SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

97 % Slovákov chce lepšie zdravotníctvo, rozpočet ho skôr zhorší

Až 97 percent Slovákov volá po reforme zdravotníctva, realita môže byť o rok ešte horšia, ako dnes.

Ktoré reformy sú pre ľudí najdôležitejšie, zisťoval prieskum agentúry Median SK pre RTVS zo začiatku októbra. Zdravotníctvo z neho vyšlo na prvom mieste. Vláda však túto požiadavku ignoruje – predložený návrh rozpočtu nepočíta so žiadnou reformou, naopak, súčasný stav môže ešte výrazne zhoršiť.

Vláda pri tvorbe rozpočtu totiž vôbec nebrala do úvahy fakt, že slovenské zdravotníctvo dlhodobo zápasí s nedostatkom peňazí. Nezohľadňuje ani negatívny dopad pandémie na ekonomiku, zamestnanosť, a teda ani nižšiu sumu z odvodov na zdravotné poistenie.

„Podfinancovanie zdravotníctva, nedostatok lekárov a sestier a chýbajúce pravidlá. To sú problémy nášho zdravotníctva, na ktoré už roky upozorňujeme a štát nás roky ignoruje. Teraz, v čase pandémie, sa nám to všetko vracia aj s úrokmi," reagoval Marian Šoth, prezident Asociácie súkromných lekárov.

Pre zle nastavený rozpočet sa v budúcom roku teda môže stať, že pacientom sa nemusí dostať ani takej zdravotnej starostlivosti, akú majú dnes a o starostlivosti, aká je vo vyspelých krajinách EÚ alebo v susednom Česku, môžu naďalej len snívať. Poukazuje na to aj iniciatíva lekárov, sestier, nemocníc či pacientskych organizácií www.StopHazarduSoZdravim.sk a vyzýva ľudí, nech v ankete tiež povedia svoj názor.

Štát mesačne platí za dôchodcov, deti, rodičov na materskej a ostatných svojich poistencov iba 32 eur, hoci ich liečba v priemere stojí až 85 eur. Chýbajúce peniaze doteraz vykrývali svojimi odvodmi pracujúci. V priemere mesačne odvedú vyše 150 eur, kým zdravotná starostlivosť o nich stojí priemerne 40 eur. Lenže aj kvôli pandémii ani tento zdroj už nebude stačiť.

„Nastavenie účinných a cielených pravidiel a reforma podfinancovaného zdravotníctva musí byť naším spoločným cieľom," tvrdí Zuzana Dolinková, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

V Čechách z rovnakého dôvodu začal štát platiť zdravotné odvody za deti, dôchodcov a ostatných svojich poistencov namiesto pôvodných 39 eur mesačne až 64 eur mesačne na jedného.

Súčasnú veľmi zlú situáciu by vyriešilo, keby štát zvýšil svoje poistné na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu. Je to stále menej ako v Čechách, ale zdravotníctvu by to prinieslo o 560 miliónov viac, ako predpokladá súčasný návrh štátneho rozpočtu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún