SME

Šľachtia si vlastné kačice. V jednej veci sú slovenským unikátom

V Kráľovom Brode chovajú kačice od roku 1963.

(Zdroj: Jakub Straňanek)

Mali ste niekedy chuť zisťovať, kto konkrétne a kedy presne vyrobil vašu práčku, lakoval vaše auto, upiekol váš chlieb alebo rezal vaše tulipány? Keby ste takúto chuť dostali pri pečenej kačici, možno by ste sa dopracovali aj ku konkrétnym menám a odhalili celú jej minulosť. Stačí, aby pochádzala z Kráľovho Brodu.

Naše kačice poznajú chovateľov, sú kŕmené naším vlastným krmivom bez GMO a porážané sú na našom bitúnku priamo na farme.

František Szikura, Agrostaar KB

„Každý náš výrobok má unikátne sériové číslo a QR kód, ktorého oskenovaním sa zákazníci dozvedia, kde boli zvieratá chované, kde spracované aj ktorý zamestnanec ručí za ich kvalitu,“ prezrádza Mário Marko, vedúci bitúnku poľnohospodárskeho podniku Agrostaar KB, člena združenia farmárskeho reťazca Farmfoods Výnimočné potraviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Kráľovom Brode začali chovať kačice v roku 1963 a odvtedy chov vybudovali na najlepší v krajine. Ako jediný výrobca na Slovensku sú uznaným šľachtiteľským chovom pekinskej bielej kačice, ktoré sa u nich narodia, vyrastú a sú aj porazené na vlastnom bitúnku priamo na farme.

Keď k tomu pripočítate chov v prirodzených podmienkach a vlastné krmivo z plodín dopestovaných v bezprostrednej blízkosti farmy, zaujímať sa o minulosť kačice bude priam zážitok.

Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa?

Stalo sa už akýmsi pravidlom, že v Kráľovom Brode na juhu Slovenska býva na začiatku októbra kačací festival. Nebyť pandémie koronavírusu, bol by aj v roku 2020. Namiesto toho sa kačacie hody presunuli do kuchýň slovenských domácností a väčšina z nich si pochutnávala na kačiciach, ktoré nevyrástli na Slovensku. Potravinová sebestačnosť Slovenska totiž klesá a v prípade vodnej hydiny je na úrovni piatich percent. Pritom kedysi sme si s ňou vystačili aj sami.

K najvýraznejšiemu poklesu v chove kačíc došlo v ostatných dvadsiatich rokoch. Na začiatku milénia u nás vyrástlo štvrť milióna kačíc a dnes ich vychováme len mierne cez 100-tisíc. Dovážame ich najmä z Maďarska, Česka a Nemecka.

V Kráľovom Brode sa napriek tomu pripravili na sezónu a koncom októbra mali na farme tisíce kačíc. Každá z nich sa nachádzala vonku pod holým nebom.

„Kačiciam vytvárame podmienky, v ktorých sú chránené pred fyzickou a psychickou nepohodou. Majú voľný pohyb a žijú bezstresovo, vďaka čomu si zachovávajú pravú chuť kačacieho mäsa. Možno hovoriť o kráľovstve kačíc,“ opisuje František Szikura, ktorý je už 30 rokov riaditeľom welfare kačacej farmy Agrostaar KB.

Ročne sa u nich vyliahne 60- až 70-tisíc kačíc a každá je určená na mäso. Buď ich predávajú ako jednodňové, pártýždňové alebo dospelé a spracované. Žiadna nie je určená pre výrobu kačacej pečene foie gras, a tak vyrastajú prirodzene.

„Pre výrobu foie gras sú kačice viackrát denne mechanicky prekrmované až do dvojnásobku svojej hmotnosti a pečeň majú až desaťnásobne väčšiu. Zvieratá po výkrmoch nevedia dýchať ani sa hýbať. Málokto vie, akým utrpením si musia zvieratá kvôli výrobe tohto produktu prejsť,“ opisuje Szikura.

Aktuálne platná legislatíva Európskej únie takýto výkrm nepovoľuje, niektoré krajiny však toto nariadenie do svojich vnútroštátnych predpisov nepremietli.

„V Maďarsku a Francúzsku sa nútené prekrmovanie na takzvanú tučnú pečeň bežne praktizuje. Táto extrémne prerastená nezdravá pečeň sa predáva draho ako delikatesa, pričom nútený výkrm výrazne zlacňuje aj výrobu kačacieho mäsa z takto týraných zvierat. Je to v absolútnom rozpore s našou filozofiou welfare a so správnou farmárskou praxou,“ dodáva Szikura.

Vlastné plodiny a krmivo

Kačacia farma v Kráľovom Brode využíva prísne kritériá obohateného welfare chovu a jej zvieratá majú voľný pohyb po rozsiahlych pozemkoch. V areáli sa nachádzajú dve vodné plochy, množstvo zelene aj viacero hospodárskych budov a prístreškov, pod ktorými majú kačice dostatok krmiva a napájačky s vodou. Takéto podmienky dosahujú najvyššiu úroveň životnej pohody zvierat, ktoré je možné v podmienkach komerčného chovu dosiahnuť.

Práve krmivo je špecifikom Agrostaaru, keďže si ho pestujú sami na viac ako dvetisíc hektároch obhospodarovanej pôdy v okolí Galanty. Pestuje sa na nej pšenica, jačmeň, kukurica, sója a ďalšie plodiny.

Či vonku prší, či sneží, sú horúčavy alebo mrzne, život na kačacej farme sa nijak nemení. Hlavná sezóna sa začína v máji a končí sa na jeseň. Rozhoduje o tom predovšetkým prirodzená znáška vajec, od ktorej závisí celkový počet narodených kačíc. Celoročná spotreba sa tak musí vyliahnuť za približne päť mesiacov, pretože od septembra už kačice prestávajú znášať.

„V rozmnožovacom chove máme približne 800 kačíc a káčerov, ktorí vyprodukujú 60- až 70-tisíc vajíčok ročne. Do základného kŕdľa vyberáme tie najlepšie jedince, ktoré znášajú najviac vajec, ich potomkovia majú najchutnejšie mäso a je z nich najväčšia výťažnosť. Takýmto pozitívnym výberom budujeme celý šľachtiteľský chov,“ hovorí Szikura.

Vajcia putujú po vyliahnutí do veľkých liahní, kde sú štyri týždne. Liahne dosahujú teplotu 37,5 stupňa Celzia a počas celej doby vajcia otáčajú a premiestňujú na rôzne miesta, aby ich vyhrievali rovnomerne a napodobnili spôsob sedenia na vajciach kačíc. Po vyliahnutí idú jednodňové kačice do vykurovaných maštalí, kde sa teplota každým dňom znižuje na 33 stupňov, 32 stupňov, 31, 30 a tak ďalej.

Keď po troch týždňoch vyrastú do potrebnej veľkosti, opúšťajú maštaľ a idú na vodu. Na nej prebieha plážový chov kačíc, čo je najprirodzenejší možný chov. Práve taký chov zvierat, pestovanie plodín a produkcia výrobkov sú princípom siete potravín Farmfoods, kde sa dajú kačice z Kráľovho Brodu kúpiť.

Farmársky reťazec Farmfoods združuje slovenských poľnohospodárov a výrobcov potravín, ktorých produkcia nie je geneticky modifikovaná, je v maximálnej miere bez prídavných látok a starostlivosť o zvieratá prebieha so zásadami obohateného welfare chovu.

„Združenie slovenských farmárov sa rozhodlo vybudovať vlastnú sieť predajní výnimočných potravín zo svojich polí, maštalí a potravinárskych prevádzok. Vďaka krátkemu dodávateľskému farmárskemu reťazcu bez zbytočných medzičlánkov sa produkcia dostáva priamo z fariem cez vlastné predajne až ku konečným spotrebiteľom po celom Slovensku,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ spoločnosti Farmfoods Tomáš Németh.

Teplo z maštaľného hnoja a kuracieho trusu

O kvalite a chuti kačacieho mäsa nerozhoduje len spôsob šľachtenia, ale výrazne aj štýl života. Podľa Františka Szikuru je mäso najchutnejšie vtedy, keď sa zvieratá cítia dobre, žijú prirodzene a nie sú takmer vôbec vyrušované.

„Stres má veľký vplyv na kvalitu mäsa. Naše kačice poznajú chovateľov, sú kŕmené naším vlastným krmivom bez GMO a porážané sú na našom bitúnku priamo na farme,“ prezrádza Szikura.

Agrostaar KB si v roku 2016 vybudoval vlastnú porážkovú linku na vodnú hydinu, pretože dovtedy na Slovensku žiadna neexistovala. Denne porážajú dvesto kačíc a predávajú ich buď chladené, alebo mrazené, v celku aj polené či rozrobené na časti ako stehná, prsia, trupy, krky, žalúdky a srdcia.

Kačice však nie sú jediným produktom, ktorý sa dá s etiketou Agrostaaru kúpiť. V štyroch veľkých halách vzdialených asi sto metrov od bitúnku chovajú kurence, ktoré tiež spĺňajú podmienky obohateného welfare chovu. Celoročná produkcia farmy je takmer 500-tisíc kurčiat. Kurencom nedávajú antibiotiká a nevyužívajú ani iné podporné látky.

„Kurencom dávame iba probiotiká a okysľovadlo, inak ich kŕmime len našimi surovinami a napájame čerstvou vodou. Sú maximálne zdravé a fyzicky vyvinuté, vďaka čomu sú niektoré z nich v kurínoch až 60 dní, čo je až o 50 percent dlhšie ako bežne trvajúci intenzívny výkrm,“ opisuje Szikura.

Princípom obohateného welfare chovu je, že podstielka musí mať hrúbku minimálne desať centimetrov, kŕmenie a napájanie musí byť zabezpečené nepretržite, dĺžka výkrmu nesmie byť kratšia ako 40 dní, svetelný režim musí zabezpečiť striedanie dňa a noci a teplotný komfort musí dosahovať len minimálne výkyvy.

Stabilnej teplote v halách dopomáha bioplynová stanica, ktorú Agrostaar KB vybudoval v bezprostrednej blízkosti kurínov v roku 2013. Teplo v nej vyrába z maštaľného hnoja a kuracieho trusu, vďaka čomu sa stal v potrebe zabezpečenia tepla sebestačným.

Podobne chcú s investíciami v Kráľovom Brode pokračovať aj do budúcna. Aj vďaka sieti predajní výnimočných potravín Farmfoods po celom Slovensku mohli tento rok rozšíriť svoj ovocný sad o ďalších sto kusov marhúľ, sto sliviek, stopäťdesiat hrušiek a päťdesiat jabloní. Svojou výnimočnou kvalitou dokážu na Slovensku garantovať najnižšiu cenu pôvodom, zložením a spôsobom výroby porovnateľných potravín.

„Naši výrobcovia potravín si určujú ceny sami na základe svojich skutočných nákladov. Nie sú nútení ceny znižovať kvôli tlaku nadnárodných obchodných reťazcov, čo častokrát vedie k snahe používať menej kvalitné suroviny, pomáhať si rôznymi prídavnými látkami a používať lacné náhrady, aby boli výrobné náklady čo najnižšie,“ uzatvára Németh.

Tento článok vám prináša Farmfoods.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší

Sportnet

Momentka zo zápasu Washington - Calgary.

Jeff Skinner strelil siedmy hetrik v kariére.


Oh my Hockey
Brankár Košíc Dominik Riečický oslavuje triumf.

Vypočujte si utorňajšiu časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Na snímke tréner slovenska Francesco Calzona

Reprezentantov vyradili zranenia.


TASR
Na snímke gólová radosť hráčov Slovana v prvom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HC Košice - HC Slovan Bratislava 18. marca 2024 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván

- S

Košice hrali veľmi dobre takticky, povedal Samuel Takáč.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu