SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

97 % Slovákov chce lepšie zdravotníctvo, rozpočet ho skôr zhorší

Až 97 percent Slovákov volá po reforme zdravotníctva, realita môže byť o rok ešte horšia, ako dnes.

Ktoré reformy sú pre ľudí najdôležitejšie, zisťoval prieskum agentúry Median SK pre RTVS zo začiatku októbra. Zdravotníctvo z neho vyšlo na prvom mieste. Vláda však túto požiadavku ignoruje – predložený návrh rozpočtu nepočíta so žiadnou reformou, naopak, súčasný stav môže ešte výrazne zhoršiť.

Vláda pri tvorbe rozpočtu totiž vôbec nebrala do úvahy fakt, že slovenské zdravotníctvo dlhodobo zápasí s nedostatkom peňazí. Nezohľadňuje ani negatívny dopad pandémie na ekonomiku, zamestnanosť, a teda ani nižšiu sumu z odvodov na zdravotné poistenie.

„Podfinancovanie zdravotníctva, nedostatok lekárov a sestier a chýbajúce pravidlá. To sú problémy nášho zdravotníctva, na ktoré už roky upozorňujeme a štát nás roky ignoruje. Teraz, v čase pandémie, sa nám to všetko vracia aj s úrokmi," reagoval Marian Šoth, prezident Asociácie súkromných lekárov.

Pre zle nastavený rozpočet sa v budúcom roku teda môže stať, že pacientom sa nemusí dostať ani takej zdravotnej starostlivosti, akú majú dnes a o starostlivosti, aká je vo vyspelých krajinách EÚ alebo v susednom Česku, môžu naďalej len snívať. Poukazuje na to aj iniciatíva lekárov, sestier, nemocníc či pacientskych organizácií www.StopHazarduSoZdravim.sk a vyzýva ľudí, nech v ankete tiež povedia svoj názor.

Štát mesačne platí za dôchodcov, deti, rodičov na materskej a ostatných svojich poistencov iba 32 eur, hoci ich liečba v priemere stojí až 85 eur. Chýbajúce peniaze doteraz vykrývali svojimi odvodmi pracujúci. V priemere mesačne odvedú vyše 150 eur, kým zdravotná starostlivosť o nich stojí priemerne 40 eur. Lenže aj kvôli pandémii ani tento zdroj už nebude stačiť.

„Nastavenie účinných a cielených pravidiel a reforma podfinancovaného zdravotníctva musí byť naším spoločným cieľom," tvrdí Zuzana Dolinková, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

V Čechách z rovnakého dôvodu začal štát platiť zdravotné odvody za deti, dôchodcov a ostatných svojich poistencov namiesto pôvodných 39 eur mesačne až 64 eur mesačne na jedného.

Súčasnú veľmi zlú situáciu by vyriešilo, keby štát zvýšil svoje poistné na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu. Je to stále menej ako v Čechách, ale zdravotníctvu by to prinieslo o 560 miliónov viac, ako predpokladá súčasný návrh štátneho rozpočtu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 5 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 5 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu