SME

Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí

Mnoho detí nie je pripravených vzdelávať sa online.

(Zdroj: Unsplash)

Koronavírus už po druhý raz v tomto roku zatvoril brány škôl a vyučovanie sa presunulo do online priestoru. Množstvo žiakov a študentov na takúto radikálnu zmenu nebolo pripravených.

Problém nie je v technike, ale v podcenení rizík, ktoré so sebou prináša viac času v online priestore. Dopady sa týkajú fyzického a psychického zdravia aj bezpečnosti.

Online vyučovanie ako prvé negatívne zasiahlo fyzické aktivity, pretože preklopilo množstvo činnosti výlučne do online prostredia. Zrušili sa tréningy, športové podujatia, súťaže aj krúžky. O to dôležitejšiu úlohu hrá v snahe dbať o zdravý vývin dieťaťa rodič.

Dôležité je byť offline

„Problémom je, že deti chcú tráviť čas na internete alebo hraním počítačových hier. Pokiaľ si výučba aj voľnočasové aktivity školáka vyžadujú, aby sedel pred obrazovkou, môže to negatívne vplývať na zdravie,“ hovorí psychologička Silvia Érseková.

Rodičia majú preto ešte zložitejšiu úlohu motivovať deti k prirodzenému pohybu. O to viac musia klásť dôraz na efektivitu času stráveného za počítačom. Jednoducho dieťaťu musí ostať dostatok priestoru aj na život bez mobilu, počítača a tabletu.

„Školáci by mali mať limitovaný čas, ktorý venujú počítačovým hrám alebo iným činnostiam na internete. Mali by mať aj iné zmysluplné voľnočasové aktivity ako pohyb, umenie, oddych, voľnú hru s hračkami či pomoc v domácnosti,“ dodáva Érseková.

Dobrým pomocníkom okrem priameho dohľadu rodiča, spoločných hier a aktivít sa stávajú aplikácie, ktoré umožňujú nastaviť konkrétne časy a hodiny, kedy bude mať dieťa prístup na internet. Vďaka nim je dieťa motivované orientovať svoje záujmy aj iným smerom.

Základné online pravidlá pre deti

„Pokiaľ ide o online štúdium, rodičia mi často hovoria, že musia pri svojich školopovinných deťoch sedieť, aby sa učili a nehrali sa na počítači. Musia ich kontrolovať, či si sadli k počítaču vtedy, keď prebieha online vyučovanie a či si plnia svoje školské povinnosti,“ hovorí Érseková.

Rodičia však nedokážu byť s dieťaťom pri počítači 24 hodín denne, navyše, keď sami musia častokrát vykonávať prácu z domu.

Preto je extrémne dôležité viesť deti k tomu, aby k online prostrediu pristupovali rovnako zodpovedne ako k bežnému životu a dokázali rešpektovať pravidlá. Prejaví sa to nielen na pozitívnej motivácii k štúdiu, ale aj vo vzťahu k bezpečnému používaniu technológií.

„Deti by mali poznať jasné pravidlá používania informačných technológií, ale nie s tým, že im to len oznámime. Je potrebné rozprávať sa o zmysle pravidiel, pýtať sa na ich názor, na to, aké iné pravidlá by zaviedli. Pri porušení pravidiel treba vyvodiť prirodzené dôsledky. Takto učíme deti zodpovednému správaniu,“ dodáva Érseková.

Online prostredie rovnako nemôže predstavovať jediný zdroj štúdia či zábavy. Je nutné vysvetliť to deťom aj v čase dištančného vzdelávania.

„Ak dieťa bude používať internet len ako doplnok ku skutočnému svetu, napríklad ako spôsob získavania informácií, môže byť online svet veľmi cenným pomocníkom,“ hovorí Ján Markoš, lektor kritického myslenia.

Na to je nutné, aby si dieťa sadalo za počítač s jasným cieľom a len na vymedzený čas na štúdium, hru a zábavu. Je to súčasť pravidiel, ktoré musí stanoviť rodič.

Technológie treba filtrovať podľa veku

S rozvojom technológií je nutné rozvíjať aj zodpovednosť. Prirodzene, vzhľadom na vek dieťaťa. Ak rodič dáva pozor, aby dieťa v reálnom svete používalo len predmety zodpovedajúce jeho veku, mal by tak pristupovať k jeho ochrane aj v online prostredí.

„Programy, ktoré deti budú sledovať a hry, ktoré môžu hrať, by mal vyberať rodič, nie deti. Často sa stretávam s tým, že trojročné dieťa má k dispozícii tablet s internetom a voľne si kliká na videá na Youtube. Môže však ľahko zablúdiť na obsah, ktorý je nevhodný,“ vysvetľuje Érseková.

Rodičia by mali vedieť, čo deti na internete či pri počítači robia a rozprávať sa s nimi o tom aj vtedy, keď sú to vhodné programy.

Deti totiž ešte nemajú rozvinuté kritické myslenie a nevedia spoľahlivo rozlišovať medzi vhodným a nevhodným obsahom. Je možné dosiahnuť to dôverným rozhovorom a osobným príkladom.

„My rodičia chránime deti pred tým nevhodným. Ideme im príkladom v správaní, v komunikácii, postojoch, kritickom myslení. Vedieme s nimi pravidelné zmysluplné debaty aj na ťažké témy a učíme ich, ako rozoznať dôveryhodné zdroje,“ hovorí Érseková.

Veľkým pomocníkom je nastavenie rodičovskej kontroly v zariadeniach, ktoré deti používajú.

„Vhodné je napríklad obmedzenie práv na zariadeniach a možnosť nastaviť vekovo primerané zariadenie. Znamená to, že až po dovŕšení istého veku sa sprístupnia dieťaťu ďalšie funkcie,“ hovorí špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET Ondrej Kubovič.

Príkladom je ESET Parental Control pre Android, ktorý umožňuje vidieť, čo dieťa na internete robí. Deti sa tiež môžu s rodičmi porozprávať o nastavených zakázaných stránkach a požiadať ich o povolenie prístupu k určitej stránke alebo upozorniť na podozrivé správanie, s ktorým sa stretli,“ vysvetľuje Kubovič.

Pozor aj na bezpečné aplikácie

Online vzdelávanie a neustály vývoj hier si vyžadujú inštaláciu stále nových softvérových inovácií a aplikácií. Pri každom programe alebo hre je vhodné strážiť si bezpečnosť. Často sa však k obľúbenej hre pri sťahovaní pripojí malvér, advér alebo iný nevhodný súbor, ktorý infikuje zariadenie a môže viesť k ukradnutiu údajov či strate prístupu k dátam.

Táto hrozba sa týka okrem počítačov aj tabletov a mobilných telefónov, keďže vírusy prenikajú až do oficiálnych obchodov s aplikáciami. Preto je nutné zabrániť, aby dieťa sťahovalo aj vhodné aplikácie bez dozoru.

Výhodou rôznych detských režimov je, že si deti nemôžu len tak nainštalovať aplikácie od výmyslu sveta. Dieťa robí s tabletom všetko možné, má v ňom množstvo nepodstatných fotiek, ale medzi nimi sú aj desiatky fotiek mladšieho súrodenca. Práve takýto obsah by sa z tabletu nemal dostať von, čo môže škodlivá aplikácia spôsobiť.

„Takýmto nepríjemnostiam dokáže zabrániť kombinácia nástrojov zabudovaných priamo v operačnom systéme, ale aj rodičovská kontrola, ktorá je súčasťou bezpečnostného softvéru, alebo samostatne ako aplikácia ESET Parental Control pre Android,“ hovorí výskumník spoločnosti ESET Peter Košinár.

Pri ochrane dieťaťa pred nevhodným obsahom, obťažovaním, stratou dát či prehnane dlhým časom stráveným v online priestore dokáže rodičovi pomôcť aj nastavenie rodičovská kontrola ESET Internet Security.

Poskytuje zamedzenie prístupu na nebezpečné alebo nevhodné webové stránky a umožňuje blokovanie týchto stránok na základe preddefinovaných kategórií a veku dieťaťa. Ideálnym pomocníkom je rodičovská aplikácia ESET Parental Control pre Android, ktorá chráni deti pred hrozbami, ktoré na ne číhajú pri používaní smartfónov a tabletov.

Všetky bezpečnostné programy je teraz možné získať ako výhodný bezpečnostný balík s ochranou až pre štyri zariadenia podľa vášho výberu. Šetrí to rozpočet a chráni aj zariadenia v celej rodine. Ak si ho aktivujete do konca roka 2020, automaticky k nemu získate zadarmo e-knihu Spojení navždy.

Viac praktických rád o bezpečnosti na internete nájdete na portáli Bezpecnenanete.sk.

Tento článok vám prináša ESET.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


5m

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 10 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 10 h
SkryťZatvoriť reklamu