť za 1 km jazdy. Podobná situácia nastáva pri vypúšťaní zdraviu-škodlivých oxidov dusíka NOx a oxidu uhoľnatého. Problém je v tom, že toto neviditeľné znečistenie vypúšťajú benzínové zariadenia vo Vašej záhrade, kde má dopad na zdravie Vašej rodiny.

Preto veríme, že prišiel čas na zmenu. Benzínovým fukárom odzvonilo. Aku fukáre sú nie len výkonnejšie, ale zároveň oveľa čistejšie, tichšie a spoľahlivejšie. Namiesto problémových studených štartov benzínových motorov ich zapnete stlačením tlačidla, a namiesto miešania oleja s benzínom, či potreby vymeniť sviečku keď to najmenej potrebujete, stačí nabiť batériu a môžete pracovať. S 5.0 Ah batériou zvládne fukár EGO LB5800E pracovať až 30 minút pri vysokom výkone (200 minút pri nízkom), čím zvládne upratať aj veľkú záhradu alebo príjazdovú cestu od popadaného lístia a kamienkov bez problémov. S troškou praxe Vám toto zariadenie na jeseň môže výrazne uľahčiť život a pomôcť Vám vyčistiť Vašu záhradu od listov oveľa rýchlejšie, ako s hrabľami. Je to zmena, ktorá stojí za to.

O ďalších inovatívnych spôsoboch, ako využiť fukár nie len v záhrade, sa dočítate tu.

Viac informácií o aku záhradnej technike nájdete na www.egopower.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 4 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 4 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu