SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť

Toto sú 3 veci, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť pri nástupe do prvého zamestnania.

Prvé zamestnanie nemusí mať stresujúci začiatok, ak na nič nezabudnete. Pripravte sa. Toto sú 3 veci, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť.

1. Podpis zmluvy

Aj keď nastupujete ešte len do skúšobnej doby, vás zamestnávateľ by mal s vami podpísať zmluvu.

Pracovná zmluva sa musí uzavrieť písomne najneskôr v deň nástupu do práce. Pri podpise pracovnej zmluvy je potrebné prejsť si všetky náležitosti a zamestnávateľ by vám mal vysvetliť význam všetkých bodov dokumentu, aby neskôr nedošlo k nezrovnalostiam.

Zákonník práce uvádza, čo všetko musí pracovná zmluva obsahovať. Sledujte, či vaša zmluva obsahuje tieto dôležité body:

  • druh a charakteristika práce, ktorú budete vykonávať
  • miesto výkonu práce
  • deň nástupu do práce
  • výška mzdy a podmienky výplaty mzdy (ak nie je stanovená v kolektívnej zmluve)
  • výplatný termín
  • rozsah práce a popis pracovnej doby
  • informácie o dovolenke
  • výpovedná lehota

Ak vám zamestnávateľ bude tvrdiť, že prvé 3 mesiace pracujete bez zmluvy, a potom vám dá riadnu zmluvu, zaváňa to podvodom. V každom prípade trvajte na podpise zmluvy.

2. Zdravotné a sociálne poistenie

Váš zamestnávateľ sa vás určite bude pýtať na vašu zdravotnú poisťovňu a bude od vás žiadať vaše doklady a osobné údaje, ako adresu trvalého pobytu, rodné číslo či dátum narodenia. To všetko preto, aby zistil, v akej zdravotnej poisťovni ste poistený.

Údaje slúžia na prihlásenie zamestnanca a kvôli odvádzaniu odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Tam by vás mal zamestnávateľ prihlásiť najneskôr deň pred nástupom do pracovného pomeru.

3. Sporenie na dôchodok

Pri nástupe do prvej práce nezabudnite na svoj dôchodok. Keď váš zamestnávateľ začne odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne, môžete si začať šetriť na dôchodok v druhom pilieri. Časť zaplateného odvodu sa totiž v Sociálnej poisťovni dá presmerovať na váš súkromný sporiaci účet v druhom pilieri.

Je lepšie sporiť si na dôchodok už od nástupu do prvej práce a nespoliehať sa na to, že sa o vás štát v budúcnosti dobre postará aj bez toho. Do druhého piliera môžete vstúpiť len do dovŕšenia 35 rokov, sporenie je zadarmo a viete si ho založiť online cez portál druhypilier.sk.

Opýtajte sa tiež na príspevok zamestnávateľa do tretieho piliera. Ak ho ponúka, určite túto možnosť využite. Portál druhypilier.sk pre vás vie zabezpečiť aj túto zmluvu doplnkového dôchodkového sporenia nazývanú tiež tretí pilier.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

23 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan